Parker odveo Francuze na krov Evrope!

Francuska je prvi put u svojoj historiji osvojila prvenstvo Evrope pobjedom nad Litvanijom 80-66.

Prva četvrtina je uglavnom protekla u blagoj prednosti Litvanije koja je u jednom trenutku imala i pet poena prednosti, 17-12- Ipak, nakon deset minuta rezultat je glasio 22-19 za Litvance.

Druga dionica je pripala Francuzima koji su na krilma Batuma preokrenuli rezultat. Francuzi su uspjeli Litvance u posljednjih šest miuta zaustaviti na samo tri postignuta poena i serijom od 19-3 doći do rezultata 50-34, koji je glasio na poluvremenu.

Treća dionica je protekla u dominaciji Francuza koji nisu dozvolili sa se Litvanci približe. Francuzi su tri minute do kraja ovog perioda imali i najveću prednost +22, 64-44. Rezultat na kraju ove dionice glasio je 68-50.

Posljednjih deset minuta ovog finala je proteklo u izjednačenoj igri, Francuzi su držali konstantno svoje vodstvo i tokom većeg dijela su imali 20 poena razlike.  Na kraju je bilo + 14 za Francuze, 80-66.

Večeras Francuze je predvodio Batum sa 17 postignutih poena iz prvog poluvremena, Diaw je uubacio dva manje a lider ove generacije Parker 12, sa druge strane kod Litvanaca najbolji je bio Kleiza sa 20 i kalnietis sa 19 poena no njih dvojca nisu mogli sami protiv raspoloženih Francuza.