Premijer Kosova na ispitivanju u Skupštini zbog Specijalnog suda

Poslanica pokreta, Alublena Haxhiju, u izjavi za RSE navodi da će ovaj sud okaljati pravednu borbu Oslobodilačke vojske Kosova i da će iskriviti sliku o Albancima i Kosovu.

Specijalnog suda nije bilo za druge države bivše Jugoslavije, pa ni za Srbiju, dodala je ona, a inicijativa vlade o formiranju suda predstavlja otuđenje državnog suvereniteta Kosova. S toga, od premijera će se tražiti objašnjenja.

“Amandmani koji su proslijeđeni Ustavnom sudu, a u vezi Specijalnog suda, predviđaju jedan paralelni sistem od osnovnog do specijalnog suda, uključujući i paralelni organ Ustavnom sudu i Narodnom advokatu”, kazala je Haxhiju, dodajući da će ovaj pokret na kraju rasprave predstaviti i preporuke uz nadu da će ih podržati ostali poslanici.

Haxhiju je istakla i da su male šanse da će vladajuća koalicije uspijeti da osigura potrebnih 80 glasova za ustavne izmjene, čime bi trebao da se otvori put formiranja Specijalnog suda.

“Za te izmjene potrebno je dvije trećine glasova, a vladajuća koalicija trenutno nema te glasove, zato što se mnogo poslanika iz njihovih partija protive ovom sudu. Nadamo se da te ustavne izmjene neće proći, ali ćemo zajedno i sa ostalim opozicionim strankama iskoristiti sve zakonske mjere kako bi onemogućili formiranje ovog suda”, kazala je ona.

S druge strane, poslanica vladajućeg Demokratskog saveza Kosova, Teuta Sahatqija, kaže da nema krize kada su glasovi u pitanju. Ona kaže da je Skupština sada već jednom podržala ovaj sud, te dodaje da će tako djelovati i prilikom njegovog formiranja.

“O sudu se raspravljalo i u prošlom mandatu i znamo da je odluka o tome usvojena. Tako da, na osnovu prošlog glasanja i na osnovu glasova koje broji trenutna koalicija, ne vjerujem da će biti problema”, kazala je ona.

Inače, predložene ustavne izmjene Vlade Kosova, koje se tiču Specijalnog suda, trenutno su na interpretaciji u Ustavnom sudu. One će se potom proslijediti Skupštini gdje se odlučuje o formiranju suda. Glasaće se za ustavne promjene, za šta je potrebno dvotrećinska većina u Skupštini i među poslanicima iz manjinskih zajednica.


Iako poslanici Srpske liste još uvijek bojkutuju institucije Kosova od smjene Aleksandra Jablanovića, lideri ove liste su u nekoliko navrata izjavili da podržavaju formiranje ovog suda.

Analitičari ocjenjuju da bi državnost i imidž Kosova bili teško pogođeni u slučaju da domaće vlasti ne uspiju da osnuju Specijalni sud i da tu odgovornost prepuste Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

Skupština Kosova je aprila 2014. izglasala nacrt zakona o ratifikaciji međunarodnog sporazuma između Kosova i EU o misiji EU za vladavinu zakona, a kojim se predviđa formiranje specijalnog suda za ratne zločine koji bi procesuirao navode iz istrage o trgovini ljudskim organima iz izvještaja Dika Martija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.