Simptomi stalnog umora mogu upućivati na ozbiljnije bolesti!

“Iscrpljenost može biti rezultat brzog životnog tempa, previše poslovnih obaveza i manjka sna, ali ukoliko oni ne nestaju ni nakon uklanjanja uzroka, potrebno je posjetiti doktora koji će isključiti zdravstvene razloge umora”, upozorava profesor Steve Field sa Medicinskog Univerziteta London.

Umorni, slabi i bez daha

Drugi simptomi uključuju natečene zglobove, stopala, noge, trbuh i žile u vratu, bol u prsima nakon obilnijeg obroka ili vježbanja.

Takvi udruženi simptomi mogu ukazivati na kardiomiopatiju, bolest srčanog mišića. Ona može biti nasljedna ili stečena, a liječi se beta blokatorima i drugim lijekovima koji olakšavaju protok krvi kroz srce.

Omamljeni, ošamućeni i s vrtoglavicama

Ostali simptomi uključuju suha usta, kao i česte probavne probleme poput proljeva ili zatvora.

Mogući uzrok za takvo stanje mogu biti određeni lijekovi koji se koriste za liječenje brojnih alergija. Stariji tipovi alergijskih lijekova – antihistaminika mogu imati sedativni efekat, koji nestaje nakon prestanka uzimanja lijeka.

Umor, slabost i bolni mišići

Ostali simptomi uključuju gubitak na težini, gubitak koštane mase, smanjenje libida i poteškoće u koncentraciji.

Mogući uzrok ovakvih stanja kod muškaraca mogu biti niske doze hormona testosterona, tj. njegova smanjena proizvodnja. Uzrok ovog čestog stanja nije otkriven, iako se pretpostavlja da je genetski, a liječi se hormonalnim dodatnim lijekovima.

Psihička iscrpljenost, apatičnost i pospanost

Udruženo sa simptomima problema s vidom, osjećaju česte žeđi i učestalog mokrenja, trncima u rukama nogama, ovo stanje može upućivati na bolest dijabetesa. To je znatno češća bolest nego što ljudi pretpostavljaju.

Cilj liječenja je održavanje stabilnih vrijednosti nivoa glukoze u krvi, što se ponekad može postići promjenom načina prehrane, gubitkom težine i vježbanjem, ali u slučajevima gdje to nije moguće, inzulinskim liječenjem.

Umor koji vodi do osjećaja nesvjestice

Osjećaj umora u kombinaciji sa simptomima poput ekstremnog umora koji onemogućava zahtjevniju fizičku aktivnost, noćno znojenje, osjetljivost prsnog koša, česte promjene raspoloženja i smanjenje spolne želje.

Mogući uzrok mogu biti hormonskih promjena povezanih sa srednjom životnom dobi, posebno kod žena. Javljaju se zbog smanjene proizvodnje hormona u jajnicima, a liječe se dodatnom hormonalnom terapijom. Osim lijekova, pomaže i smanjenje alkohola, nikotina i kofeina kao i redovna tjelovježba.

Razdražljivost i velika pospanost

Iscrpljenost i nemogućnost koncentracije na dnevne zadatke, često “padanje” u san prilikom gledanja tv-a ili sličnih aktivnosti u kombinaciji s hrkanjem i bolnim grlom nakon buđenja, mogu upućivati na apneju. To stanje onemogućava normalno disanje tokom noći, zbog čega može doći do prekida disanja.

Tako se čovjek osjeća umorno iako je dovoljno sati proveo spavajući, a uzrok je nedovoljna snabdijevenost organizma kisikom. Ako se ne liječi, dugoročno može uzrokovati visok krvni tlak i depresiju. Liječi se promjenom položaja spavanja i tehnikama opuštanja, a kod ozbiljnijih slučajeva maskom koja se nosi za spavanje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.