Spominje se i u svetim knjigama: Čudotvorni lijek za sve bolesti

Kroz stotine i hiljade godina čovječanstvo je tragalo za panacejom – čudotvornim lijekom koji bi mogao izliječiti sve ljudske boljke.

Postoji li prirodan lijek koji djeluje na toliko širok spektar bolesti da zaslužuje status panaceje? Ako bismo među najmoćnijim lijekovima svijeta morali izabrati jedan, najdjelotvorniji, taj status bi bez sumnje pripao ulju crnog kima.

Ćurekot spada među najljekovitije biljke svijeta. Za njega je poslanik Muhamed rekao da “liječi sve osim smrti”, a kroz vijekove su ga koristili mnogi poznati doktori. Ova biljka spominje se u Bibliji i Hadithu, a njeno sjeme bilo je pronađeno u grobnici faraona Tutankamona.

Latinsko ime biljke je Nigella sativa, a najčešći popularni nazivi su crni kim, crni kumin, ćurekot ili kalinji.

Nemojte ga zamijeniti s kuminom (lat. Cuminum cyminum) – popularnim začinom koji možete pronaći u svakoj trgovini. Primjena Ulje ćurekota dostupno je u obliku ulja ili kapsula. Preporučena dnevna količina je jedna čajna kašičica triput dnevno.

Ulje se može koristiti i lokalno – za njegu problematične kože i vlasišta, kod artritisa i reume, te kod migrena. U mnogim receptima preporučuje se promiješati ulje crnog kima s medom i tako ga popiti. Med pojačava ljekovito djelovanje ćurekota i njegovu apsorpciju u organizmu. Kod bolesti uha ovo ulje razrijeđeno s maslinovim uljem kapa se direktno u uho, a kod bolesti oka – nanosi se na oko. Kupujte samo kvalitetno, nerazrijeđeno ulje crnog kima.

Najbolje ulje crnog kima dolazi iz južne i jugozapadne Azije, najčešće iz Egipta – zemlje odakle ta biljka izvorno potiče. Botanički podaci Crni kumin pripada porodici žabnjaka i bliski je srodnik maka, ali ne i kima, kumina (čak ni njegovih crnih varijeteta), crnog susama ili luka.

Biljka je jednogodišnja i naraste do pola metra. Ima bijelo-plavi cvijet i sivo-zelene perjaste listove. U sjemenoj čahuri koja podsjeća na čahuru maka nalaze se crne, trokutaste ljevkaste sjemenke bez sjaja koje se osušene koriste kao začin. Ukus Crni kumin gotovo da nema miris, ali mu je ukus aromatičan, orašast, blago slatkast, gorak i pomalo ljut, podsjeća na mak, origano i pomalo na biber.

Crni kumin u kuhinji Koriste se za orijentalne hljebove i pogače, za indijska jela s mahunarkama, jela s lisnatim i korjenastim povrćem, patlidžane ili bundeve, često kao sastojak mješavine začina, za ukiseljeno povrće, za supe, umake i jela sa sirom.

Crni kumin se prije upotrebe u svojstvu začina najčešće suši ili prži na ulju kako bi mu se pojačala aroma.

Ljekovita svojstva

Postoje stotine nevjerovatnih zdravstvenih dobrobiti ulja crnog kima, te se smatra da zbog sinergije njegovih sastojaka ovo ulje posjeduje gotovo čudesnu iscjeljujuću moć.

● Jača imunološki sistem i daje moć tijelu u borbi protiv virusa
● Jača moć ljudskog tijela u borbi protiv raka.
● Ublažava upalu u oboljenju zglobova
● Spriječava razvoj određenih bakterija i djeluje protiv upala
● Korisno liječi u slučaju astme i bronhitisa
● Spriječava razvoj određenih vrsta raka kao što je rak dojke i prostate
● Preventiva je od razaranja i trovanja jetre
● Preventiva je raka jetre
● Preventiva je od raka debelog crijeva
● Preventiva je od raka bubrega
● Pomaže u slučaju dijabetesa – šećerna bolest
● Pomaže u slučaju alergijskih oboljenja
● Pomaže u slučaju kašlja i proliva
● Služi kao preventiva za zaštitu srca i arterija
● Sadrži u sebi antifaktore protiv oksidacije
● Koristi se kao djelotvoran faktor u snižavanju holesterola u krvi
● Koristi se kao djelotvoran faktor u snižavanju krvnog pritiska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.