Srpske institucije na sjeveru Kosova ne mogu opstati

Glavna tema pete runde dijaloga u Briselu između premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hashima Thaçija su paralelne institucije na sjeveru Kosova i od njenog ishoda će zavisiti da li će Evropski savet dati Srbiji zeleno svjetlo za početak pristupnih pregovora sa EU. Doris Pack, poslanica vladajuće njemačke Hrišćansko-demokratske unije u Evropskom parlamentu, kaže za Radio Slobodna Evropa da srpske institucije na sjeveru Kosova ne mogu više opstati i da je to glavni uslov narednih koraka Srbije na putu ka EU.

Pack: Mi smatramo da na sjeveru Kosova ne mogu više da ostanu institucije Srbije. Te strukture treba da budu organizovane na isti način  kao što su institucionalno rješene i one južno od Ibra, dakle, prema planu Martija Ahtisarija. To znači da će Srbi na sjeveru sami birati svoje lokalne organe vlasti, imati svoje škole i svoje školske programe itd. Dakle, to je u osnovi ono što mi tražimo – da Srbi na sjeveru imaju isti institucionalni okvir koji imaju i njihovi sunarodnici na jugu, da se, drugim riječima, na cjelom Kosovu primjenjuje plan Martija Ahtisarija.

Problem u tome, međutim, predstavlja to što je Beograd stalno ponavljao da će na Kosovu ostati sve dok… ali nama nije jasno šta znači to “sve dok”. U tom smislu ne mogu konkretno da odgovorim na pitanje da li su u ovom trenutku Njemačka i druge zemlje u Savjetu ministara EU spremne da odobre Srbiji datum početka pregovora o članstvu. To zavisi i od rezultata razgovora premijera Dačića i Thaçija, pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU Catherine Ashton.

Dakle, nisam prorok, ne mogu predvideti ishod tih pregovora, ali ukoliko naprave korak naprijed koji će na kraju dovesti ne do priznanja Kosova nego do takvog ishoda da Kosovo ne bude podjeljeno na dva djela, da Srbi na sjeveru Kosova dobiju svoje samostalne instritucije, ali na isti način uređene kao i one na jugu, dakle, prema Ahtisarijevom planu, onda vjerujem da će i vlada u Berlinu, i u Holandiji i u drugim članicama Evropskog savjeta vjerovatno odobriti Srbiji početak pristupnih pregovora sa EU.

RSE: Do kada paralelne institucije na sjeveru treba da budu ukinute da bi Srbija dobila datum početka pregovora o članstvu u EU – do marta, maja, juna, do kada?

Pack: Znate, sve ovo što sam pomenula kao uslove nije pitanje vezano za rok. Ono što je važno jeste da postoji odlučnost, da postoji volja da se to ostvari i da se na putu ka tom cilju čine koraci napred. Ako se zaista odlučno krene u tom pravcu, onda je svejedno da li je to maj ili oktobar. Ka tome se, dakle, ne može više ići neodlučno kao do sada, nego sa zaista nedvosmislenom i čvrstvom namjerom da se ti uslovi ispune. Vlada u Beogradu, dakle, mora uvjeriti partnere u EU o ozbiljnosti svojih namjera.

RSE: Premijer Dačić, međutim, kaže da bi nastao vakuum kada bi se sada ukinule paralelne institucije, zato što nema drugih.

Pack:  Onda ćete raspisati lokalne izbore. Ako ih raspišete, kao što ste ranije raspisivali izbore u drugim djelovima Kosova, ne mora da nastane nikakav interegnum, vakuum. Ništa tu rizično ne može da se dogodi, u krajnjoj liniji Beograd nije daleko od sjevera Kosova, a tu su i KFOR i EULEX. I kada bi im Srbi sa sjevera Kosova konačno dozvolili da obavljaju svoj posao i pokazali da im vjeruju, mislim da ne bi bilo nikakvih problema niti rizika po bilo koga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.