Vjekovna tradicija šarenja mlade u bošnjačkim selima prizrenske opštine

U više bošnjačkih sela prizrenske opštine, podno Šar planine i granice sa Makedonijom, sačuvala se viševjekovna tardicija karakterističnog šminkanja mlade pred udaju. Jedna od posljednjih koja je vična ovom poslu je nena Aziza Šefitagić.

Zahvaljujuċi Azizi Šefitagiċ i dalje se održava viševjekovna tradicija šarenja ili šminkanja mlade pred udaju, preneta sa generacije na generaciju u Donjem Ljubinju, bošnjačkom selu podno Šar planine u prizrenskoj opštini na jugu Kosova, javlja Anadolu Agency (AA).

Ovo je neobičan način šarenja mlade i rijetko se može drugde vidjeti. Na lice mlade stavlja se više slojeva boja, počevši od “bjelila”, onda ide dosta jaka plava, crvena i zlatna boja. Etnolozi pojašnjavaju da tri zlatna kruga, simbolizuju životne cikluse, povezane jedan sa drugim sa zlatnim putevima prolaska kroz život. Unutrašnji crveni krugovi su simboli plodnosti, odakle su rođene crvene i plave tačkice, želeći joj zdravu i sretnu porodicu.

Danas je ova tradicija šarenja mlade na ivici izumiranja, jer samo ova 65-godišnjakinja nastavlja da priprema buduće neveste na autentičan i nepromenjen način.

Šefitagić šminka mlade neveste u većini bošnjackih sela opštine Prizren. Jedina je koja je ovaj zanat konzervirala i još na originalan i nepromenjen način šara mlade neveste koje su se opredelile za tradicionalnu svadbu i za ovaj način šminkanja koji je tipičan za Bošnjake na kosovsko-makedonskoj granici.

“Ovaj zanat radim od 70-ih godina prošloga vijeka. Sverkva mi je ostavila i ja sam krenula malo po malo, sada sam se izvježbala. Želim da ostavim nekome, ali su svi moji otišli na Zapad. Sada sam počela da radim sa jednom ženom iz sela. Kada više ne budem mogla, predaću ovu vještinu njoj. Htjela sam kćerke i snajku da naučim, ali one nažalost žive u inostranstvu”, kaže ova nena.

No, ona na najbolji način održava tradiciju ovdašnjih Bošnjaka. A, da umjetnica iz Prištine nije snimila dokumentarni film koji je prikazan i na jednom od festivala u Istanbulu, možda bi ova tradicija i nestala.

Šefitagić sada zovu na brojne radionice. U organiziaciji Ministarstva spoljnih poslova Kosova, desetak dana je zbog toga i boravila u Briselu. Fotografija sa našminkanom mladom na ovaj način je prije nekoliko godina bila najbolja na Kosovu i izložena u centru Prištine, na zidu jedne zgrade.

Pouzdano niko nezna da kaže odakle ni od kada potiče ovakav način šminkanja mlade, ali smatra se barem da je 200 godina stara tradicija.

Izvor: aa.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.