Vodom protiv kamena u bubregu

Kalkuloza, odnosno stvaranje kamena u bubrezima, mokraćnoj bešici, mokraćnom kanalu ili žučnoj kesi, predstavlja jedno od najčešćih oboljenja. Na sreću, ne više tako teško, kao prije deceniju kada je klasična hirurgija bila jedini vid liječenja.

Zahvaljujući napretku medicinske tehnologije, danas se tek pet odsto pacijenata operiše klasičnim putem, ističu stručnjaci. Većini se specijalnim aparatima sa preciznim vodenim udarom kamenje razbija, bez obzira na to u kom organu se nalazi.

Ako se radi o nešto većem kamenju, koriste se specijalni endoskopski aparati. Sa endoskopom se stiže skroz do bubrega, a kamen usitnjava pneumatskim čekićem. Na ovaj način omogućava se spontano izbacivanje. Istovremeno, moguće je uraditi sondažu koja obezbjeđuje normalan rad bubrega. Prednost svih ovih metoda je što se izvode u ambulantnim uslovima, gdje pacijent odmah poslije obavljene intervencije odlazi kući.

Zanimljivo je da se u više od 80 odsto slučajeva ne zna pravi uzrok nastanka kamena. U takvoj situaciji, jedini pravi savjet pacijentima je da se što više kreću i piju vodu u svim oblicima. Ipak, u jednom manjem procentu zna se da su uzroci kalkuloza mnogi poremećaji u organizmu.

Postoje urođene anomalije zbog kojih se kamen javlja u mlađem životnom dobu, čak i kod djece prije rođenja. Kod muškaraca iznad pedeset godina kamen se stvara zbog poremećene funkcije prostate, koja remeti pražnjenje bešike, pa se onda govori o stečenim bolestima.

Tada istovremeno mora da se ukloni kamen i hirurški zbrine prostata. Anatomski i funkcionalni poremećaji urinarnog trakta takođe uslovljavaju stvaranje kamena, kao i metabolički poremećaji žlijezde paratiroide, koja se naslanja na štitnjaču. Povrede koštanog sistema koje iziskuju dugo ležanje, takođe mogu da budu uzrok nastanka kalkuloze, kao i hronične infekcije urinarnog sistema.

Zato je vrlo važno na vrijeme otkriti prisustvo kamena, ma u kom se organu nalazio. To se radi na jednostavan način, ultrazvučnim pregledom i rendgenom. Zatim kamen treba otkloniti, a na osnovu njegovog sastava i izgleda dijagnostikovati uzrok nastanka i sprovesti odgovarajuće liječenje, da ne bi došlo do ponovnog javljanja.

Kamenje može da bude svijetle ili tamne boje, bodljikavo, nalik koralima ili glatke površine. Kakvog će oblika i boje kamen biti, zavisi od osnovnog minerala koji se u njemu nalazi. Oblik se poprima i od organa u kom se nalazi. A u 97 odsto slučajeva svih kalkuloza u osnovi je kalcijum, sa varijacijama magnezijuma, oksalata, karbonata… Tamna boja kamena ukazuje na prisustvo karbonata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.