Poznato je da zagađenje vazduha, čak i kada se radi o niskim nivoima, može povećati rizik od pogoršanja zdravlja, a najnovije istraživanje pokazuje da život u gradovima ima negativan uticaj na ljudski mozak, piše Srna.
Naučnici su proučavali moždane strukture 900 ljudi koji su učestvovali u istraživanju, a rangirali su ih po tome koliko daleko žive od većih saobraćajnica i koliko su bili izloženi raznim česticama u vazduhu.
Svi su bili stariji od 60 godina, nisu imali znakove demencije niti moždanog udara, a mjeren je niz faktora vezanih uz zdravlje mozga.
Rezultati su pokazali da je povećanje od samo dva mikrograma zagađenih čestica u vazduhu, koje je često u urbanim područjima Njujorka, povezano sa smanjenim volumenom mozga i “tihim” moždanim udarima, odnosno odumiranjima manjih dijelova mozga zbog začepljenja kapilara.
Rezultati pokazuju da je zagađenje povezano sa opasnim posljedicama po starenje mozga, čak i kod osoba koje ne pate od demencije ili moždanog udara.
Osobe koje žive u urbanim područjima imale su volumen mozga uporediv sa volumenom godinu dana starije osobe iz čišćih područja, kao i 46 odsto veći rizik od “tihih” moždanih udara – navode naučni portali.