Završnica za infarkt u Primeri ponovo nakon sedam godina (VIDEO)

Ono što je zanimljivo jeste da ova sezona neodoljivo podsjeća na sezonu 2006./07. kada su dva kola prije, baš kao i sada tri tima bila u situaciji da osvoje titulu, a na kraju je to uspjelo ekipi Real Madrida koja je zbog boljeg međusobnog omjera osvojila titulu ispred drugoplasirane Barcelone. Naime, dva kola prije kraja Real Madrid i Barcelona su imali po 72 boda, dok je trećeplasirana Sevilla imala 70 bodova.

Real Madrid je gostovao kod ekipe Zaragoze i Diego Milito je doveo domaće u vodstvo u 32. minuti, a poravnanje Kraljevima je donio Ruud van Nistelrooy u 57. minuti susreta. Ipak, novu prednost domaćinima donosi ponovo fudbaler koji je nakon toga sa Interom osvojio Ligu evropskih prvaka u 67. minuti da bi bod zlata vrijedan Realu donio ponovo Ruud van Nistelrooy u 89. minuti susreta.

Na drugoj strani, na Nou Campu, Barcelona je dočekala Espanyol u gradskom derbiju i kada su svi očekivali pobjedu domaće ekipe, rezultat je bio isti kao i u Zaragozi 2:2 i to u trenutku kada je van Nistelrooy golom u 89. minuti donio još dva boda Real Madridu, Raul Tamudo je golom za Espanyol oduzeo dva boda katalonskom gigantu i već tada su Kraljevi bili veoma blizu tituli. Prethodno je Tamudo doveo u vodstvo goste u 30. minuti, ali je Messi u 43. poravnao rezultat, a potom i preokrenuo u 57. minuti susreta da bi Tamudo kao što je već opisano oduzeo titulu gradskom rivalu.

Sevilla je u 37. kolu remizirala kod Mallorce 0:0, te je nakon tog kola otpala iz utrke za titulu.

U posljednjem kolu, Real je slavio ubjedljivo protiv Mallorce 3:1, dok su Katalonci bili još ubjedljiviji protiv Gimnastica 1:5, ali je to na kraju bilo nedovoljno za titulu, Madriđani su na kraju imali 76 bodova kao i drugoplasirana Barcelona, ali je titula otišla u Madrid zbog boljeg međusobnog omjera.

U ovoj sezoni historija se ponavlja, te su ponovo tri tima bila u igri za titulu dva kola prije kraja. Atletico Madrid je imao 88, Barcelona 85, a Real 84.

Atletico je u ovom 37. kolu imao priliku sve da riješi u utakmici protiv Malage, ali su odigrali samo 1:1, ali je na njihovu sreću i Barcelona razočarala, te je odigrala samo 0:0 protiv Elchea u gostima dok je Real Madrid poražen na gostovanju kod Celte iz Viga 2:0 i tako izgubio sve šanse za titulu.

Tako će se pitanje osvajača španske Primere odlučivati u direktnom duelu između Barcelone i Atletico Madrida koje je na rasporedu u nedjelju u 18:00. U slučaju pobjede Barcelone titula ide po 23 put na Nou Camp, dok će se u svakom drugom slučaju ona preseliti na Vicente Calderon.