15 godina nakon rata na Kosovu: Potraga za nestalima, drama bez epiloga

Radne grupe Prištine i Beograda, koje se sastaju već 11 godina, još jednom su razgovarale o tome kako da se rasvjetle slučajevi nestalihosoba tokom sukoba na Kosovu. Poručuju da nisu sasvim zadovoljni rezultatima iz prethodne godine, jer je, i pored ekshumacije na 12 lokacija, rješeno samo 45 slučajeva.

Ni poslije petnaest godina od sukoba na Kosovu, ni jedna ni druga strana ne prestaju da traže članove svojih porodica. U ovom trenutku traga se za više od 1.700 osoba.

Nataša Šćepanović iz Istoka je, krajem juna 1999. godine, na Kosovu izgubila oca i majku.

“Za sudbinu majke ne znam do dana današnjeg, otac je pronađen i identifikovan 2003. godine”, priča Nataša.

Bajram Qekinaj iz Mitrovice traži sina koji je poslijednji put viđen blizu svog stana u tom gradu, u avgustu 1999. godine. Od tada nema nikakvih informacija o njemu.

Beogradska radna grupa najavljuje nastavak istraživanja u Rudnici kod Raške, gdje su krajem godine pronađeni posmrtni ostaci.

Veljko Odalović, koji je na čelu beogradske Komisija za nestale, precizira da će aktivnosti na toj lokaciji biti nastavljene u martu ili aprilu.

Planirano je, kako je objasnio, fizičko uklanjanje zgrade na kojoj se nalazi potencijalna masovna grobnica.

Pajazit Nushi iz Komisija za nestale u Prištini smatra da treba da otvarati 31 mhesto gdhe se sumnja da postoje grobnice.

“Mi te grobnice uvuhek tretiramo kao grobnice nestalih lica, jesu li to Albanci, Srbi, Turci, Crnogorci, to za nas ne predstavlja ama baš nikakvu važnost”, tvrdi Nushi.

Beograd insistira da se istraživanja na jezeru Livoč kod Gnjilana i lokaciji Košare nastave, a najavljuju pretragu terena kod Bora i Kuršumlije, gdhe se, kako se sumnja, kriju posmrtni ostaci. Zahthevaju istragu o 350 posmrtnih ostataka u mrtvačnici u Prištini, kao i više informacija o slučaju “Žuta kuća”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.