Zbog sposobnosti da olakšava grčeve smatra se da može da smanji i menstrualne bolove.
Iako nisu srodne biljke, anis (Pimpinella anisum) i zvjezdasti anis (Illicum verum) imaju slična svojstva. Za to je zaslužno hemijsko jedinjenje anetol, koji se pojavljuje u obje biljke i daje im karakterističnu aromu i ljekovitost. Anis se već vijekovima koristi za olakšavanje probave, dojenja, nadutosti, podrigivanja i gasova u stomaku.
Zbog sposobnosti da olakšava grčeve smatra se da može da smanji i menstrualne bolove. Takođe povećava izlučivanje sokova u crevima, pa time podstiče rad probave. Pospješuje iskašljavanje i vrlo je pogodan za liječenje bronhitisa, a travari ga koriste i protiv astme.
Sjemenke anisa u narodnoj medicini se vekovima koriste za olakšavanje porođaja, podsticanje stvaranja majčinog mlijeka i za regulisanje menstruacije. Mljevene anisove sjemenke miješali su s rendanom šargarepom kad bi se kod djece pojavile gliste. Sjemenke anisa treba zdrobiti neposredno pre ijupotrebe kako bi se oslobodili hranjivi sastojci, čiji nivoi opadaju dužim izlaganjem vazduhu.
Takođe je na glasu kao afrodizijak koji deluje i na muškarce i na žene. Od anisa se proizvode alkoholna pića kao što su grčki uzo i francuski pernod. Takođe se često koristi za začinjavanje hljeba, kolača i poslastica. Eterično ulje anisa ima antibakterijska, antigljivična i insekticidna svojstva.
U spoljašnjoj upotrebi nerazređeno ulje se upotrebljava protiv vaški, a kao mast za lečenje svraba. Zvezdasti anis takođe poseduje estrogenski efekat, dakle izaziva menstruaciju, olakšava porođaj i podstiče izlučivanje majčinog mlijeka. Ta biljka se takođe smatra afrodizijakom, a baš kao i anis, čest je sastojak lijekova protiv kašlja i bronhitisa.
Japanski i indijski naučnici su otkrili da zvjezdasti anis efikasno djeluje protiv različitih vrsta bakterija i gljivica, pa može biti blagotvoran u borbi protiv infekcija. Za pripremu čaja kašičicu zdrobljenih sjemenki anisa stavite u šolju provrele vode (za djecu samo pola kašičice anisa).
Pokrijte i ostavite da odstoji deset minuta, pa procjedite. Ako ga pijete kao lijek za bolesti disajnih organa, zasladite ga medom, inače ne. Anis može da se kuva i u mlijeku. Čaj se pije dva do tri puta dnevno, nakon jela.