Virusi se šire putem zraka, najčešće na udaljenosti manjoj od jednog metra. Singapurski naučnici su uspjeli izmjeriti da svaki put kad neko kihne ili kahne u zrak izbaci čak 3.000 minijaturnih kapljica, koje mogu sadržavati i do 20.000 virusa.
Predškolska djeca posebno su sklona prehladama
Djeca su posebno izložena prehladama. Osim kihanjem i kašljanjem, djeca se mogu i direktno prehladiti, npr. stavljanjem igračke u usta. S obzirom da dječiji organizam sazrijeva do pete, odnosno šeste godine života djeca koja prvi put kreću u školu ili vrtić često bivaju prehladjena i imaju umjereno povišenu temperaturu. Stastistike pokazuju da urbano dijete prosječno godišnje oboljeva i do 6 puta, a djeca koja tek kreću u ustanove kao što su vrtić, škola, igraona mogu čak i do 10-ak puta godišnje biti bolesna. U pravilu su to respiratorne infekcije i infekcije gornjih disajnih puteva praćene povišenom tjelesnom temperaturom i simptomima obične prehlade. Roditelji nemaju razloga za zabrinutost, jer kako djeca odrastaju tako jača i njihova otpornost na viruse. S obzirom da brojnost virusa prehlade svako dijete s njima se mora nekad susresti. Bolest prolazi za sedam dana.
Liječenje prehlada
Gotovo dvije trećine infekcija kod djece su virusne infekcije odnosno obične prehlade, koje nije potrebno liječiti antibioticima. Najvažnije je ojačati organizam, odnosno imunitet i djelovati na simptome prehlade. Povišenu tjelesnu temperaturu treba skidati, te održavati higijenu sluznice nosa. Kod suhog kašlja preporučuje se da pijete što više tekućine, dok kod jačeg kašlja preporučuje se uzimanju sredstava za umirivanje kašlja.