Kako da se vaše dijete raduje hrani?

Stoga je naučiti dijete da se pravilno hrani, za roditelja jedna od najtežih zadaća. U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta, koji vam mogu pomoći da vaša djeca dobro jedu i da se raduju hrani.

1. Od malih nogu učite dijete da se raduje hrani, isto kao što ga učite dobrom ponašanju za stolom. Djeci je dnevno dovoljno pet obroka, tri glavna i dva sporedna.

2. Djecu treba učiti da jedu jedino za stolom, nikako na sofi ili u krevetu, te da se hrani u potpunosti posvete. Nemojte učiti dijete da jede dok gleda TV ili igra igrice. Najlakše je stvoriti veselje u vezi hrane ako obitelj ima mogućnost što češće jesti zajedno.

3. Najbolje je da dijete dan počne uz doručak, jer pun stomak popravlja raspoloženje i pomaže djeci da se koncentriraju. Za doručak djeca mogu uzeti: mlijeko, čisti nezaslađeni voćni sok, mekinje s mlijekom i svježim voćem, te hljeb od integralnog brašna/zrna. Šarene pahuljice za doručak, namijenjene djeci, najčešće sadrže puno šećera i masnoće, te kao takve nisu prikladne za uravnoteženi doručak.

4. Obična ili mineralna negazirana voda, voćni ili biljni čajevi su zdravi napici za djecu. Gazirani ili obični sokovi, te ledeni čaj nisu dobri jer sadrže previše šećera, što pogoduje razvoju karijesa na zubima. Osim toga, zašećereni napici kod djece mogu izazvati nemir, poremećaj koncentracije i sna.

5. Ponudite djetetu sezonsko voće i povrće. Šarenilo boja prija oku isto kao i stomaku. Ne dozvolite da dijete jede grickalice između obroka i međuobroka, jer će im to pokvariti apetit.

6. Dopustite Vašem djetetu da i ono pomaže prilikom kuhanja, dekoracije, postavljanja i pospremanja stola, te stavljanja hrane na tanjur! Djeca sama mogu praviti malene ražnjiće od voća i povrća, prutiće od paprike, olovke od mrkve i sl. Samo ih treba pustiti da sami ispolje svoju kreativnost.

7. Djeca su u stanju sama ocijeniti potrebu za hranom. Ne tjerajte dijete da jede, ukoliko ono više ne može ili ne želi!

8. Ponudite svom djetetu i hranu koju ne poznaje. Djeca uče zahvaljujući oponašanju i vremenom se priviknu na nove stvari.

9. Jelo nije sredstvo odgoja: ne nagrađujte ili ne kažnjavajte svoje dijete jelom!

10. Ukoliko Vaše dijete ne podnosi određenu hranu ili je alergično, stupite u kontakt s Vašim dječjim ili kućnim ljekarom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.