Masovna tučnjava koja je izbila zbog hrane u izbjegličkom kampu u blizini njemačkog grada Kassela, gdje je smješteno gotovo 1.500 tražitelja azila iz 20-ak zemalja, pokrenula je rasprave zbog zahtjeva policijskog sindikata da se izvrši razdvajanje izbjeglica.
Međutim, savezne države, ličnosti iz političkog života, humanitarne organizacije te stručnjaci iz oblasti sociologije odbacili su ovakav zahtjev šefa njemačkog policijskog sindikata Rainera Wendta.
Probleme koji se javljaju među izbjeglicama pripisuju životnim i psihološkim razlozima, te smatraju da religijska dimenzija tu ne igra neku značajnu ulogu.
Upozoravaju da bi razdvajanje izbjeglica prema religiji ili nacionalnosti u prihvatnim centrima moglo imati negativne posljedice na dalju integraciju izbjeglica u društvo.
Vlada je izrazila svoju zabrinutost zbog sve učestalijih sukoba među izbjeglicama. Od kraja jula zabilježeno je 12 takvih slučajeva.
Medijski izvještaji otkrivaju da Ured njemačkog kancelara u Berlinu istražuje planove za rješavanje problema među izbjeglicama i to kroz ubrzavanje procesa integracije 85.000 mladih muslimana koji predstavljaju veliki dio izbjegličke populacije pristigle u državu.
Negativna slika
Predsjednik njemačkog Vijeća za migraciju Werner Schiffauer smatra da podjela izbjeglica na osnovu vjerske ili nacionalne pripadnosti izaziva negativne stereotipe i kosi se sa realnošću novog života koji od izbjeglica zahtijeva fokusiranje na svoj život i uključivanje u novu zajednicu u koju su imigrirali, a ne na sukob.
U svojoj izjavi za Al Jazeeru ističe ,,da tursko-kurdski sukob, koji je dominirao Turskom tokom ’90-ih godina, nije prenesen na njemačko tlo“, što smatra dokazom da će se njegova država „uspjeti sačuvati od toga da izbjeglice prenesu sukobe iz svojih država u ovu zemlju.“
Schiffauer, predsjedavajući Vijeća koje okuplja više od stotinu organizacija i akademski Centar za istraživanje u oblasti migracije, začuđen je zbog toga što medijski izvještaji „iznenada i intenzivno uvode islam u tok rasprava o izbjegličkoj krizi, iako je od samog početka bio daleko od ove teme.“
Kaže kako sve češće ponavljanje priče da većina izbjeglica pripada islamskoj vjeri „vraća negativnu stereotipnu sliku o islamu koja nije bila prisutna ranije, kao i da ugrožava ogromnu šansu da veliki broj Nijemaca promijeni svoj pogled na islam i unaprijedi svoj pozitivni odnos prema ovoj vjeri i to kroz upoznavanje sa životima pojedinih izbjeglica.“
Očekivani sukobi
Humanitarna organizacija Protestantske crkve u Njemačkoj Diakonie smatra da su sukobi u prihvatnim centrima normalna i očekivana pojava.
“Glavni razlog koji dovodi do ovakvih situacija jeste prenatrpanost ovih centara velikim brojem izbjeglica koje su prošle kroz veoma teško životno iskustvo i primorani su provoditi dosta vremena u skučenom prostoru jedni pored drugih bez imalo privatnosti.”
Humanitarna organizacija Katoličke crkve Caritas također upozorava na to da postoji potreba „za odvajanjem izbjeglica kojima je neophodna zaštita, poput majki koje nemaju pratioce, te djece, žena i osoba sa posebnim potrebama, a ne da to bude podjela na osnovu vjere ili nacije.“
Ekspert za konflikte na Univerzitetu u Bielefeldu u Njemačkoj Andreas Zilch kaže da „sve veći osjećaj straha, nesigurnost i dosada pomažu u tome da se individualni problemi u prenatrpanim izbjegličkim centrima pretvore u sukobe gdje sklanjanje iza grupe igra jednu od glavnih uloga. Suočavanje sa problemom kao što je ovaj na način da se izbjeglice podijele na osnovu nacionalne ili vjerske pripadnosti poslat će pogrešnu poruku ovim izbjeglicama i neće pomoći pri rješavanju ovog problema.“
Zilch smatra da se ovaj problem među izbjeglicama „može riješiti najbolje na taj način da se poveća broj psihologa i socijalnih radnika te izvrši obuka stražara kako bi znali postupati na ispravan način prilikom rješavanja konfliktnih situacija među izbjeglicama koje se javljaju u ovim prihvatilištima, sve dok se ne razmjeste u privatne smještaje.“