Arsim Tarik Saliji: Muslimanski svijet – populacija i religioznost

1.UVOD

Muslimanski svijet: populacija i religioznost je publikacija koja se pojavila sredinom 2013. godine u Sarajevu u izdanju Centra za napredne studije i Centra za civilizacije Balkana BALMED. Ovu publikaciju su priredili Azra Mulović i Hikmet Karčić.

Publikacija ima 167 stranica. Sastoji se od četiri detaljno obrađena poglavlja: 1. Budućnost globalne muslimanske populacije, 2. Muslimani svijeta: jedinstvo i raznolikost, 3. Muslimani svijeta: Religija, politika i druĆĄtvo, 4. Muslimanska populacija u Bosni i Hercegovini – vjerovanje i praksa u regionalnom i globalnom kontekstu. Na kraju slijedi sadrĆŸaj.

Publikacija je nastala kao zbirka ili saĆŸetak informacija iz četiri velika istraĆŸivanja koja je provela istraĆŸivačka kuća “Pew Research Centre” – Forum on Religion and Public Life” iz Washigtona u period od 2009-2012. godine.  Riječ je o slijedeća četiri istraĆŸivanja:

– Mapping the Global Muslim Population: A Report on the Size and Distribution of the World’s Muslim Population, oktobar 2009.
– The Future Global Muslim Population: Projections for 2010-2030, januar 2011.
– The World’s Muslims: Unity and Diversity, august 2012.
– The World’s Muslims: Religion, Politics and Society, april 2013. godine.

Prije prvog poglavlja, potrebno je obratiti paĆŸnju i na predgovor u kojem izdavači skreću paĆŸnju čitaocima na interpretaciju rezultata istraĆŸivanja i opreznost kod donoĆĄenja zaključka. VaĆŸno je istaknuti kako je izdavač naveo da su ova istraĆŸivanja rijetko stručne demografske procjene i komparativna istraĆŸivanja religioznosti u muslimanskom svijetu, te su smatrali vrlo korisnim predstaviti ih bosanskohercegovačkoj javnosti. Osim predgovora, kratak saĆŸetak je predstavljen o istraĆŸivačkoj kući “Pew Research Centre”.

Ključne riječi: religija, religioznost, muslimanska populacija, regionalna rasprostranjenost, ĆĄerijat, vjerski identitet, vjerske prakse, moralnost, ĆŸenska prava, demokratija, regionalni kontekst.
 
2.SAĆœETI PRIKAZ PUBLIKACIJE

2.1.Budućnost globalne muslimanske populacije

Prvo poglavlje nosi naslov Budućnost globalne muslimanske populacije koje predstavlja rezultate prvog “Mapping the Global Muslim Population“ i drugog “The Future Global Muslim Population“ istraĆŸivanja. Ova istraĆŸivanja procjenjuju da u svijetu ĆŸivi viĆĄe od milijardu i 600 miliona muslimana (2010. godina) ĆĄto čini skoro četvrtinu svjetskog stanovniĆĄtva. Procijenjeno je također da će se broj povećati na dvije milijarde i 200 miliona muslimana u 2030. godini, ĆĄto je porast od oko 35%.

Ova dva izvjeĆĄtaja analiziraju podatke iz 232 zemlje i teritorije u svijetu i daju demografske projekcije temeljene na najaktuelnijim i najboljim izvjeĆĄtajima prikupljenim iz izvora Ujedinjenih nacija i međunarodnih agencija za istraĆŸivanja, popise, svjetske baze podataka o religijama, te podatke za svaki zemlju i teritoriju posebno.

Prvi podnaslov ovog poglavlja se bavi općim pregledom rezultata, gdje je zanimljivo istaknuti da ima ukupno 72 zemlje u svijetu sa milion i viĆĄe muslimana, dok se pretpostavlja da će taj broj porasti na 79 do 2030. godine. Danas muslimani ĆŸive na svim kontinentima, a većina njih (oko 60%) i dalje će ĆŸivjeti u azijsko-pacifičkoj regiji, dok 20% muslimana kao i trenutno će ĆŸivjeti na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi. Najmnogobrojnija muslimanska zemlja na svijetu je Indonezija koja je ujedno najudaljenija od Kabe, a očekuje se da će Pakistan do 2030. godine prestići Indoneziju. Muslimani u Evropi i dva američka kontinenta, koji ujedno ĆŸive u najrazvijenim regijama, će ostati u manjini oko 3% mada njihov apsolutni broj će porasti u Evropi sa 44 miliona muslimana na oko 58 miliona, dok u Sjevernoj i JuĆŸnoj Americi sa 5 miliona na oko 11 miliona muslimana ĆĄto je viĆĄe nego dvostruko. IstraĆŸivanje pokazuje da je ovaj porast uzrokovan uglavnom migracijama stanovniĆĄtva uslijed ratova ili uslijed ekonomskih razloga.

Drugi se podnaslov bavi Glavnim faktorima koji su po miĆĄljenju istraĆŸivača od velike vaĆŸnosti na rast populacije. Faktori koji su analizirani su: fertilitet, očekivani ĆŸivotni vijek, migracije i dobna struktura.

Stopa fertiliteta sa muslimanskom većinom će postepeno opadati, ali ipak u prosjeku će biti veća nego kod manje razvijenih nemuslimanskih zemalja i značajno veća nego kod razvijenih zemalja. Najveću stopu fertiliteta trenutno ima Niger (6,9 djece po jednoj ĆŸeni), Afganistan, Somalija i Čad oko 6 djece po jednoj ĆŸeni, a najniĆŸu stopu imaju Iran, Tunis i Albanija manje od 2 djece po jednoj ĆŸeni. Razlozi veće stope fertiliteta u većinskim muslimanskim zemljama su kompleksni, međutim autori navode da je jedna mogućnost i da religioznost stanovniĆĄtva moĆŸe podstaći viĆĄe rađanja, ali da religija ne djeluje neovisno o drugim druĆĄtvenim faktorima. Pa tako faktori kao ĆĄto su mogućnost obrazovanja, zdravstvena zaĆĄtita, ruralna populacija itd. su također povezani sa većom stopom fertiliteta.

Očekivani ĆŸivotni vijek muslimana će porasti i dostignuti 73. godine do 2030-35, ĆĄto je pribliĆŸno jednako i moĆŸe se usporediti sa manje razvijenim zemljama sa nemuslimanskom većinom. Međutim to je relativno mnogo manje od ĆŸivotnog vijeka razvijenih zemalja gdje će ĆŸivotni vijek biti 81 godina. Autori navode da su faktori uskoro povezani sa kvalitetom zdravstvene zaĆĄtite, boljom prehranom, većim primanjima i razvoj infrastrukture o kojih je najvaĆŸnija pristup pitkoj vodi. Afganistan ima najkraći očekivani ĆŸivotni vijek, trenutno iznosi 45 godina, a 2030-35. dostignut će te tek 53 godine. Međutim, razvijene muslimanske zemlje  poput Malezije, Bruneja i Kuvajta imaju ĆŸivotni vijek pribliĆŸan razvijenim zemljama.

Migracije stanovniơtva u razvijenije zemlje svijeta u prosjeku se deơavaju viơe sa muslimanskom većinom najviơe radi ekonomskih razloga ili u potrazi za izbjegliơtvom. Tako da su Jordan, Sirija i Albanija zemlje sa najviơom stopom migracije, dok su zemlje sa muslimanskom većinom u koje se najviơe migrira zemlje Bliskog istoka kao ơto su Ujedinjeni arapski emirati, Katar, Kuvajt i Bahrein.

Dobna struktura muslimanskog stanovniĆĄtva je veoma mlada. Zemlje sa najmlađom prosječnom populacijom su Niger 15 godina, Burkina Faso, Afganistan i Čad 17 godina. Međutim, istraĆŸivači procjenjuju da će se broj starijih povećavati, pa će jedna trećina populacije među muslimanskim zemljama biti starija od 60 godina.

Treći podnaslov analizira indirektne faktore koji podstiču rast muslimanske populacije, a to su: obrazovanje, ekonomsko stanje, kontracepcija, urbanizacija i konverzija. Obrazovanje ĆŸena, odnosno djevojčica, usko su povezane sa stopom fertiliteta, te u zemljama gdje se djevojčice najkraće ĆĄkoluju kao ĆĄto je Niger (samo 4 godine), stopa fertiliteta je najveća (6,9 djece po ĆŸeni). Izuzetak predstavlja Palestina, gdje se djevojčice ĆĄkoluju u prosjeku 14 godina a stopa fertiliteta je 4,5 djece po ĆŸeni.

NaĆŸalost, danas većinski muslimanske zemlje spadaju u najsiromaĆĄnije zemlje na svijetu mjerene po bruto domaćem proizvodu po stanovniku. Nizak ekonomski standard je povezan sa rastom populacije. Prema autorima za 24 većinske muslimanske zemlje ĆĄto je viĆĄe siromaĆĄtva, viĆĄa je stopa fertiliteta.

JoĆĄ jedan indirektan pokazatelj stope fertiliteta je i urbanizacija. Autori navode da je veća stopa fertiliteta u seoskim sredinama nego u gradskim, te da na primjer u zemljama zaliva ĆŸivi najveći broj urbanog stanovniĆĄtva te je s time i najmanji broj djece po ĆŸeni.

Četvrti podnaslov analizira regionalnu rasprostranjenost muslimana, a peti podnaslov daje globalnu sliku između sunija i ơija kao dva glavna ogranka u islamu. Autori navode da će sunije kao i danas predstavljati većinu muslimanske populacije (87-90%). Ơesti podnaslov daje prikaz zemalja sa muslimanskom većinom.

Oko 74% muslimana svijeta ĆŸivi u 49 zemalja svijeta. 23% muslimanskog stanovniĆĄtva ĆŸivi i manje razvijenim nemuslimanskim zemljama, a samo oko 3% muslimana ĆŸivi u razvijenim nemuslimanskim zemljama.

2.2.Muslimani svijeta: jedinstvo i raznolikost

Drugo poglavlje nosi naslov Muslimani svijeta: jedinstvo i raznolikost koje donosi saĆŸeti prikaz rezultata trećeg istraĆŸivanja “The World’s Muslims: Unity and Diversity“.

Opći pregled, pripadnost ograncima i sektama, privrĆŸenost vjeri, temeljna vjerovanja, druga vjerovanja i praksa, granice vjerskog identiteta i granice vjerske prakse su teme podnaslova koje su obrađivane unutar drugog poglavlja.

Prema autorima, treće istraĆŸivanje Muslimani svijeta: Jedinstvo i raznolikost je bazirano na upitnicima i individualnim intervjuima vođenih u 39 zemlje svijeta sa ukupno viĆĄe od 38.000 individualnih intervjua. Zanimljivo je da individualni intervjui nisu vođeni među muslimanima Kine, Indije, Saudijske Arabije i Irana zbog političkih i sigurnosnih razloga.

U prvom podnaslovu: Pripadnost ograncima i sektama prikazano je da se većina muslimana opredjeljuje kao sunije ili ĆĄije. IstraĆŸivanje međutim je pokazalo da oko 25% muslimana, ĆĄto je jako značajna cifra, se ne identifikuje ni kao sunije, ni kao ĆĄije nego kao “samo muslimani”. To je najviĆĄe izraĆŸeno u zemljama JuĆŸne i Istočne Evrope, kao i za Srednju Aziju gdje se viĆĄe od 50% muslimana izjaĆĄnjava samo kao muslimani.

Drugi podnaslov: PrivrĆŸenost vjeri analizira privrĆŸenost imanskim ĆĄartovima i njihovom obavljanju. Svjedočenje da je samo jedan Bog i da je Muhammed Njegov Poslanik potvrđuje preko 90% muslimana, osim u JuĆŸnoj i Istočnoj Evropi gdje je procenat oko 85%. BiH se izdvaja gdje 96% ispitanika potvrđuje prvi stub vjerovanja. VaĆŸnost vjere u ĆŸivotu muslimana varira od regije do regije te su razlike velike u zemljama koje su bile pod uticajem komunizma i ateizacije manje od 50% (JuĆŸna i Istočna Evropa i Srednja Azija) i oko 90% za zemlje Podsaharske Afrike i JuĆŸne i jugoistočne Azije. Generacijske razlike su također, vidljive te najčeơće u dĆŸamiju idu stariji muslimani i viĆĄe uče Kur’an, osim u Rusiji gdje se  mnogo viĆĄe pridrĆŸavanju vjeri.

Kao i kod prethodnog pitanja, redovno obavljanje namaza u zemljama koje su bile pod uticajem komunizma i ateizacije je vrlo nisko manje od 20% ispitanika redovno obavlja namaz sa izuzetkom AzerbajdĆŸana gdje 70% ispitanika klanja viĆĄe od jednom dnevno. Interesantno je navesti da u većini zemalja ĆŸene nikada ne idu u dĆŸamiju.
Većina ispitanika daje zekat u visini od 2,5% u korist siromaĆĄnih i drugih kojima je pomoć potrebna. U većini slučajeva zekat se daje preko religijskih organizacija ili dĆŸamija.

Tokom mjeseca Ramazana veliki broj muslimana, čak preko 94% u većini regija, a oko 64% u JuĆŸnoj i Istočnoj Evropi je izjavio da posti. Međutim oprez treba da postoji kod odgovora jer pitanje ne diferencira post tokom cijelog Ramazana ili samo nekoliko dana u Ramazanu.

Hodočaơće u Meku je obavio veoma mali broj ispitivanih muslimana jer putovanje do Saudijske arabije zahtijeva velike troĆĄkove. Od 39 ispitivanih zemalja najviĆĄe hodočasnika ima u DĆŸibutiju oko 48%, Liberija oko 32%, te Čad 28%. Najmanji broj ispitanika koji su obavili hadĆŸ se nalazi na prostorima JuĆŸne i Istočne Evrope oko 3%.

Treći podnaslov: Temeljna vjerovanja ispitanici su intervjuisani po pitanjima vjerovanja u meleke, vjerovanje u sudbinu, vjerovanje u dĆŸennet u dĆŸehennem, sudnji dan, povratak Mehdija i Isa a.s.

Vjerovanje u BoĆŸije meleke se razlikuje od regije do regije, od 100% u Jugoistočnoj Aziji do 55% u Jugoistočnoj Evropi. U istraĆŸivanju najmanje 70% ispitanika vjeruje da one koji su ĆŸivjeli ispravno čeka dĆŸennet, a za one koji nisu ispravno ĆŸivjeli čeka dĆŸehennem. U BiH ovaj procenat je mnogo veći gdje 83% ispitanika vjeruje u dĆŸennet, a 81% u DĆŸehennem.  

Četvrti podnaslov daje uvid u druga vjerovanja i prakse, a peti i ơesti podnaslovi daju uvid u granice vjerskog identiteta i prakse.

Muslimani na Bliskom Istoku i u Sjevernoj Africi najsvjesniji su razlika između pripadnika dva glavna ogranka islama – sunija i ĆĄiija. Sunije nerijetko određene običaje ukorijenjene kod ĆĄiija smatraju neprihvatljivim u islamu. Ponekad se kod sunija uočava konfuzan stav da li su ĆĄiije uopće muslimani. Čak četiri od 10 muslimana na Bliskom Istoku smatraju da ĆĄiije nisu muslimani. Izuzetak su dvije zemlje gdje velike populacije sunija i ĆĄiija ĆŸive zajedno – Irak, gdje 82% sunija prihvata ĆĄiije kao svoju braću i Liban, gdje je 77% sunija takvog stava.
U drugim dijelovima svijeta ova pripadnost ima mnogo manji značaj. U mnogim zemljama Srednje Azije mnogi se muslimani identificiraju kao “samo musliman”. Sličan obrazac će se naći i u evropskim zemljama obuhvaćenim istraĆŸivanjem, gdje se, zbog viĆĄedecenijske komunističke vlasti, za podjelu na sunije i ĆĄiije i ne zna: njima su sektaĆĄki identiteti, a posebno razlike između sunija i ĆĄiija, nevaĆŸni ili nepoznati.
U istraĆŸivanju su ispitani i stavovi prema drugim grupama, prvenstveno prema sufijama i alevijama i oni variraju po regijama i zemljama. Sufije su najprihvaćenije u JuĆŸnoj Aziji, gdje 77% muslimana prihvata sufije kao muslimane. U drugim regijama procenti su manji, ĆĄto se moĆŸe objasniti nepoznavanjem grana, pravaca i sekti u islamu.

2.3.Muslimani svijeta: religija, politika i druĆĄtvo

Treće poglavlje nosi naslov Muslimani svijeta: religija, politika i druĆĄtvo koje predstavlja rezultate četvrtog istraĆŸivanja “The World’s Muslims: Religion, Politics and Society“.

Prema autorima i ovo zadnje istraĆŸivanje je sprovedeno u 39 zemalja tj. istim zemljama Afrike, Azije i Evrope kao i prethodno istraĆŸivanje. Obavljeno je 38.000 individualnih intervjua na 80 jezika i dijalekata svijeta.

Opći pregled, stavovi prema ĆĄerijatu, vjera i moralnost, ĆŸenska prava, ekstremizam, unutarvjerski i međuvjerski odnosi, demokratija i vjerske slobode te islam i savremeno druĆĄtvo su teme podnaslova koje su obrađivane unutar trećeg poglavlja.

Prvi podnaslov ovog poglavlja se bavi općim pregledom i saĆŸetkom rezultata. Drugi podnaslov prikazuje rezultate istraĆŸivanja vezano za stavove muslimana prema ĆĄerijatu. Prema istraĆŸivanju, velika većina muslimana u JuĆŸne i Jugoistočne Azije (oko 80%), Bliskog istoka 74%, Sjeverne i Podsaharske Afrike 64% podrĆŸavaju uvođenje ĆĄerijata kao drĆŸavnog prava. Međutim, velika većina muslimana zemalja JuĆŸne i Istočne Evrope (18%), te Srednje Azije (12%) ne smatra da njihove vlasti trebaju uvesti ĆĄerijat. Autori u objaĆĄnjenju razlika navode da su razlozi ĆĄto zemlje JuĆŸne i Istočne Evrope, te Srednje Azije imale sličnu historiju odvajanja drĆŸave i religije u doba komunizma.

Nasuprot tome u ostalim razmatranih regijama islam je prihvaćen kao zvanična religija. Afganistan, Irak, Palestina, Malezija, Pakistan i Maroko su zemlje gdje se najveći procenat muslimana (od 83% do 99%) izjasnio za uvođenje ĆĄerijata, dok Kosovo, BiH, Albanija, Turska, Kazahstan i AzerbajdĆŸan su zemlje gdje se ĆĄerijat ne favorizira (8% do 20% ispitanika su samo za ĆĄerijat). Zanimljivo je navesti i to da većina muslimana koja podrĆŸava ĆĄerijat izjavljuje da bi se ĆĄerijatsko pravo trebalo koristiti u porodičnim i imovinskim sporovima, a vrlo malo muslimana podrĆŸava primjenu teĆĄkih kazni kao ĆĄto je bičevanje ili odsijecanje ĆĄake.

Treći podnaslov prikazuje rezultate istraĆŸivanja po pitanju vjere i moralnosti. Većina muslimana se slaĆŸe da bi neko bio moralan mora da vjeruje u Boga (preko 60%), te i da oko 80% ispitanika smatra da su prostitucija, homoseksualizam, samoubistvo, pijenje alkohola, abortus i eutanazija moralno neprihvatljivi. Međutim, moralni stavovi po pitanju poligamije, razvoda i kontrole rađanje nisu tako jedinstveni. Na primjer, 68% muslimana JuĆŸne i Istočne Evrope te 62% Srednje Azije smatra praksu poligamije moralno neprihvatljivom, dok u drugim regijama stav o poligamiji varira. Samo 6% muslimana u Jordanu i 5% u Nigeru smatra da je poligamija moralno neprihvatljiva, dok u Tunisu (67%) i Mozambiku (59%) većina muslimana smatra da je ovo moralno neprihvatljivo.  

Četvrti podnaslov se bavi stavovima muslimana prema ĆŸenskim pravima. U gotovo svim ispitivanim zemljama većina muslimana je stave da ĆŸena mora sluĆĄati muĆŸa. U isto vrijeme većina muslimana (od 53%  do 88%) su miĆĄljenja da ĆŸena ima pravo da sama odluči hoće li se pokriti, osim u Podsaharskoj Africi gdje samo oko 40% ispitanika isto misli. Međutim muslimani se ne slaĆŸu da li ĆŸena moĆŸe pokrenuti razvod i da li ĆŸenska djeca imaju pravo na naslijeđe. Na primjer, u zemljama JuĆŸne i Istočne Evrope te srednje Azije preko 70% ispitanika misli da ĆŸena ima pravo a pokrene razvod, dok u ostalim regijama manje polovine ispitanika isto misli. Ć to se tiče naslijeđa, autori navode da najmanje 6 od 10 muslimana u JuĆŸnoj i Istočnoj Evropi, Jugoistočnoj i Srednjoj Aziji smatra da bi kćeri trebale imati ista prava kao sinovi, dok u ostalim regijama mnogo manje ispitanika (25% do 46%) se slaĆŸe sa time.  

Peti i ĆĄesti podnaslovi se bave pitanjima ekstremizma i sunijsko-ĆĄijskim odnosima i odnosima između muslimana i krơćana. Prema istraĆŸivanju, muslimani ĆĄirom svijeta snaĆŸno odbacuju nasilje i ekstremizam u ime islama,te samoubilačke bombaĆĄke napade, i u većini zemalja prevladava da takvi akti nikada nisu opravdani. Međutim, u nekim zemljama manjina muslimana misli da je nasilje protiv civila opravdano bar u nekim slučajevima. Ovakav stav je rasprostranjen među muslimanima Palestine (40%), Afganistana (39%), Egipta (29%) i BangladeĆĄa (26%).
Muslimani ơirom svijeta misle da ne postoje tenzije između viơe i manje religioznih muslimana. Također, vrlo mali procenat muslimana smatra da su napetosti između sunija i ơija veliki problem. Ơto se tiče odnosa između muslimana i krơćana, u skoro svim zemljama manje od polovile muslimana ne smatraju da su pripadnici drugih vjera neprijateljski nastrojeni prema muslimanima. Međutim, u 5 zemalja ispitanici su izjavili da su mnogi ili većina krơćana neprijateljski nastrojeni prema muslimanima: Egipat 50%, Gvineja Bisao 41%, DR Kongo 37%, Čad 34% i BiH 31%.

Sedmi i osmi podnaslovi istraĆŸuju pitanja demokratije, vjerske slobode i savremenog druĆĄtva. Prema istraĆŸivanjima, većina muslimana u svijetu izraĆŸava svoju podrĆĄku demokratiji i da je dobro kada su drugi slobodni prakticirati svoju vjeru. Istovremeno, mnogi muslimani smatraju da bi vjerske vođe trebale barem malo imati uticaja na politička pitanja. Ć to se tiče pogleda na ĆŸivljenje u savremenom svijetu, mnogi muslimani bez problema prakticiraju svoju vjeru i odbacuju ideju da se u ĆŸivljenje u savremenom druĆĄtvu i predan vjerski ĆŸivot prirodno suprotstavljeni. Također, većina muslimana ne vidi da postoji sukob između religije i nauke, te religije i modernosti.  
 
Ć to se tiče zapadnjačke kulture, muzike, filmova i televizije, mnogi muslimani privatno uĆŸivaju u zapadnjačkoj popularnoj kulturi. To se posebno odnosi na JuĆŸnu i Istočnu Evropu (66%) te Srednju Aziju (52%). Međutim, iako se mnogim muslimanima sviđa privatno zapadnjačka pop kultura većina zemalja smatra da zapadnjačka kultura ugroĆŸava moral u zemlji.  

2.4.Muslimanska populacija u Bosni i Hercegovini – vjerovanje i praksa u regionalnom i globalnom kontekstu
Četvrto poglavlje nosi naslov Muslimanska populacija u Bosni i Hercegovini – vjerovanje i praksa u regionalnom i globalnom kontekstu koje predstavlja saĆŸetak rezultata sva četiri istraĆŸivanja vezana za BiH.

Ukupno je intervjuisano 1605 ispitanika u BiH, a od toga 1007 muslimana. Individualne ankete na terenu vođene su u periodu od 3. do 20. novembra 2011. godine na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku. BiH je jedna od četiri zemlje iz regije JuĆŸna i Istočna Evropa obuhvaćene istraĆŸivanjem. Ostale tri su: Albanija, Kosovo i Rusija.

Priređivači su izdvojili rezultate istraĆŸivanja za BiH te ih usporedili sa zemljama iz iste regije (Albanije, Kosova i Rusije), kao i sa nekim zemljama u drugim regijama za koje su priređivači smatrali interesantnim. U neke od zemalja spada Turska radi historijskih veza, Liban radi etničko-religijske raznolikosti, te Malezija.

Ovo poglavlje je podijeljeno na osam podnaslova. Prvi podnaslov se bavi općim podacima muslimanske populacije u BiH. Prema podacima koje su priređivači izdvojili, ukupan broj muslimana Bosne i Hercegovine u 2010. godini je bio 1.564.000 ơto čini oko 40% cjelokupne populacije BiH. Projicirano je da će stopa nataliteta muslimana BiH postepeno opadati te da će broj stanovnika za 2030. godinu smanjiti za oko 60.000 osoba.

Drugi podnaslov govori o tome da muslimanska populacija u BiH je tradicionalno sunijska, hanefijskog mezheba. Međutim ispitanici u istraĆŸivanju su se identifikovali: 54% kao samo muslimani, 38% sunije, 3% niĆĄta konkretno i 4% bez odgovora. U BiH se 2% ispitanika identifikovalo kao sufije ĆĄto je relativno mali broj u poređenu sa Rusijom gdje ih je 19%, ali je u skladu sa ostalim zemljama svijeta (oko 1-2%).

Treći podnaslov predstavlja rezultate privrĆŸenosti vjeri BiH muslimana. Procenat muslimana u BiH koji vjeruju da je samo jedan Bog i da je Muhammed njegov poslanik je 96%, ĆĄto je jednak globalnom prosjeku, a veći od zemalja regije JuĆŸne i Istočne Evrope. Međutim, na pitanje o vaĆŸnosti vjere u ĆŸivotu, u BiH samo 36% ispitanika je odgovorilo da je vjera veoma vaĆŸna, ĆĄto je vrlo mali procenat u odnosu na globalnu sliku od 87%, pa i neĆĄto manje u odnosu na regiju 44%. Samo 15% muslimana Albanije smatra da im je vjera vrlo vaĆŸna. Većina BiH muslimana bar nekada u godini klanja namaz. Međutim, svih pet namaza obavlja svega 14% ispitanika. Bar jednom dnevno klanja 25% muslimana u BiH, ĆĄto je tri puta manje od globalnog prosjeka (76%). U odnosu na regiju, svih pet dnevnih namaza muslimani u BiH klanjaju čeơće nego muslimani na Kosovu i u Albaniji, ali rjeđe od ruskih muslimana (30%). Ć to se tiče odlaska u dĆŸamiju, BiH muslimani dvostruko manje puta (30%) idu barem jednom sedmično u dĆŸamiju od muslimana svijeta (61%). U dĆŸamiju nikada ne ide 10% ispitanika iz BiH. Prema odgovorima na pitanje koliko se daje zakat, muslimani Bih su u velikom procentu odgovorili potvrdno, čak 81%. Međutim, priređivači ove publikacije jasno naznačuju da zbog formulacije pitanja postoji mogućnost da su ispitanici shvatili da ih se pita daju li zekat i sadaku ili vitre budući da je veliki broj odgovorio potvrdno. Isto tako vrijedi obratiti paĆŸnju i na odgovor da 75% BiH muslimana posti ramazan, jer u anketi nije razdvojeno da li ispitanici poste svaki dan Ramazana ili samo određeni broj dana. HadĆŸ je obavilo samo 3% ispitanika ĆĄto je u skladu sa svjetskim obrascem, izuzev ispitanika Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike gdje je hadĆŸ obavilo 10% stanovniĆĄtva.
 
Četvrti podnaslov se odnosi na temeljna vjerovanja gdje su muslimani BiH u velikom procentu od 78% odgovorili da vjeruju u predodređenje (kadar), dĆŸennet (83%), dĆŸehennem (81%), a u relativno malom procentu vjeruju u meleke (50%), povratak Mehdija (14%) i povratak Isaov (11%). Vjerovanja u meleke, te povratak Mehdija i Isaa, muslimani BiH su globalno znatno manje od svjetskog prosjeka, ali su vrlo slični u regionalnom kontekstu.

Peti podnaslov daje rezultate istraĆŸivanje o drugim vjerovanjima i običajima bilo da su ta vjerovanja utemeljena u islamu ili ne. Rezultati pokazuju da bh. muslimani u malim procentima vjeruju u dĆŸine, vradĆŸbine, noĆĄenje hamajlija i obraćanje vjerskim iscjeliteljima u odnosu na druge zemlje svijeta. Izuzetak je prikazivanje kuranskih citata tj. levhi (77%), gdje se BiH nalazi bliĆŸe globalnom prosjeku.

Ć esti podnaslov odnosi se na tumačenje islamskih učenja i prihvatanje pripadnika drugih ogranaka i ĆĄkola islama. IstraĆŸivanje navodi da je BiH među četiri zemlje koje imaju najveći procenat ispitanika (75%) koji smatraju da postoji samo jedno ispravno tumačenje islama. Ć to se tiče prihvatanja drugih ogranaka, ĆĄkola ili sekti autori navode da muslimani BiH imaju različite stavove: poĆĄto su muslimani BiH sunije, oni najviĆĄe prihvataju sunije (74%), 51% ĆĄije, a najmanje sufije 45%.

Priređivači u sedmom podnaslovu predstavljaju istraĆŸivanja vezanih za određene vjerske prakse i običaje muslimana u BiH. Pa tako posjete svetiĆĄtima (68%) i recitiranje poezije u slavu Boga i Poslanika (61%) prihvata veliki broj bh. muslimana, dok druge običaja kao ĆĄto su molitveni ples, prizivanje umrlih, prizivanje dĆŸina i pribjegavanje vradĆŸbinama bh. muslimani uglavnom smatraju neprihvatljivim.

Posljednji osmi podnaslov priređivači su sumirali rezultate istraĆŸivanja političkih i druĆĄtvenih stavova bh. muslimana objavljenih u aprilu 2013. godine. Rezultati pokazuju da bh. muslimani uz nekoliko izuzetaka, po stavovima prema religiji, modernom druĆĄtvu i politici se uglavnom uklapaju u regionalne i globalne obrasce. Da je islam jedina prava vjera koja vodi ka vječnom ĆŸivotu smatra 58% bh. muslimana, ali 36% muslimana smatra da i druge religije sa najvećim procentom u regiji vode vječnom ĆŸivotu. 80% bh. muslimana su protivnici uvođenja ĆĄerijata, te se protive ĆĄerijetskim sudovima (90%) i protive se u velikom procentu ĆĄerijetskim kaznama (tjelesnim ili smaknućima). Ć to se tiče stavova o moralnosti, bh.  muslimani smatraju u velikom procentu da je prostitucija, homoseksualnost, samoubistvo  i eutanazija moralno pogreĆĄna i uklapaju se u globalni i regionalni obrazac. Međutim, kada je u pitanju pijenje alkohola, vanbračni seks i abortus, BiH je ispod regionalnog i globalnog prosjeka. Kada je u pitanju poligamija istraĆŸivači navode da muslimani BiH najmanje prihvataju poligamiju, svega 4%, a sa razvodom i kontrolom rađanja BiH je među pet zemalja sa najvećim procentom ispitanika koji ove pojave smatraju moralno prihvatljivim.

Po ĆŸenskim pravima moglo bi se zaključiti da su bh. muslimani prvi među muslimanima svijeta po poĆĄtivanju ĆŸenskih prava i to pitanjima prava da se same odluče o pokrivanju (92%), da ĆŸena moĆŸe pokrenuti razvod (94%) i da kćeri dobiju isto naslijeđe kao i sinovi (74%).

96% bh. muslimana se snaĆŸno protive ekstremizmu u ime islama i osuđuju nasilje svugdje u svijetu. Ovo je najveći procenat ispitanika od svih zemalja obuhvaćenim istraĆŸivanjem i regionalno i globalno.

Ơto se tiče međuvjerskih odnosa, 31% bh. muslimana smatra da su mnogi ili većina krơćana neprijateljski nastrojeni prema muslimanima te spada među pet zemalja sa najvećim procentom ispitanika takvog stava. Međutim, međuvjerske tenzije su mnogo manji problem u usporedbi sa procentom onih koji kao veliki problem vide nezaposlenost (93%), kriminal (83%) ili korumpirane političare (73%).

Ispitanici u BiH su se izjasnili sa najvećim procentom da ĆŸele izabrati radije lidera čvrste ruke (51% ispitanika) nego demokratiju (47%). Tako da BiH spada među pet zemalja svijeta koji preferiraju manje demokratski sistem. U isto vrijeme oko 17% ispitanika bi voljeli da njihove vjerske vođe imaju veliki ili barem malo uticaja na politiku ĆĄto je ispod regionalnog i globalnog prosjeka.

Stavovi bh. muslimana o odnosu religije i modernosti su blizu regionalnim i globalnim stavovima i pokazuju da oko 54% bh. muslimana vjeruje da nema sukoba između religije i modernog druĆĄtva, oko 50% vjeruje da nema sukoba između religije i nauke i oko 50% BH muslimana vjeruje da su ĆŸiva bića evoluirala.  

Odnos prema zapadnjačkoj kulturi pokazuje da oko 62% bh. muslimana uĆŸiva u muzici, filmovima i televiziji sa Zapada ĆĄto je slično u regionalnom kontekstu, ali mnogo viĆĄe od globalnog. Međutim, relativno veliki broj bh. muslimana (oko 46%) smatra da zapadna-pop kultura ugroĆŸava moral druĆĄtva po čemu su blizu regionalnog prosjeka.

3.ZAKLJUČAK

Obimom relativno mala knjiga od 167 stranica A5 formata sumira četiri velika istraĆŸivanja Pew Reseach Centre koja predstavlja stvarnost muslimanskog svijeta. Rezultati pokazuju da muslimani imaju veliko povjerenje u ĆĄerijat, ali postoje različiti pogledi na tumačenje ĆĄerijata.

U okviru komparacije Bosne i Hercegovine sa regionom, istraĆŸivanje pokazuje mnoge sličnosti sa zemljama JuĆŸne i Istočne Evrope po mnogim pitanjima iz kojih se vidi uticaj komunizma, te politike ateizacije. IstraĆŸivanje pokazuje selektivnost vjerovanja i djelovanja muslimana BiH npr. vjerovanje u Boga i poslanika, a nevjerovanje u meleke, ĆĄto navodi na neznanje ili ne razumijevanje pitanja. Primjećuje se također liberalistički pristup islamu.

MiĆĄljenja sam da se ovom publikacijom trebaju okoristiti sve relevantne institucije, a posebno Islamska zajednica u BiH, a i u regionu, te nevladine organizacije i ĆĄira bosansko-hercegovačka javnost. Također, mislim da je namjerno izostavljen zaključak u ovoj publikaciji, da bi sve relevantne institucije, pronaĆĄle neĆĄto za sebe i uzele u obzir rezultate istraĆŸivanja. To bi konkretno za BiH značilo da Islamska zajednica u BiH revidira planove aktivnosti za rad vjeroučitelja po osnovnim i srednjim ĆĄkolama, imama i hatiba po dĆŸamija i mektebima itd. jer je viĆĄe nego očigledno da ispitanici iz BiH (ĆĄto bi se moglo preslikati i na bosanskohercegovačko druĆĄtvo) pokazuju neznanja i nepoznavanje osnovnih imanskih ĆĄartova, te ih treba u tom polju educirati putem npr. hutba ili predavanja, a moĆŸda se manje na hutbama baviti globalni svjetskim pitanjima te viĆĄe paĆŸnje obratiti na temeljna načela. Tako da se treba nadati da će ova publikacija isprovocirati bosanske muslimane posebno naĆĄe vjerske lidere da počnu sistematičnije i zrelije djelovati, jer naĆŸalost neki rezultati pokazuju i dio njihove odgovornosti i manjkavosti.

ZabiljeĆŸit ću na kraju da je vrijednost priređivanja ove publikacije i u njegovoj blagovremenosti. Rezultati četvrtog, zadnjeg istraĆŸivanja – The World’s Muslims: Religion, Politics and Society, su izaĆĄli u aprilu 2013. godine i iste godine u junu je bosansko-hercegovačka javnost imala rezultate sva četiri istraĆŸivanja, sumirana i prevedena na bosanski jezik. Stoga velika zahvalnost pripada izdavačima i priređivačima koji su omogućili da ovo rijetko istraĆŸivanje o religioznosti muslimana u cijelom svijetu, a i u BiH ugleda svjetlo dana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.