Četiri osobe dnevno: U Srbiji se ubijaju zbog otkaza i dugova

Prije pedeset godina u Srbiji je bilo oko 500 samoubistava godišnje, najčešće zbog bolesti ili neostvarene ljubavi. Danas razlog za čak četiri samoubistva dnevno ili 1.300 godišnje stručnjaci traže u otuđenju ljudi jedni od drugih, teškim uslovima života i ogromnim dugovima u koje je ova država zapala zbog finansijske krize.

Srbija zauzima 13. mjesto po broju samoubistava u svijetu sa 20 suicida na 100.000 stanovnika. Taj broj se povećava svake godine, kaže Branka Kordić, psiholog i pokretač ugašenog projekta SOS telefon za spriječavanje suicida.“Najčešće su se javljale osobe sa problemom usamljenosti, jer nemaju sa kim da podijele to što ih muči. Broj samoubistava se konstantno povećava zbog krize, teškog života, depresije. Društvo je traumatizovano u tranziciji”, ističe Kordićeva i u nevjerici priča o tome da u Beogradu ne postoji ustanova za prevenciju suicida.

Evropska stopa samoubistva je 13, svjetska je 16, a samo u Vojvodini iznosi od 23 do nevjerovatnih 28. Subotica, Segedin i Novi Sad gradovi su gde se u Srbiji najčešće događaju samoubistva, a kao region Vojvodina ubjedljivo prednjači sa oko 600 suicida godišnje.

“Besparica, gubitak posla, nagomilani dugovi, nemogućnost da se prehrani porodica, školuju djeca, plati liječenje – sve češći su razlozi samoubistava u Srbiji, i to nema puno veze sa mjestom stanovanja. Obično su samoubistva nenajavljena, ali su simptomi primetni. Samoubistvima se sistemski u Srbiji ne bavi niko. Policija vodi statistiku, ima pregovaračke timove, a u bolnice se primaju oni koji su imali sreću da prežive”, kaže srbijanski sociolog Branka Đurić.

Jedina ustanova koja u Srbiji vodi brigu o suicidima je Centar za prevenciju “Srce” iz Novog Sada.

Psiholog Milutin Žarković kaže da dosta govori statistika.

“Žene češće pokušavaju, a muškarci čak tri puta češće izvrše samoubistvo”, otkriva on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.