Dačić: Najbolja ponuda do sada, međunarodno priznat sjever

Srbija je dobila garanciju od snaga NATO da neka buduća kosovska vojska neće moći istupiti na sjever Kosova bez suglasnosti Kfora.

Parafiranje bruxellskog prijedloga sporazuma znači da je prvi put međunarodno priznata zajednica Srba na sjeveru Kosova koja je do sada nazivana paralelnim strukturama, izjavio je danas srpski premijer Ivica Dačić, prenosi Tanjug. Dačić je, medjutim, rekao da je to tek početak i da će vlasti nastaviti daljnju borbu za Kosovo i Metohiju, samo s nešto drugačijim metodama.

“Nisam za to da Srbija više strada slaveći da smo uspijeli da ne prihvatimo nešto za što će ponuda kasnije biti sve gora i gora”, istaknuo je Dačić.

On je ukazao da je ovo prvi put da je Srbija dobila garanciju od snaga NATO da neka buduća kosovska vojska neće moći istupiti na sjever Kosova bez suglasnosti Kfora.

O tome da li će sporazum biti potpisan ili ne odluku bi trebali do ponedjeljka donijeti državni organi – vlada i eventualno Skupština, rekao je Dačić i ukazao da oko toga ne bi smjelo biti podjela i da bi sve odluke trebale biti jedinstvene i prihvaćene od što većeg broja stranaka.

“Ovo će biti dio našeg ustavno-pravnog sustava, u smislu da treba donijeti zakon o suštinskoj autonomiji, ustavni zakon koji će ove nadležnosti koje ima srpska zajednica na Kosovu uvesti u zakon, kao što je predviđeno Ustavom i sve što će se dalje dešavati na Kosovu i Metohiji”, kazao je Dačić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Premijer Dačić je ponovio da Srbija nikada neće ostaviti svoj narod na Kosovu i Metohiji, kao i da je ovo tek početak.

“Sada treba formirati implementacijsko tijelo koje će biti zajedničko i treba napraviti plan sprovođenja dogovorenog, ali nam predstoji i razgovor o crkvama i o našoj imovini”, kazao je Dačić, istaknuvši da je cilj Srbije da imovina bude vlasništvo srpske zajednice.

On je istaknuo da Srbija ne odustaje od daljnjih razgovora i traženja konačnog rješenja za Kosovo, da u tome ima podršku Rusije te da će apelirati da se razgovara o statusu pokrajine, ali da do tada treba tražiti održivo rješenje.

Srpsko izaslanstvo se, prema njegovim riječima, trudilo da u ovim razgovorima bude izbjegnuta sudbina srpskog naroda u Krajini.

“Mi možemo ovo da odbijemo ali moramo znati da u ovom trenutku više od ovog ne možemo dobiti. Ako je već tako, trebamo biti dio rješavanja problema, a ne biti europska tema, europski parija”, kazao je Dačić te dodao da je odluka o parafiranju predloženog sporazuma donijeta jedinstveno.

“Očekujemo da će ovakvi koraci biti visoko cijenjeni, da će to imati direktne posljedice po status, rejting i ekonomski standard, jer naš narod zaslužuje da živi kao sav normalan svijet”, rekao je Dačić.

Na opasku da Srbi u pokrajini najavljuju miting, Dačić je kazao “da smo mi Srbi čudan narod i da ponekad više volimo politiku svršenih činova”.

On je ponovio da su razgovori bili dugi i teški, da nije pregovarano samo s kosovskim premijerom Hashimom Thacijem, ali i da je srpsko izaslanstvo u najvećem broju slučajeva bilo “samo protiv svih”.

Po njegovim riječima, u ovom trenutku nije moguće vratiti pregovore u Ujedinjene narode.

Dačić je podsjetio da je, kada je nakon osme runde bruxellskih  razgovora Srbija odbila sporazum, “Ashtonova tražila da je izvjestimo što je to što bi bio dovoljan uvijet za njegovo prihvaćanje”.

“Tražili smo da buduća kosovska vojska ne može kročiti na sjever Kosova, da policija i pravosuđe čine Srbi, da srpska zajednica predlaže tri kandidata za regionalnog komandanta policije, da postoji odjeljenje okružnog suda u sjevernoj Mitrovici, da zajednica ima ključna ovlastenja u zdravstvu i prosvjeti”, precizirao je Dačić.

On je objasnio da je ponedjeljak posljednji dan za izjašnjavanje Srbije, zato što bi toga dana visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton trebalo da se obrati Vijeću ministara.

O (ne) prihvaćanju predloženog sporazuma Srbija će je obavjestiti pismom, rekao je Dačić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.