Imao sam dobru djecu…

Porodice su u Gornju Kalesiju pristizale od ranih jutarnjih sati. Članovi zvorničkih udruĆŸenja obiĆĄli su stratiĆĄta i lokalitet Crni vrh, gdje je pronađena najveća masovna grobnica u BiH. Dvanaest tabuta je oko 11 sati dovezeno u Memorijalni centar. Tabuti su potom poloĆŸeni na travu. Članovi porodica su se posljednji put oprostili od najmilijih.

TeĆŸak dan

 Babo Sulejman i ostali preĆŸivjeli članovi porodice Hasanović plakali su pored tabuta i baĆĄluka 17-godiĆĄnjeg sina Senaida.

“Nakon pada Srebrenice, zajedno smo iĆĄli do planine iznad Kamenice. Tu smo bili zajedno. Tu smo se razdvojili, izljubili se i viĆĄe ga nikad nisam ni vidio. Ja sam preĆĄao u prvoj grupi u Nezuku”, kazao je Sulejman, koji je izgubio drugog sina na početku rata, a ubijeni su mu i otac, dva brata, dva bratića…
 
Iako je pronaơao kosti maloljetnog Senaida, joơ mu je teơko. Ne osjeća olakơanje.
 
“Danas je ipak teĆŸak dan. Imao sam dobru djecu. IĆĄao sam po svijetu, radio, ĆŸelio im najbolje. Nisam se nadao ovome. Ali, tako je bilo, Bog je dao”, kazao je Sulejman.

Mirsad Salihović je plakao pored tabuta Alije Hasića. Alija je bio njegov najbolji prijatelj i suprugin tečić. Tokom 1992. godine bio je zarobljen u logoru u Liplju.

“Kasnije su ih odveli na Snagovo i nisu se ni vratili viĆĄe. Poslije su ih naĆĄli u jednom bunaru. Alija je bio već ukopavan jednom, ali nije bilo čitavo tijelo”, ispričao je Mirsad, dodajući da mu je teĆĄko oprostiti se od nekada najboljeg prijatelja.
 
“On i ja smo momkovali zajedno. KomĆĄije nerazdvojne. K’o brat rođeni mi je bio”, kazao je Mirsad.
 
I Senida Bećirović, djevojka koja je pronađena nakon 16 godina i koja je odrasla u Beogradu pod imenom Mila Janković, jučer je, zajedno sa tetkom Muneverom Vrabac, plakala pored tabuta majke Senade. 
 
Senida nije mogla pričati. Suze su dovoljno govorile. Senida nikada nije upoznala majku, jer su je zločinci iz Capardi odveli kada je bila beba. JoĆĄ se traĆŸi Senidina sestra Sanda (1988).

“Ja se zaklinjem da je ĆŸiva, da je ĆŸiva mala. TraĆŸićemo pomoć ja i Senida. Zaklela sam se nad ove njene dvije kosti nađene, nećemo stati na ovome”, kazala je Munevera.

Inače, prije jučeraĆĄnje dĆŸenaze klanjan je podne-namaz, koji je predvodio Vahid efendija Fazlović, muftija tuzlanski. On je naglasio da su viĆĄe od 20 godina tuĆŸna boĆĄnjačka proljeća i ljeta. Nakon dĆŸenaza u Vlasenici i Bratuncu, te jučeraĆĄnje u Gornjoj Kalesiji, slijedi dĆŸenaza u Potočarima i Prijedoru.

Dug svih nas

“Ovo naĆĄe ĆĄehidsko mezarje gdje stanuju naĆĄa braća i sestre sa područja Zvornika je povijesni biljeg, opomena i putokaz. Zamoliću nas, posebno one koji mogu i trebaju, da učine sve ĆĄto je neophodno za uređenje ovog Memorijalnog centra. To je veliki dug svih nas”, kazao je Fazlović.

Na jučeraĆĄnjoj dĆŸenazi ukopani su i Alija BoĆĄnjaković, NedĆŸad Halilović, Abdukadir Halasanović, Zubejda Manjić, Hurija Bajrić, Hajdar Hajdarević, Meho Hamzić, Ć abanija Salihović i Osman Ibrahimović.

Zvorničke porodice traĆŸe joĆĄ viĆĄe od 585 svojih najmilijih. Prema podacima UdruĆŸenja porodica zarobljenih i nestalih lica općine Zvornik, od 1992. do 1995. godine ubijeno je 2.019 Zvorničana.

Za pet godina nijedna ekshumacija

Prije dĆŸenaze jučer je pročitana zajednička poruka preĆŸivjelih Zvorničana. U poruci je navedeno da posljednjih pet godina na području Zvornika nije obavljena nijedna ekshumacija.

“S druge strane, kosti naĆĄih najmilijih, koje su pronađene, leĆŸe u magacinima komemorativnih centara i iz godine u godinu je sve manje identifikovanih. Ćœelimo odgovor od nadleĆŸnih domaćih i stranih zvaničnika – da li smo i sada ostavljeni kao i 1992. da se sami borimo protiv onih koji imaju snagu, sistem i podrĆĄku”, poručili su preĆŸivjeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.