Na Kosovu povećan nivo korupcije, Samoopredjeljenje ima šansu da to popravi

Međunarodna organzacija Transparensi Internešenel objavila je indeks percepcije korupcije za prošlu godinu prema kom se Kosovo našlo na 101. mestu sa 36 bodova, prenosi Koha.

Ovaj rezultat ukazuje na pogoršanje stepena borbe protiv korupcije u odnosu na  prethodnu godinu, kada je Kosovo bilo na 93. mestu.

„Kosovo prolazi kroz promenu parlamentarne vlasti, što može pružiti priliku za promene“, ocenjuje se u izveštaju organizacije.

“Nakon što je godinama kritikovao vladu i međunarodnu zajednicu da se ne bave korupcijom, Samoopredeljenje koje je nedavno osvojio većinu poslaničkih mesta ima šansu da dokaže svoju posvećenost u borbi protiv korupcije”, kaže Transparensi  Internešenel, podsetivši da je ta stranka tokom izborne kampanje bila jedna od retkih koja je pristala na obelodanjivanje troškova kampanje.

Međutim, dodaje Transparensi Internešenel, ostaje da se vidi da li će nova vlada obezbediti viši standard političkog integriteta.

 “To se može učiniti napuštanjem uobičajene prakse političkih imenovanja u državnim preduzećima i nametanjem snažne zakonske obaveze političkim strankama da otkriju svoje finansije”, navedeno je u izveštaju.

tabela indeks percepcije korupcije

Kada su u pitanju zemlje zapadnog Balkana, samo je Crna Gora ostvarila neznatan napredak u borbi protiv korupcije.

Crna Gora se sada nalazi na 66. mestu u poređenju sa pozicijom 67 koju je imala pre godinu dana.

Bosna i Hercegovina se ove godine nalazi na istom položaju kao Kosovo, na 101. mestu, dok je prošle godine bila na 89. mestu.

Severna Makedonija i Albanija su na 106. mestu, dok su na 93. i 99. mestu.  Srbija je pala sa 87. na 91. Mesto, navedeno je u izveštaju.

Izveštaj globalno gledano pokazuje da su četiri zemlje G7 u borbi protiv korupcije poslovale lošije u odnosu na prošlu godinu – među njima su Kanada, Francuska, Velika Britanija.

Sjedinjene Američke Države, Nemačka i Japan nisu pokazali poboljšanje, dok je samo Italija dobila još jedan poen na toj lestvici.

„Nepostojanje stvarnog napretka u borbi protiv korupcije u većini zemalja je razočaravajuće i ima duboke negativne efekte za građane širom sveta“, rekla je generalni direktor TI Patricia Moreira.

“Da bismo imali šansu da okončamo korupciju i poboljšamo život ljudi, moramo se pozabaviti odnosom politike i velikog novca. Svi građani moraju biti zastupljeni u odlučivanju,” rekla je Moreira.

Najbolji rezultati u borbi protiv korupcije u ovoj godini ostvarila je Danska, Novi Zeland i Finska, a na dnu liste su Somalija, Južni Sudan i Sirija.

Indeks rangira 180 zemalja i teritorija širom sveta na osnovu uočenog nivoa korupcije u javnom sektoru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.