Nevjerovatno otkriće: Svoju sobu možete osvjetljavati pomoću običnog krompira (VIDEO)

Krompir bi mogao pružati električnu energiju za osobnu elektroniku za desetinu troška tipične AA baterije. Zamislite samo sve mogućnosti i prilike koje bi s ovom otkrićem imali ljudi u nerazvijenim i zabačenim regijama svijeta.

“Krompiri su izabrani zbog mogućnosti njihovog rasta gotovo svuda, uključujući tropsku i subtropsku klimu,” rekao je Rabinowitch za ‘Znanstvenu i razvojnu mrežu’, “To je svjetski najobilniji usjev.”

I dok sam krompir nije izvor energije, on pomaže sprovesti elektricitet djelujući kao most između sva metala, omogućavajući elektronima da se slobodno kreću preko žice, stvarajući elektricitet. Osim što obilno rodi, krompir je izabran zbog čvrstog škrobnog tkiva, koje mu omogućava da bude pohranjen mjesecima bez privlačenja insekata. Kuhanje krompira omekšava njegovu strukturu kako bi elektroni mogli slobodnije teći, stvarajući tako više električnog izlaza. 

Istraživači su također otkrili da rezanjem krompira u 4 ili 5 krišaka postaje još učinkoviti.
Oprema za krompirovu bateriju sadrži dvije metalne elektrode i “kleme” i vrlo se jednostavno spoji. Određeni dijelovi, kao što je cinkova katoda, mogu biti jeftino zamijenjeni. “Kleme” koje prenose energiju preko žica su spojene na elektrode, a s druge strane na pozitivni i negativni ulaz na žarulji. Lampe na kerozin koje se koriste u mnogim razvijenim dijelovima svijeta su otprilike 6 puta skuplje od krompirove baterije.

Usprkos prednostima ovog novog sustava, energetski sustavi bazirani na hrani mogu raditi samo dok ne ugrožavaju zalihe hrane, te dok ne ugrožavaju farmere koji ih uzgajaju za hranu. Još nijedan investitor ili neprofitna organizacija nisu bili zainteresirani za komercijalizaciju i širenje ovog Rabinowitch-evog prototipa.

Također je teško preusmjeriti sredstva s klasičnih alternativnih izvora energije kao što su solarna i energija vjetra, gdje se gradi infrastruktura i najviše ulaže.

Zahvaljujući njegovoj jednostavnosti, krompir se pokazao kao izdržljiv usjev i s velikim potencijalom za nove tehnologije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.