Nije dijeta ali se mršavi: Sirova hrana kao stil života!

Novih trendova stalno ima – u svemu. Između ostalog, ima ih i u ishrani. Naime, uz vegetarijance, makrobiotičare i vegane, postoje i poklonici isključivo sirove prehrane. Riječ je o prehrambenom trendu koji propagira konzumiranje sirove, industrijski neprerađene i termički neobrađene hrane.

Teorija poklonika tog prehrambenog trenda počiva na premisi da namirnice ne treba izlagati temperaturi iznad 46°C, jer je na taj način moguće očuvati enzime u biljkama koji će omogućiti najbolju apsorpciju i iskoristivost nutrijenata koje hrana nudi.
 
Održavanje ravnoteže u tijelu: Jedan od razloga zašto slijede “raw food” ishranu, pristaše navode i održanje kiselinsko-bazne ravnoteže u tijelu. Naime, procesirana hrana i hrana životinjskog porijekla “zakiseljavaju” organizam, što nas čini podložnijima bolestima.
 
Međutim, provođenje prehrane sirovom hranom nije nimalo jednostavno. Većina poklonika mnogo vremena provodi u kuhinji guleći, cijedeći, sjeckajući, pasirajući i dehidrirajući namirnice. Razlog tome je što 75 odsto tog načina prehrane čini voće i povrće. Međutim, jedu i alge, klice, cjelovite žitarice, mahunarke, sjemenke, suvo voće i orašasti plodovi.
 
Bez upotrebe štednjaka i pećnica: Većina ljubitelja tog prehrambenog stila su vegani, iako određeni dio pristaša jede sirovu ribu, nepasterizirano mlijeko, pa čak i sirovo meso i jaja.
 
Upotreba štednjaka i pećnica je nezamisliva kod njih, međutim, hrana se može preliti vodom zagrijanom na graničnih 46°C.
 
Budući da je za probavu mahunarki i žitarica nužna termička obrada, pobornici prehrane sirovim namirnicama problemu su doskočili na način da se namirnice namaču i fermentiraju čak nekoliko sedmica kako bi se postigao oblik koji je prihvatljiv za probavu.
 
Mlijeko od orašastih plodova: Za praćenje ovog programa prehrane potrebno je mnogo eksperimentisanja i maštovitosti. Tako, na primjer, pobornici ishrane sirovom hranom mlijeko pripremaju od orašastih plodova. Šolja badema ili lješnjaka pomiješana s litrom vode u sokovniku postaje ukusan mliječni napitak. Prije posluživanja takvo se mlijeko još procijedi kroz gazu ili specijalnu vrećicu kako bi se odstranila vlakna koja su teža za probavu.
 
Iako postoje i kritički stavovi, ovakav stil prehrane, uz mudro planiranje, može biti koristan za zdravlje.
 
Naime, konzumiranje sirovih namirnica obezbjeđuje obilje blagotvornih tvari poput prehrambenih vlakana, većine vitamina i minerala, te naročito antioksidativnih fitohemikalija, no istovremeno je siromašno vitaminom B12, kalcijem, željezom i omega-3 masnim kiselinama.
 
Smjernice kojih se treba pridržavati: Stoga bi svaki pobornik trebalo da se pridržava smjernica ADA (American Dietetic Association) i da unosi:
 
– Barem dva puta više željeza putem tofua, mahunarki i badema od opšte populacije;
 
– Žitarice i sojino mlijeko obogaćeno vitaminom B12, a nije loša ideja ni posegnuti za dodacima prehrani;
 
– Lanene sjemenke i orahe kako bi organizmu osigurali dovoljno omega-3 masnih kiselina.
 
Pobornici prehrane sirovom hranom u pravilu unose dovoljno proteina, no budući da su biljni proteini manjeg “kvaliteta” savjetuje se unos obilja soje i mahunarki.
 
Treba, takođe, imati na umu da korištenje sirove hrane nije nikako prikladno za dojenčad i djecu.
 
Nije dijeta, ali se mršavi
 
Poput drugih prehrambenih trendova, i ovdje je riječ o životnom stilu, a ne samo o priručnoj dijeti. Međutim, budući da je prehrana sirovom hranom siromašna kalorijama, jednom kada se usvoji, brzo dovodi do gubitka suvišnih kilograma.
 
Pobornici ističu i zdravstvene blagodati ovog prehrambenog stila, od višeg nivoa energije do manjeg rizika bolesti srca i krvnih žila te karcinoma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.