OVO NISTE ZNALI O KISELOM KUPUSU: Pun je “živih bakterija”, sadrži i jedinjenje koje može da bude kobno po vaše zdravlje

Kiseli kupus je izvor vitamina K2 koji pomaže u protiv nakupljanja naslaga kalcijuma u ​​arterijama, jednim od faktora rizika za pojavu ateroskleroze

Kiseli kupus je kako se smatra korišćen u Kini prije više od 2.000 godina. Tokom procesa fermentacije razmnožavaju se „žive bakterije“, to su probiotici koji jačanu probavni sistem i ojačavaju imunitet. Glavni produkt fermentacije je mlečna kiselina koja ima konzervišući efekat i daje svojstven ukus kiselom kupusu.

Ovo je niskokalorična namirnica puna vitamina C, koja ipak sadrži dosta soli, pa se nekim hroničnim bolesnicima ne savetuje ili se preporučuje samo uz dodatni oprez.

Kiseli kupus riznica vitamina C, ali i soli
Kiseli kupus je dobar izvor vlakana, vitamina i minerala. Kiseli kupus sadrži enzime koji pomažu telu da razgradi hranu na manje i lakše svarljive molekule, kako bi organizam lakše apsorbovao više hranljivih materija. Jedan od glavnih sastojaka kiselog kupusa je kuhinjska so, koja podstiče rast korisnih laktobacila i u isto vreme inhibira razvoj bakterija koje bi mogle da dovedu do kvarenja i propadanja proizvoda.
Jak izvor probiotičkih bakterija

Dobre bakterije i probiotici iz kiselog kupusa su zaslužni za zdravu sluzokožu digestivnog sistema. Dobra crevna obloga jača imuni sistem i ne dozvoljava neželjenim supstancama ili toksinima da dospeju u organizam.

Kiseli kupus je bogat vlaknima i koristan je izvor probiotičkih bakterija, a sva ova svojstva čine ovu namirnicu dobrim izborom za kontrolu holesterola. Kiseli kupus je izvor vitamina K2 koji pomaže u sprečavanju nakupljanja naslaga kalcijuma u ​​arterijama, jednim od faktora rizika za pojavu ateroskleroze.

Jača dobro raspoloženje

Određeni sojevi probiotičkih bakterija u fermentisanoj hrani, mogu sprečiti simptome anksioznosti i depresije. Ovi sojevi bakterija jačaju zdraviju ravnotežu u crijevima i tako deluju i na bolje raspoloženje. Postoje neke pretpostavke da kupus sa svojim svojstvima može biti dobra prevencija nekih oblika raka. Kupus je bogat jedinjenjima koja sprečavaju oksidativno oštećenje ćelija i možda nas tako štiti od karcinoma. smatraju neka istraživanja. Nema još naučne potvrde da konzumacija kupusa može umanjiti rizik od raka.

Da li je kiseli kupus sigurna namirnica za sve osobe?

Kiseli kupus se preporučuje svim zdravim osobama kao sredstvo za jačanje imunog sistema, posebno u hladnim zimskim danima. Ovo povrće, je ipak. bogato histaminom koji ne podnose sve osobe. Ova supstanca može izazvati smetnje u probavnom sistemu u obliku dijareje, bolova, nadutosti, mučnine. U težim slučajevima moguća je i glavobolja, otežano disanje, poremećaj srčanog ritma.
Mogu li kiseli kupus da koriste teško bolesne osobe?

Pacijenti na terapiji lekova, kao što su inhibitori monoamin oksidaze inhibitori monoamin oksidaze za tretman depresije i takođe kod Parkinsonove bolesti, trebalo bi da budu oprezni ako koriste kiseli kupus. Upotreba fermentisanih namirnica kod teško bolesnih osoba i pacijenata sa oslabljenim imunitetom, savjetuje se samo pod nadzorom lekara i stručnjaka za ishranu.

Kiseli kupus je namirnica sa dosta soli, koja se ne preporučuje osobama sa hipertenzijom i oštećenjem bubrega. Usljed viška soli, otežano je i izbacivanje tečnosti,a so remeti i ravnotežu kalijuma i natrijuma, pa su mogući grčevi u mišićima. Ukoliko se već koristi u ishrani preporuka je da se pre upotrebe glavice dobro operu pod mlazom tekuće vode, i da se tokom obroka ne dodaje kuhinjska so u druge namirnice. I pored pranja, so se ne uklanja u potpunosti sa listova. Stoga se osobama koje pate od hipertenzije, ipak, prije preporučuje svjež kupus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.