Pametni znaju kako izbjeći žgaravicu

Ako ste skloni pojavi žgaravice, budite mudri i pokušajte jesti četiri ili pet manjih obroka umjesto tri velika. Veći obroci preteški su za sfinkter, a pun želudac može pogoršati povrat kiseline.

Osjećaj paljenja u jednjaku posljedica je povrata želučane kiseline. Ako se žgaravica često ponavlja, dolazi do bolesti gastroezofagealnog refluksa ili skraćeno GERB-a.

Đumbir

Osim što biste trebali uzimati manje količine hrane, uz obrok je dobro jesti i đumbir. Uzimate li ga u umjerenim količinama, đumbir je jedna od boljih namirnica za suzbijanje žgaravice. Odavno se koristi kao sredstvo protiv upala te kao lijek za probavne tegobe.

Salate i kuhano povrće, no ne i rajčica

Važno je uz obroke uvijek jesti salatu. Ipak, izbjegavajte rajčice i češnjak, sir i masne preljeve. Preljevi koji su pomalo kiseli ili sadrže masnoće mogu se koristiti, no u količini od jedne jušne žlice ili manje (izmjerite, nemojte procjenjivati). Karfiol, šparoge, grašak i drugo zeleno povrće odlično suzbijaju žgaravicu.

Čajevi

Osim čaja od đumbira, možete skuhati čaj od sjemenki anisa, kima ili komorač. Dodajte dvije žličice sjemenki u kipuću vodu i ostavite 10 minuta da se namače, procijedite i popijte čaj.

Ako imate problema sa žgaravicom izbjegavajte:

1. alkohol
2. mlijeko
3. kafu i napitke koji sadrže kofein
4. čokoladu
5. gazirana pića
6. prženu i masnu hranu
7. agrume i kisele sokove
8. paprenu metvicu
9. rajčicu
10. i, naravno, prejedanje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.