Piloti nestalog aviona snimljeni na skeneru prije fatalnog leta (VIDEO)

Kamera je snimila pilota leta “boing 777”, kapetana Zaharija Ahmada Šaha, i kopilota Farika Abdula Hamida kako prolaze kroz skener na međunarodnom aerodromu Kuala Lumpur.

Obezbjeđenje je “pretreslo” pilota i kopilota aviona koji je misteriozno nestao 8. marta, sa 239 putnika i članova posade.

Takođe je navedeno da je pilot, otac troje djece, “fanatična pristalica” vođe malezijske opozicije Anvara Ibrahima, koji je svega nekoliko sati prije nestanka aviona zatvoren zbog homoseksualnosti. Žena i djeca pilota napustili su porodični dom dan prije nestanka aviona, ukazuje “Dejli mejl”.

U međuvremenu je američki Federalni istražni biro (FBI) saopštio da je avion možda otet i da je moguće da su stotine putnika zatočene na nepoznatoj lokaciji. 

Nije odbačena mogućnost da su oba ili jedan od pilota umiješani u nestanak letjelice.

Ranije danas, zvaničnici su otkrili da je moguće da je avion sletio i emitovao signal sa zemlje. Ako je avion neoštećen i imao dovoljno električne energije u rezervi, mogao bi da pošalje radarski signal.

Malezijska vlada je potvrdila juče da je avion namjerno promijenio kurs i da je možda otišao čak do centralne Azije, ili južno, preko Indijskog okeana.

Vlasti su navele da je neko u avionu prvo onesposobio jedan od njegovih komunikacionih sistema – ACARS, u 1.07 sati ujutro, po lokalnom vremenu. Oko 14 minuta kasnije, isključen je predajnik sa automatskim prijemom, koji identifikuje avion na komercijalnim radarskim sistemima, navodi “Dejli mejl”..

Zbog činjenice da su ta dva sistema ugašena u vremenskom razmaku, vlada smatra da je nestanak aviona “namjerni čin”.

U moru uočeni predmeti koji liče na kofere

Vlasti Indonezije pozvale su grčki brod da provjeri sumnjive plutajuće predmete u moru koji liče na kofere. Pretpostavlja se da bi to mogao biti prtljag putnika nestalog malezijskog aviona.

Jedan grčki teretni brod je pozvan da provjeri sumnjive predmete koji plutaju morem, a pretpostavlja se da bi mogli biti koferi putnika nestalog malezijskog aviona prije desetak dana, javio je atinski radio “Skai”.
Grčki brod “ELKA Atina” (ELKA Athina) koji je u tjesnacu Malaka, zapadno od glavnog malezijskog kopna, vlasti susjedne Indonezije su pozvale da, zajedno sa nekoliko drugih brodova, “požuri da bi provjerio sumnjive plutajuće predmete koji liče na kofere”. Pretpostavlja se da bi to mogao biti prtljag iz “boinga” kompanije “Malezija erlajns” (Malaysia Airlines) nestalog još 8. marta.

Grčki brod, u vlasništvu, firme “Juropijan prodakt kerijers” (European Product Carriers) stići će u oblast u koju je poslat već danas, dodaje “Skai”.

Grčki radio prenosi i da je Ministarstvo saobraćaja Malezije, u potrazi za nestalim “boingom 777″, danas zatražilo pomoć zemalja kroz koje prolaze dva vazduhoplovna koridora koje je mogao da koristi taj avion. Oni su obavijestili izaslanike oko 20 zemalja o toku istrage nakon obustavljanja potrage u Južnom kineskom moru.

To su, sa sjeverozapada ka jugoistoku: Kazahstan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan, Pakistan, Bangladeš, Indija, Kina, Mjanmar, Laos, Vijetnam, Tajland, Indonezija i Australija. Uz pomoć SAD, koje su već angažovane u potrazi, danas je zatražena i pomoć vlasti Francuske.

Malezijski istražitelji još čekaju da im neke zemlje pošalju podatke o putnicima koji su bili u avionu, nakon što je istraga krenula u pravcu namjerne sabotaže, izjavio je danas šef malezijske policije Halid Abu Bakar, prenio je Rojters.

Šef malezijske agencije za civilnu avijaciju Datuk Ažarudin Abdul Rahman izjavio je da je moguće da je avion slao neke satelitske signale i sa zemlje.

Samo tri stvari pouzdano utvrđene!

Indija je u nedjelju objavila da prekida operacije potrage za Boeingom 777 zrakoplovne kompanije Malaysia Airlines, nestalim prije osam dana, na zahtjev Malezije koja usklađuje operacije i trebala bi dati nove upute.

“Operacija se prekida. Čekamo nove upute Malezije. Ništa nije otkriveno u potrazi u subotu”, kazao je Harmit Singh, glasnogovornik oružanih snaga za otoke Andaman i Nicobar. “Danas nije poletio nijedan avion” u potragu, dodao je on.

Indija je rasporedila šest brodova i pet aviona u jednom dijelu Bengalskog zaljeva i oko otoka Andaman i Nicobar.
Malezijske vlasti objavile su u subotu da deaktiviranje sustava za komunikaciju na letu MH370 i njegova nagla promjena smjera prema Indijskom oceanu ukazuju na “namjerni čin nekoga” u avionu, koji je nastavio letjeti još gotovo sedam sati.

U dosadašnjoj istrazi utvrđene su tri neosporne činjenice o letu malezijskog Boeinga 777:

1. Transponder je bio isključen

Transponder, ili uređaj koji odašilja signal kako bi radar mogao da prepozna avion, bio je isključen sat vremena tokom leta. To nije nešto što se može dogoditi slučajno – neko u kokpitu je morao uraditi.

2. Sistem za slanje poruka aviona je bio isključen

ASKAR ili sistem za slanje poruka i izvještaja, koji se nalazi u avionu, takođe je bio isključen. U većini aviona, on se može isključiti samo jednim prekidačem. To je opet mogao uraditi pilot. Ali postoji i tehnički dio ovog procesa, koji pilot nužno nije mogao nužno znati.

3. Avionon je neko morao upravljati, pošto je namjerno skrenuo sa kursa

Avion nije išao po kursu kako je trebalo da ide. Da bi to bilo moguće, avionom je neko morao upravljati.
Sve su to razlozi što je policija obavila pretres stana pilota kopilota te i proširila istragu na sve tehničare koji si bili u kontaktu sa avionom.

Malezijska policija izvršila je pretres stanova dvojice pilota Boeinga te istražuje simulator leta koji je kapetan imao kod kuće, kaže se u priopćenju ministarstva prometa objavljenom u nedjelju.

“Policija je pretresla stan pilota u subotu. Policajci su razgovarali s obitelji a stručnjaci i dalje proučavaju njegov simulator leta”, kaže se u priopćenju.

“Policija je također izvršila pretres stana kopilota”, dodaje se, te precizira da se radi o “normalnoj” proceduri.
Potraga za avionom ne daje rezultata, ali zato se javljaju nove teorije kojima se pokušava objasniti ovaj slučaj.
 
Teroristi oteli avion, planirali srušiti malezijske blizance?

Nekadašnji pripadnik terorističke mreže al-Qaide Saajid Badat iznio je u utorak na njujorškom sudu tvrdnju da su četvorica ili petorica muškaraca iz Malezije skovala plan otmice aviona tako što bi u pilotsku kabinu upali detonacijom bombe, koju bi jedan od njih sakrio u svojoj obući, piše ugledni londonski list Daily Telegraph, prenosi Jutarnji list.

Badat je putem videolinka s tajne lokacije negdje u Velikoj Britaniji svjedočio na suđenju Sulaimanu Abu Ghaithu, zetu likvidiranog šefa al-Qaide Osame bin Ladena te je kazao da se susreo sa skupinom malezijskih džihadista, od kojih je jedan bio pilot.

Našli su se u Afganistanu gdje ime je on osobno, kako kaže, uručio cipelu opremljenu skrivenom bombom.

Pozivajući se na neimenovane američke dužnosnike, američki ABC News javlja da avion nije ručno skrenut s kursa, da je nagla promjena kursa bila automatska, tj. da ju je netko uprogramirao prije polijetanja.

Potvrdi li se scenarij koji je iznio Saajid Badat, vrlo je vjerojatno da su pilot i kopilot malezijskog aviona onesposobljeni te da su letjelicu preuzeli teroristi, a da su avion možda htjeli iskoristiti na sličan način kao i 11. septembra.

Moguće je, piše Jutarnji list, da su im u ovom slučaju mete trebali biti tornjevi blizanci tvrtke Petronas u malezijskoj prijestolnici Kuala Lumpuru, koji su od 1998. do 2004. godine bili na samom vrhu liste najviših zgrada na svijetu.
Paralelno s ovom javljaju se i nove teorije o sudbini koja je zadesila malezijski avion. Tako, na primjer, jedan izvor blizak američkoj istrazi rekao je kako je zrakoplov najvjerojatnije skrenuo na jug, prema Indijskome oceanu i ondje ostao bez goriva i srušio se.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.