Protesti srpskih nacionalista protiv NATO-a i presude Karadžiću


Komentarišući presudu, Šešelj je rekao da je Karadžić “osuđen (iako je) nevin… i zato što je Srbin koji se našao u odlučujućem istorijskom trenutku na čelu Republike Srpske”.

“Presuda Radovanu Karadžiću je presuda cijelom srpskom narodu, istoriji i naciji. Samo su Srbi krivi za sva zla na Balkanu”, rekao je Šešelj.

Nekoliko hiljada Šešeljevih pristalica nosilo je zastave radikalne stranke, kao i slike ruskog predsjednika Vladimira Putina i bivšeg komandanta vojske bosanskih Srba Ratka Mladića, kome se takođe sudi za ratne zločine u MKSJ.

Cilj protesta je bio i da se pridobije podrška uoči izbora u Srbiji 24. aprila, kao i obilježavanje 17. godišnjice NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine.

Šešelj je napao srpsku vladu da je pristala da sarađuje sa Organizacijom НАТО-а za podršku i nabavku. 

“Oni koji su nas bombardovali 1999. godine, koji su ubijali djecu, dobili su dozvolu Vlade Srbije da se kreću po Srbiji”, rekao je Šešelj.

Vlada Srbije je saopštila da neće komentarisati presudu Karadžiću do petka.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je organizovao protestni miting 2008. godine, kada je Karadžić poslat u Hag, upozorio je u četvrtak prije presude da neće dozvoliti da se presuda suda UN-a koristi za potkopavanje Republike Srpske.

“Upozoravam one koji misle da današnju presudu protiv Radovana Karadžića upotrebe protiv Republike Srpske, da Srbija to neće niti smije dozvoliti, u skladu sa Dejtonskim sporazumom”, rekao je Vučić.

Šešelju će presuda biti izrečena u Haškom tribunalu za nedjelju dana.

On se tereti za zločine počinjene nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993. godine. 

Šešelju je u novembru 2014. godine dozvoljeno da se vrati u Beograd nakon što je privremeno oslobođen iz Haškog tribunala iz humanitarnih razloga, odnosno radi liječenja, jer boluje od raka.

Nakon oslobađanja, Šešelj je organizovao nacionalističke proteste i dao niz izjava koje su razbjesnele porodice žrtava.

On je takođe odbio da se dobrovoljno vrati u Hag na izricanje presude, izazivajući srpske vlasti da ga vrate silom.

Haški tribunal je rekao da on ne mora da bude prisutan na izricanju presude, i pored prethodnih zahtjeva da se vrati u pritvor. 

Tribunal je saopštio da prihvata argument Vlade Srbije da nije moguće prekinuti liječenje Šešelja, koji boluje od raka, odnosno nastaviti liječenje u Hagu, tako da će presuda biti izrečena u njegovom odsustvu.

U završnim riječima tužilaštvo je zatražilo od Haškog tribunala da Šešelj bude osuđen na 28 godina zatvora, dok je Šešelj, koji je sam sebe branio, tražio oslobađajuću presudu.

On je, ipak, u međuvremenu izjavio da očekuje da bude osuđen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.