Šokantan sastav biljnih preparata

DNK analiza pokazala je da mnogi biljni preparati uopšte ne sadrže biljku istaknutu na ambalaži, nego da su napravljeni od jeftinijih zamjena, poput soje, riže, pšenice, da sadrže korove ili moguće štetne spojeve.

Naučnici sa univerziteta Guelph u Ontariju testirali su 44 popularna biljna dodatka (poput gospine trave ili Echinacee). Trećina ispitanih proizvoda uopšte ne sadrži biljni ekstrakt koji je istaknut na ambalaži.

Čak 59 posto bilo je kontaminirano biljnim vrstama koje nisu navedene na popisu sastojaka, među kojima su i neke toksične ili stvaraju alergijske reakcije, kao i neke druge potencijalno opasne materije. Samo su dvije od 12 firmi čije su proizvode testirali bili u potpunosti originalni i bez zamjenskih biljaka, filera ili kontaminacije.

Nažalost, dodaci prehrani i biljni preparati u većini zemalja ne podliježu strogim kontrolama, tako da je njihova kvaliteta često upitna. Pretpostavlja se da se od 50.000 negativnih reakcija na biljni pripravak prijavi tek 1.000.

Izolovanje aktivne materije neke biljke je vrlo složeno, a uzgoj i skupljanje biljaka može dovesti do raznih oblika kontaminacije. U sklopu jednog američkog testiranja 40 biljnih preparata iz 2010. pokazalo se da njih 37 bilo pozitivno na opasne materije, poput olova, kadmija, žive, arsena i pesticida.

Treba imati na umu da neki biljni proizvodi mogu imati negativno djelovanje na jetru ili neke druge organe, tako da se prije njihova uzimanja obavezno treba konsultovati s ljekarom. Ovo je posebno važno za trudnice i dojilje.

Najbolje bi bilo da se dobro informišete i biljke skupljate sami na čistom prostoru ili da ih kupujete kod travara kojeg poznajete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.