ŠOKANTNO: Njemačka početkom 2015. tone u recesiju?

Njemački izvoz pao je za jedan mjesec na najniži stepen u posljednjih pet godina, zbog čega će toj zemlji biti potrebno čudo kako bi uspijela da izbjegne pad u recesiju, piše britanski Gardijan na osnovu analiza ekonomskih stručnjaka.

Te dramatične prognoze za najmoćniju evropsku privredu i državu lidera evrozone dao je za Biznis insajder i glavni ekonomista u Sakso banci Stin Jakobsen.

“Njemačka će na kraju najvjerovatnije završiti u recesiji, što će, naravno, značiti i pad cijele evrozone. Mislim da će se takav scenario dogoditi u prvoj četvrtini naredne godine”, istakao je Jakobsen.

Stanje kao 2009.

Razlozi za takve stavove leže u činjenici da je u posljednje vrijeme u Njemačkoj zabilježen niz slabih makroekonomskih pokazatelja. U avgustu je izvoz te zemlje potonuo za čak 5,8 odsto u odnosu na jul, a pored toga, objavljeno je i da su industrijske porudžbine, kao i proizvodnja u istom mjesecu pali na najniži stepen još od krize 2009. Takođe, Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je prethodne nedjelje procjenu rasta njemačke privrede za 2014. sa 1,9 na 1,4 odsto, a nakon slabih podataka o izvozu, reagovala je i grupa vodećih njemačkih instituta. Neki od njih dali su alarmantnu procjenu rasta BDP u ovoj godini, prema kojoj bi se on sa 1,9 smanjio na 1,3 odsto, a u narednoj godini sa dva na čak 1,2 odsto. Iako je to i dalje bolje od situacije u pojedinim evropskim zemljama koje su već odavno zapale u krizu, analitičari smatraju da podaci ipak govore mnogo o padu moćne njemačke privrede.

Analitičari ističu da kriza nastupa u vrijeme zaoštrenih odnosa između Rusije i Evropske unije, koji je eskalirao uvođenjem međusobnih sankcija zbog situacije u Ukrajini. S obzirom na to da posljedice u ekonomiji najčešće imaju odloženo dejstvo, strahuje se da će nametnute kaznene mjere tek imati dalekosežan negativan uticaj na Njemačku čak i ukoliko se odnosi na relaciji Merkelova-Putin ubrzo poboljšaju.

Merkelova pod pritiskom

Inače, zbog najnovijih ekonomskih prognoza njemačka kancelarka Angela Merkel je pod sve većim pritiskom i unutar zemlje, a ne samo od strane niza zemalja evrozone, MMF i Evropske centralne banke. Naime, sve češće se mogu čuti zahtjevi da ona odustane od strogih mjera štednje na kojima se zasniva njena politika, međutim, kako navode mediji iz Njemačke, ona je i dalje odlučna u svom stavu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.