Šta se krije iza misterioznog nestanka ambasadora Turske u Zagrebu?

Je li Ahmet Tuta, turski ambasador u Zagrebu, bio Gülenov stipendist, pitanje je koje se nameće nakon što ga je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan naprasno opozvao i naredio mu da se hitno vrati u Ankaru, piše Jutranji list.

Gdje se tačno nalazi sada već bivši ambasador nije poznato, no ono što je poznato jest da je Tuta napustio Zagreb 27. avgusta ove godine, i to samo 12 dana nakon što je dobio depešu iz Ankare da odmah napusti Zagreb.

Na crnom popisu

Tu obavijest bivši turski ambasador dobio je 15. avgusta i u prvom trenutku, objašnjavaju za Jutarnji njegovi zagrebački poznanici, nije mu bilo jasno zbog čega su ga opozvali.

– On je očekivao da će ovdje ostati cijeli mandat, budući da je odlično odradio Erdoganov posjet Hrvatskoj, dok su njegove reakcije nakon pokušaja puča u Turskoj bile u Erdoganovu korist. Nije imao razloga vjerovati da će se naći pod odmazdom predsjednika – kaže jedan njihov zajednički prijatelj.

S njim je otišla i njegova supruga Mina Tuta, koja je kao ambasadorova žena bila i direktorica Instituta Yunus Emre, koji je u Zagrebu otvoren baš u vrijeme Erdoganove posjete Hrvatskoj.

Supružnicima je sa 15. avgustom zabranjen ulazak u tursku ambasadu.

– Sama ta činjenica ukazuje na to da njegov grijeh nije bio malen i da se našao na Erdoganovu crnom popisu – kažu nam u diplomatskim krugovima.

Prema nekim informacijama, postojale su dva moguća scenarija opoziva bivšeg turskog veleposlanika. Prema prvom, on je kao srednjoškolac i student mogao biti Gülenov stipendist. Nakon što je Erdogan jasno poručio kako upravo Gülena smatra organizatorom neuspješno izvedenog vojnog puča u Turskoj, krenule su čistke svih onih kadrova za koje postoji i najmanja sumnja da su ikada sarađivali s Gülenom.

Drugi mogući scenarij su kadrovska previranja u turskoj administraciji. Poznato je, naime, da je Tuta bio šef kabineta sada već bivšeg turskog premijera Ahmeta Davutoglua, koji je je od 2009. do 2014. bio i ministar vanjskih poslova. Davutoglu je bio i Erdoganov savjetnik, a s premijerske pozicije se povukao dva mjeseca prije puča, nakon svađe s turskim predsjednikom.

– Ako je ovo razlog, onda sigurno ne bi došlo do naprasnog prekidanja Tutina mandata u Hrvatskoj. On je morao otići u roku od dvije sedmice, što svakako budi sumnju – pričaju naši izvori.

Nije otišao bez pozdrava

Zagrebački prijatelji obitelji Tuta kažu nam da se od kraja avgusta nisu čuli s njima. Nagađaju da Tuta ili čeka novu službu, ili u ministarstvu radi na poslovima nižim od ambasadora.

– Moguće je da je priveden, saslušan i otpušten iz službe – kažu.

O cijelom slučaju odlaska turskog ambasadora piše i novi broj sedmičnika Nacional, u čijem tekstu stoji kako se pod najžešćim udarom našao Bekir Alpula, koji je obnašao funkciju atašea za kulturu.

Izvori Jutarnjeg otkrivaju da Ahmet Tuta nije naprasno napustio Hrvatsku bez pozdrava s hrvatskim institucijama.

Prije odlaska Tuta se sastao sa šeficom diplomatskog protokola u Ministarstvu vanjskih poslova, nakon čega se sastao i sa službama predsjednice države. Pretpostavlja se da je radni sastanak održao s njenim savjetnikom za vanjsku politiku Darijem Mihelinom.

Za bivšeg turskog ambasadora kažu da je sudjelovao u brojnim humanitarnim akcijama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.