Tamna strana trudnoće: Od ove bolesti obolijeva i do 80 posto žena

Prikaz postporođajnog poremećaja koji zahvaća velik broj žena, a negativno utiče na psihološko stanje rodilja.

Rođenje djeteta bi trebao biti najsretniji dan u životu svake majke, ali za neke je to i izuzetno težak psihički period. Neke žene upravo tada prolaze kroz postporođajni poremećaj, lakšu ili težu depresiju ili pak psihotične epizode.

O poremećaju

Ovaj poremećaj može varirati od lakših do težih oblika, a karakterišu ga različita emocionalna i kognitivna stanja kroz koje prolazi majka koja je tek rodila. Vrste postporođajnog poremećaja:

1. Lakši oblik ili baby blues zahvaća 40 do 80 posto rodilja, javlja se unutar prvih deset dana nakon poroda, a na vrhuncu je tri do pet dana. Simptomi su:

tjeskoba
depresija
iritabilnost
zbunjenost
napadaji plača
poremećaj spavanja i nedostatak apetita
manjak osjećaja za vlastito dijete
2. Teži oblik ili postporođajna depresija javlja se unutar prve četiri sedmice nakon poroda, ali može se ispoljiti i mjesecima kasnije. Mnoge žene od nje pate šest mjeseci, a ostane li neliječena u 25% slučajeva može potrajati i godinu dana. Njezini simptomi uključuju:

depresiju
gubitak interesa za aktivnosti u kojima smo prije uživali
osjećaje očaja i beznađa
razmišljanja o samoubojstvu ili ubojstvu djeteta
strah od ozljeđivanja djeteta,
manjak brige za dijete
osjećaji krivnje, neadekvatnosti i bezvrijednosti
nemogućnost koncentracije i oslabljenja memorija
bizarna razmišljanja
halucinacije
noćne more
napadi panike
iritabilnost i letargija
3. Postporođajna psihoza je, za razliku od prve dvije vrste, izuzetno ozbiljna psihička bolest do koje dolazi kod 0.1 posto rodilja, odnosno kod jedne od 1.000 žena. Njezini se simptomi pojavljuju unutar prve tri sedmice nakon poroda, a mogu se manifestovati i do 90 dana nakon poroda. Karakteriše je psihotično i manijakalno ponašanje te kognitivni problemi, npr. zbunjenost. Povezana je s bipolarnim i šizoafektivnim poremećajem, a njeno liječenje uključuje antipsihotične lijekove nakon čega se većina žena oporavi, piše “Psychology Today”.

Ispovijesti poznatih žena

Gwyneth Paltrow, Health

“U najgorem sam periodu bila robot. Jednostavno ništa nisam osjetila. Nisam imala majčinske instinkte za njega – bilo je strašno. Nisam mogla ostvariti povezanost s njime. Kada pogledam njegove slike u dobi od tri mjeseca, ne sjećam se tog vremena.”

Lisa Rinna, Health

“Imala sam vizije noževa i pištolja. Natjerala sam muža da sve oštre noževe sakrije i izbaci pištolj iz kuće jer sam imala vizije ubijanja svih ukućana.”

Courteney Cox, Health

“Prošla sam kroz jako težak period, ne odmah nakon bebe, nego kada je navršila šest mjeseci. Nisam mogla spavati, srce mi je ubrzano kucalo i pala sam u depresiju. Otišla sam do doktora koji je otkrio da mi je broj hormona nizak.”

Brooke Shields, WebMD

“Nisam više željela živjeti. Željela sam odustati od vlastitog života, a onda bi moja racionalna strana rekla: “Samo si na četvrtom spratu, bit ćeš slomljena na dijelove i onda će ti biti još gore.””

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.