Tetanus: Uvod, simptomi i tretman

Tetanus je akutna infektivna bolest koju uzrokuje anaerobna bakterija Clostridium tetani.

Bakterija koja izazva tetanus ne može se potpuno iskorijeniti iz okruženja, a najviše je prisutna u prašini i đubrivu.

Period inkubacije (vrijeme od dobijanja infekcije do pojave prvih simptoma) je od 4 do 21 dan.

Tetanus se mora brzo liječiti, u suprotnom, ishod moze biti fatalan. Ova bolest se ne može prenijeti sa jedne osobe na drugu.

Tetanospazmin

Bakterije tetanusa u tijelo dospijevaju kroz ranu ili posjekotinu na koži. Nakon što dospiju u tijelo, bakterije se umnožavaju i oslobađaju otrov tetanospazmin koji izaziva tetanus.

Tetanospazmin se širi putem krvotoka, te blokira nerve kičmene moždine i mišiće.

Ovo izaziva grčenje mišića (nevoljne kontrakcije) i ukočenost tijela, naročito u predjelu vrata i vilice.

Broj oboljelih od tetanusa zadnjih godina drastično se smanjio zahvaljujući djelotvornoj vakcinaciji.

U Bosni i Hercegovini vakcina protiv tetanusa daje se u redovnom programu vakcinacije tokom djetinjstva. Vakcina podstiče tijelo na stvaranje antitijela koji štite od tetanospazmina.

Vakcinacija se sastoji iz pet doza vakcine koje pružaju zaštitu na nekoliko godina.

Poslije pete doze nije potrebna ponovna vakcinacija, osim u slučaju kada se sumnja na infekciju ili prilikom putovanja u slabo razvijene ili nerazvijene zemlje u kojima nije lako dobiti medicinsku pomoć.

Tetanus kod novorođenčadi

U nerazvijenim ili slabo razvijenim zemljama tetanus kod novorođenčadi još uvijek je česta pojava (infekcija se dobija presijecanjem pupčane vrpce nesterilisanom opremom).

Simptomi tetanusa javljaju se deset dana nakon infekcije. Period inkubacije obično traje od 4 do 21 dan, a u nekim slučajevima može trajati jedan dan ili čak nekoliko mjeseci.

Ukočenost mišića i grčevi

Glavni simptom tetanusa je ukočenost mišića i mišićna rigidnost (krutost). Krutost se prvo javlja na mišićima lica (mišići za žvakanje) što otežava otvaranje usta.

Grčenje mišića zahvata mišiće grla i vrata, što otežava gutanje (disfagija). Ukoliko grč zahvati lice, dobija se utisak kao da se osoba stalno smije.

Ukočenost mišića vrata i grudnog koša, što je, takođe jedna od posljedica tetanusa, otežava disanje. Trbušni mišići, kao i mišići ruku i nogu, takođe mogu biti pogođeni grčevima.

U nekim slučajevima može doći i do grčenja leđnih mišića, što utiče na kičmu zbog čega dolazi do njene iskrivljenosti, najčešće kod djece.

Ostali simptomi:

  • visoka temperatura
  • znojenje
  • ubrzan rad srca
  • visok krvni pritisak

Kada je tetanus fatalan?

Ukoliko se ne liječi, tetanus može dovesti do smrtnog ishoda, najčešće kod novorođenčadi i starijih osoba.

Smrt može biti izazvana:

  • trovanjem krvi (sepsa)
  • gušenjem (asfiksija)
  • srčanim udarom
  • teškim oštećenjem bubrega

Ukoliko imate posjekotinu ili ranu, neophodno je da ona bude detaljno očišćena. Ako sumnjate na tetanus, odmah se obratite ljekaru.

Potencijalnim opasnostima od tetanusa ljekari smatraju:

  • rane koje zahtijevaju hiruršku intervenciju
  • rane ili posjekotine kod kojih je potrebno uklanjanje tkiva, pogotovo ako je došlo do kontakta sa zemljištem ili stajskim đubrivom
  • rane sa stranim tijelima
  • prelome izložene infekciji
  • rane i posjekotine kod pacijenata koji imaju sistemske sepse (pad krvnog pritiska isljed baketrijske infekcije)

Ukoliko rana ispunjava jedan od navedenih uslova, neophodno je odmah dati tetanus imunoglobin (TIG), bez obzira na to što je pacijent već vakcinisan.

U slučaju dodira sa kontaminiranim materijalom, TIG se daje kao mjera predostrožnosti.

Tetanus imunoglobin

Tetanus imunoglobin sadrži tijela koja ubijaju bakterije tetanusa. Daje se intravenski i predstavlja kratkoročnu zaštitu od tetanusa. U hitnim slučajevima, TIG se može dati trudnicama i dojiljama, a do sada nisu poznati rizici primjene TIG – a kod ove grupe žena.

Takođe, osobama čiji je imuni istem oslabljen (usljed hemoterapije, ili kod osoba zaraženih HIV -om) daje se tetanus imunoglobin, u situacijama kada je to potrebno.

Antibiotici

U liječenju tetanusa mogu se primjenjivati antibiotici (penicilin i metronidazol) koji sprečavaju razmnožavanje bakterije Clostridium tetani. U slučaju da je pacijent alergičan na ove antibiotike, kao zamjena koriste se tetraciklini.

Liječenje grčenja mišića

U liječenju grčeva mišića koriste se antikonvulzivi (sedativi), lijekovi za opuštanje mišića i neuromišićni blokatori.

Antikonvulzivi
Iz ove grupe lijekova, u liječenju grčeva najčešće se koristi Diazepam (Valium). Diazepam opušta mišiće, smanjuje anksioznost i djeluje kao sedativ.

Koristi se samo u izvanrednim situacijama, jer dugotrajna primjena može dovesti do zavisnosti.

Neželjena dejstva diazepama su pospanost i slabost u mišićima.

Prilikom upotrebe diazepama ne preporučuje se vožnja i konzumiranje alkohola koji može pogoršati neželjena dejstva. Diazepam se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.

Fenobarbitol je drugo antikonvulzivno sredstvo koje se koristi u liječenju tetanusa. Produžava dejstvo diazepama i pomaže u liječenju grčenja mišića.

Neželjena dejstva fenobarbitola su pospanost, razdražljivost, depresija, nedostatak koncetracije, nestabilan hod, hiperaktivnost, halucinacije, promjene u krvnim ćelijama, nizak krvni pritisak.

Prilikom konzumiranja fenobarbitola treba izbjegavati vožnju i konzumiranje alkohola.

Usljed uzimanja fenobarbitola ne treba dojiti, a trudnice se moraju posavjetovati sa ljekarom oko uzimanja ovog lijeka.

Za opuštanje mišića

Baklofen (Lioresal) i Dantrolen (Datrium) su lijekovi koji se preporučuju za olakšavanje simptoma mišićne krutosti i grčenja mišića.

Baklofen
Baklofen djeluje tako što suzbija (kontroliše) nervne signale koji se šalju iz mozga do kičmene moždine.

Neželjena dejstva Baklofena su pospanost, glavobolja, konfuzija, promjene raspoloženja, nestabilan hod, halucinacije, nesanica, noćne more, smanjen krvni pritisak, poremećaji vida.

Prilikom uzimanja ovog lijeka izbjegavajte vožnju i konzumiranje alkohola. U slučaju trudnoće i dojenja posavjetujte se sa ljekarom oko uzimanja ovog lijeka.

Dantrolen
Dantrolen se preporučuje kod hroničnih (dugotrajnih) ukočenosti mišića. Djeluje tako što smanjuje količine kalcijuma u mišićnim ćelijama, a samim tim i osjetljivosti mišića na nervne signale.

Neželjeni efekti primjene Dantrolena su pospanost, vrtoglavica, glavobolja, umor, konfuzija, depresija, osip, gubitak apetita, dijareja, poteškoće sa disanjem, ubrzan rad srca, poremećaji govora.

Prilikom uzimanja ovog lijeka izbjegavati vožnju i konzumaciju alkohola. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.

Neuromišićni blokatori

Neuromuskulatorni blokatori djeluju tako što blokiraju signale koji se prenose od nerava do mišićnih vlakana. Kao najčešći lijek iz ove grupe koristi se Vecuronium koji je efikasan za opuštanje mišića.

Hirurgija

U slučaju rana sa većim oštećenjem i kontaminacijom mišića, pribjegava se hirurškoj intervenciji (debridement) otklanjanja mrtvih tkiva i stranih materija, zemljišta ili đubriva.

Prilikom tetanusa ovim postupkom zaustavlja se širenje otrova tetanospazmina, što omogućava da rana nesmetano zaraste.

Ishrana

Prikom tetanusa dolazi do povećane mišićne aktivnosti zbog čega se pacijentu preporučuje visok unos kalorija (3,500 – 4000), kao i 150 g proteina dnevno.

Ako je gutanje otežano, tečnost se daje putem cjevčice koja je direktno povezana sa stomakom ili „kap po kap“ u venu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.