Analitičari: Bezvizni režim za Kosovo – ne tako brzo

Hapšenje Marka Đurića, a potom i deportacija turskih državljana s Kosova, bacili su sjenku na viznu liberalizaciju.

O ovoj temi se nije puno govorilo proteklih nedjelja, međutim, na to je podsjetio predsjednik Hashim Thaçi, rekavši na sjednici Savijeta za borbu protiv korupcije da je Kosovo postiglo napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Nakon što je Skupština Kosova usvojila Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije ostaje jedini uslov za liberalizaciju viza.

Azem Vllasi objašnjava kompleksnost preostalog uslova.

“Borba protiv korupcije nije proces koji treba izglasati kao demarkaciju, to je zadatak i proces. U svakoj državi ima korupcije, a korupcije ima tamo gdje država neće da se bori protiv i gdje je država upletena u korupciju. Ovdje svi vide da su državne strukture involvirane u korupciju, a kad je vlast upletena i daje uvjerenja da će se boriti protiv, to je isto kao da ostavite lisicu ispred kokošinjca da čuva kokoške“, rekao je Azem Vllasi.

Da su korupcija i organizovani kriminal na Kosovu kompleksno pitanje, slaže se i Stefan Filipović, uvjeren da do liberalizacije viza neće doći skoro.

“EU će insistirati na ovoj agendi koja je veoma dobra karta, a koju EU uvijek može da pokaže. Ako postoji dio Evrope gdje korupcija i organizaovani kriminal jesu totalno uvučeni u sve pore društva, to jeste Kosovo“, naglašava Stefan Filipović.

Da su to činjenice, potvrđuje i Imer Beka, glavni tužilac Osnovnog tužilaštva, koji je nedavno u izjavi za list Zeri potvrdio da su četiri poslanika, čiji identitet nije htio da otkrije, pod istragom zbog korupcije. Beka je objasnio da Tužilaštvo istražuje ministre, njihove zamjenike, gradonačelnike i ostale službenike kako bi utvrdili da li neko od njih zloupotrebljava službeni položaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.