Atletski klub “Enver-Nele” – biser bošnjačke atletike na Kosovu!

Da na kosovskim prostorima imamo mnogo poznatih sportskih klubova u mnogim gradovima ali i mjesnim zajednicama, odnosno selima, odavno je poznato. No, i Bošnjaci Kosova imaju sjajne sportske ekipe u mnogim sportovima ali i sportske pojedince poput, recimo, trenutno vrlo popularnog fudbalera engleskog fudbalskog tima “Watford” Almena Abdija, porijeklom iz bošnjačkog sela Nebregošta u Župi, kraj Prizrena, koji je upravo ovih dana sa svojim klubom “ušao” u Premijer ligu Engleske gdje će se njegov klub u narednoj sezoni boriti za bodove sa fudbalskim velikanima poput Mančester Junajteda, Čelzija, Liverpula i ostalim poznatim engleskim fudbalskim klubovima, te samim tim obradovao sve bošnjačke ljubitelje fudbala na Kosovu.

Što se tiče pomenutih bošnjačkih klubova tu se prije svega misli na bošnjačke klubove u šahu i stonom tenisu regiona Prizrena koji su vrlo uspješni u kosovskim ligama, a tu su i doajeni bošnjačkog sporta iz Pećko-Istočkog regiona jer su nakon ratnih zbivanja prvi počeli sa sportom, a to su fk”Behar” i atletski klub AK “Enver-Nele” iz Vitomirice. O fudbalskim uspjesima fk”Behar” nekom drugom prilikom, a red je da našim čitaocima predstavimo bošnjačku atletiku na Kosovu, a posebno vrlo uspješni atletski klub AK”Enver-Nele” iz Vitomirice. 

Atletski klub “Enver-Nele” iz Vitomirice je formiran 2004-te godine sa željom mladih Bošnjaka i Bošnjakinja  iz tog regiona Kosova za sportskom afirmacijom te željom za uspješnim sportskim rezultatima. Atletski klub je dobio ime po nekadašnja dva vrlo uspješna i popularna bošnjačka atletičara iz tog regiona  Kosova, Enveru Bibuljici i Nedžadu – Nele Agoviću, koji su izgubili svoje mlade živote u inostranstvu, te je klub i dobio ime spajanjem imena i nadimka u ime “Enver-Nele”. To je prvi bošnjački atletski klub na Kosovu, ali i prvi multietnički klub jer u njemu osim bošnjačke omladine ima i Albanaca, Roma, Aškalija i Egipćana. U klubu je registrovano oko stotinjak atletičara svih uzrasta i svih godišta bilo da su u pitanju pioniri, juniori ili seniori i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Od samog početka osnivanja klub postiže odlične rezultate jer bošnjačka omladina iz tog regiona Kosova, dakle iz Peći, Dobruše, Vitomirice, Kašice, Zlopeka i drugih sela ima velikog elana da se bave ovom sportskom disciplinom  koja se naziva i “kraljicom sportova”.

Recimo i to da su članovi tog atletskog kluba od samog postojanja svake godine, tj na mnogim atletskim takmičenjima, osvajali mnoge sportske nagrade a bili su prvaci Kosova i pionirskoj i juniorskoj konkurenciji te tako u svojoj bogatoj kolekciji osvojenih medalja imaju ih preko 2 500. Učestvovali su i na mnogim međunarodnim atletskim takmičenjima poput “Sandžačkih igara” te takmičenjima u Albaniji gdje su takođe imali puno uspjeha. U svojim redovima imaju i Jasmina Mujanovića, prvaka Balkana u maratonu a takođe i veliki broj rekordera Kosova, u atletici u svim disciplinama gdje su sve ove godine ubjedljivo najbolji. Međutim, zbog nemogućnosti kosovskoh atletičara da se takmiče na međunarodnim takmičenjima atletičari AK”Enver-Nele” ne mogu svoje kvalitete pokazati i van granica Kosova. No, kako smo istakli, ovaj mladi i perspektivni sportski klub se svake godine takmiči i atletskoj ligi Kosova u kojem se svake godine “rodi” neki novi bošnjački sportski talenat i gdje se svake godine osvoji mnogo nagrada u tom sportu.


Svi oni koji vole sport, posebno atletiku,  a koji žive u Peći i Vitomirici javno se zahvaljuju atletskom doajenu i zaljubljeniku u taj sport koji je sa mladim Bošnjacima ali i omladincima iz drugih zajednica od malog sportskog kolektiva napravio sportski “bum” te je vrlo zaslužan za sve uspjehe ovog kluba kao i za uspjeh bošnjačkog sporta, posebno atletike na Kosovu. Riječ je, dakle, o Faiku Baliću sportskom direktoru tok kluba, kao i direktoru Doma Kulture u Vitomirici. Iako su najveći problem finansije, kao i u većini sportskih kolektiva na Kosovu i na Balkanu, uvjek se za ovaj uspješni sportski kolektiv nađe novaca, pretežno od Bošnjaka iz ovih krajeva, a koji žive u dijaspori. Ako želimo predstaviti one najuspješnije u klubu, to su, prije svega, mladi Alen Softić koji sa svojih 14 godina baca kuglu preko 15 metara što se svrstava među najbolje rezultate u Evropi, a tu su i Majlinda Kryeziju prvakinja Kosova u skoku u dalj, Merima Balić je prvakinja Kosova u bacanju koplja, Bjanka Dacić je prvakinja Kosova u bacanju diska i skoku u dalj i mnogi drugi. Ovaj mladi i perspektivni sportski klub se suočava sa bezbroj problema od kojih su najveći nemogućnost treniranja jer nemaju atletske staze (jedino ih ima stadion u Mitrovici) te mnogih drugih.

“Nažalost i naša država ne vodi računa o mnogim sportskim klubovima ali i sportskim talentima u mnogim sportovima pa tako i u atletici. No, srećom dolaskom novog rukovodstva na čelo fk “Behar” omogućeno nam je da koristimo stadion i da na njemu treniramo za pripreme i brojnim takmičenjima koja nas očekuju tokom ove godine”, ističe Faik Balić, predsjednik AK”Enver-Nele” i dodaje da mu je izuzetno drago što je Atletski Savez Kosova primljen u međunarodne sportske atletske Institucije, tj u Međunarodni olimpijski komitet te je to, po njemu, velika šansa da kosovski atletičari, pa samim tim i mladi bošnjački atletičari iz tog kluba, pokažu svoje atletske kvalitete i na međunarodnim sportskim takmičenjima.

“Prošle godine atletičari našeg kluba učestvovali su na mnogim domaćim i međunarodnim atletskim  takmičenjima u Sandžaku, Crnoj Gori i Albaniji gdje su stekli mnogo iskustva koje će im trebati upravo zbog učešća naših, kosovskih atletičara na Olimpijskim igrama (OI) naredne godine što je naš cilj”, istakao je Balić i nastavio:

“Ovim se putem javno zahvaljujem našim dragim Bošnjacima koji žive u dijaspori koji nam pomažu u obezbjeđivanju sportske opreme kao što je ova skoro dobivena iz Luksemburga te novčanih priloga bez kojih klub ne bi opstao jer nas tokom ovih par mjeseci očekuju takmičenja u BiH, Turskoj i Grčkoj te vjerujemo da ćemo se vratiti kući sa puno medalja”.

Potrebno je istaći da je Peć  jedan od centara kosovskog sporta gdje na visokom profesionalnom nivou funkcionišu tri atletska kluba koji su, sa oko 300 aktivnih takmičara, veoma uspješni u kosovskoj atletskoj konkurenciji, bilo u Kupu ili atletskoj Ligi Kosova. Svake takmičarske sezone donose gradu i tamošnjim ljubiteljima veliki broj nagrada u vidu pehara i medalja a na tradicionalnoj dodjeli nagrada za najuspešnije se uvjek nađe po neki atletičar iz Atletskog kluba AK”Enver-Nele” iz Vitomirice kojima redakcija našeg web-portala želi puno novih sportskih uspjeha u još boljoj promociji bošnjačke atletike na Kosovu i regionu. 

Esma Lješnanin, časopis bošnjačke dijaspore MOST
obradio: Vinetu Ganić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.