Na vidjelo izašla zastrašujuća i šokantna istina o ljudskoj bezdušnosti

Istražujući Indiju, koja je najveći svjetski izvoznik ručno rađenih tepiha, koji se prodaju diljem Amerike, u svim vodećim trgovačkim centrima – Macyu, Neiman Marcusu, Bloomingdaleu i Targetu, Siddarth Kara, profesor na Harvardu i borac za ljudska prava, zabilježio je više od 3.000 slučajeva prisilnog rada i 1.406 slučajeva djece robova.

Izvješće je otkrilo strašne detalje nehumanih uvjeta rada, fizičkog i verbalnog zlostavljanja, kronične potplaćenosti, ali i teških bolesti od kojih obolijevaju muškarci, žene i djeca zaposlena u proizvodnji tepiha.

Samo u 2012. godini Amerika je iz Indije uvezla ručno rađene tepihe u vrijednosti od 306 milijardi dolara, dok prosječna satnica zaposlenih u proizvodnji tepiha iznosi samo 20 centi. No to nije sve! Ovu mizernu plaću ne vide po tri mjeseca.

”Kupci sa Zapada moraju biti svjesni nehumanih i okrutnih uvjeta rada u kojima su ispleteni indijski tepisi. To treba ispraviti kako se tamošnjem stanovništvu ne bi nanijela još veća šteta”, upozorio je Kara.

U nastavku donosimo nekoliko stravičnih primjera krajnje eksploatacije i nehumanosti.

Mjesecima ne vide dnevnu svjetlost

U jednom malom gradu u Radžastanu ukupno 109 djece radnika plete tepihe, a 91 posto su djevojčice. U izvještaju su opisane zastrašujuće okolnosti u kojima su djevojčice od samo osam godina prisiljene raditi.

”Riječ je o djeci koja su žrtve trgovine ljudima. Prodaju ih u roblje, žive u šupama gdje jedva da dobiju hranu i vodu, a rade po 18 sati. Ponekad mjesecima ne vide danje svjetlo. Takva djeca imaju brojna psihička i emocionalna oštećenja”, spominje se u izvještaju.

Žive u prljavim, tamnim i opasnim šupama koje su pune čavala i kablova

U državi Bihar pronašli su dvije “izuzetno prljave, vruće, tamne i opasne” šupe pune zahrđalih čavala i kablova u kojima je bilo 27 dječaka robova koji preživljavaju u iznimno nehumanim uvjetima.

Iako šupe nisu bile zaključane, dječaci u njima bili su previše prestrašeni da pobjegnu. Kad su se požalili na uvjete u kojima žive i rade, dobili su batine pa su odlučili šutjeti”, stoji u izvještaju.

Najviše izrabljuju žene i djecu

Žene i djecu u tom ”poslu” najviše izrabljuju, a njihova ”primanja” su za 12 do 32 posto manja nego primanja muškaraca. Svjetsku javnost šokirala je činjenica da su se mlade majke odmah nakon poroda morale vratiti na posao, pa su scene u kojima pletu i istovremeno u krilu drže bebu, dovodeći najmlađe u velik rizik od brojnih bolesti, vrlo česte.

Oštećen vid, iskrivljena kralježnica, neuhranjenost i anksioznost vodeće su bolesti i teškoće kod maloljetnih radnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.