Iskusni pilot: “Pronašao sam ga! Ovo je nestali malezijski Boeing!” (VIDEO)

TomNod, osim što korisnicima nudi mogućnost da označe lokaciju za koju vjeruju da bi mogla dati odgovor na pitanje gdje je avion, ljudima nudi i opciju da daju komentar na već postavljene oznake, odnosno da izraze slaganje ili neslaganje s vjerojatnošću da označeno mjesto uistinu krije nešto što bi moglo biti od pomoći istražiteljima. Hoebel kaže da dosad nije dobio nijedan negativan komentar.

Dodaje da se u potragu putem TomNoda dao iz altruističkih pobuda, a o svemu je pokušao obavijestiti američki Nacionalni odbor za sigurnost prometa, odnosno agenciju koja se bavi, između ostalog, i istragama avionskih nesreća. No, dosad mu nitko nije odgovorio. Na zid šutnje naišao je, kaže, i kada je pokušao kontaktirati FBI.

U međuvremenu, robotska podmornica Bluefin 21 pretražila je kompletno područje oko mjesta gdje je prije nekoliko tjedana u više navrata zabilježen signal sličan onome kojeg odašilje crna kutija. Nije otkrila ništa.

Australski premijer Tony Abbott u ponedjeljak je kazao da je broj aviona i brodova koji pretražuju površinu južnog Indijskog oceana u potrazi za olupinom Boeinga smanjen jer je i vjerojatnost da neki komad aviona toliko tjedana nakon mogućeg pada pluta na površini sve manja.

Pretraga ulazi u novu fazu, koja će se koncentrirati na češljanje dna Indijskog oceana.
Australska kompanija: Avion bi mogao biti na dnu Bengalskog zaljeva

Australska kompanija GeoResonance, koja se bavi geofizičkim istraživanjem podmorja, posebnom je opremom na dnu Bengalskog zaljeva uočila određene anomalije koje bi mogle upućivati da je malezijski Boeing završio upravo ondje, odnosno gotovo 5.000 kilometara od lokacije na kojoj se proteklih tjedana tragalo za avionom.

Na morskom su dnu identificirali kemijske elemente koji se ondje obično ne nalaze, a svi se koriste u gradnji dijelova Boeinga 777. Napravili su i dodatnu analizu te su utvrdili da tih elemenata na istom mjestu nije bilo nekoliko dana prije nestanka aviona.

U GeoResonanceu za 7News kažu da su još 10. ožujka, samo dva dana nakon nestanka aviona, krenuli s vlastitom potragom za letjelicom.

‘Tehnologija koju imamo namijenjena je potrazi nuklearnih bojevih glava ili podmornica. Naša ekipa stacionarana u Ukrajini predložila je da pokušamo pronaći avion’, rekao je David Pope iz GeoResonancea.

Dosad su, kaže, pročešljali čak dva milijuna četvornih kilometara, a na kraju su zastali u Benglaskom zaljevu. ‘Naša je ekipa bila jako uzbuđena kada smo pronašli moguću olupinu aviona’, dodaje Pope.

O svemu su obavijestili australske vlasti, koje koordiniraju potragu u južnom dijelu Indijskog oceana. Informacije su proslijedili i šefu koordinacijskog tima Angusu Houstonu, ali nitko im se zasad nije javio s povratnim informacijama.

‘Ne želimo reći da je to definitivno let MH370, ali vjerujemo da je riječ o tragu koji bi trebalo slijediti’, zaključio je Pope.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.