Jedite kupine i smanjite rizik od anemije, moždanog i srčanog udara, tumora…

Bogata je organskim željezom, antioksidansima (vitamin C i beta- karoten), kao i fenolnim spojevima koji u velikoj mjeri sprječavaju pojavu ateroskleroze i srčanožilnih bolesti. Zbog visokog sadržaja kalija, a niskog sadržaja natrija, kupina je dobra za reguliranje hipertenzije, a zbog niskog sadržaja ugljikohidrata blagotvorna je za dijabetičare.

Kupine su bogate vlaknima koji pomažu u probavi, ali i pogoduju kardiovaskularnom sustavu pa konzumacija kupina može smanjiti rizik od bolesti srca i moždanog udara. Kupine su odličan izbor za regulaciju razine šećera u krvi, a pružit će i duži osjećaj sitosti. Sve su to razlozi zašto biste trebali posegnuti za samoniklim kupinama daleko od prometnica.

Mladi zeleni listovi (bez lisne drške) i cvjetni vrhovi kupine beru se u lipnju i srpnju (samo s vrhova stabljike i po suhom vremenu). Listove kupine valja sušiti u tankom sloju kako bi sačuvali lijepu zelenu boju. Zreli plodovi kupine beru se u kolovozu i rujnu, a korijen se iskapa u veljači i ožujku. Korijen kupine valja sušiti u hladu, na zračnom mjestu.

Zagovarači zdravog načina života preporučuju jesti samonikle kupine u velikim količinama jer djeluju umirujuće, a poboljšavaju i probavu. Listovi kupine koriste se za pripremu čaja od kojeg se prave oblozi za liječenje podbuhlosti lica i očiju.  Postoji mnoštvo recepata za razne slastice od kupina. Možete ih upotrijebiti i za pripremu sladoleda. Mališani će ga obožavati.

Sladoled od banana i kupina

Sastojci (za 2 osobe): 6 banana (prethodno nasjeckanih i zamrznutih) i 2 žlice kupina

Priprema: Ubacite banane i kupine u blender i sameljite ih. Kada masa postane ujednačena i kremasta, ulijte je u posudu za sladoled. Konzumirajte odmah po zamrzavanju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.