Kosovo domaćin simpozijuma “Milanski edikt – Konstantin Veliki”

Danas je počeo trodnevni Simpozijum “Milanski edikt – Konstantin Veliki” u organizaciji Katoličke crkve na Kosovu, Instituta za istoriju, Instituta za Albanologiju, Univerziteta u Prištini “Hasan Priština” i Instituta za arheologiju.

Ovaj događaj obilježava 1.700 godina od Milanskog edikta, koji su izdali Konstantin Veliki, koji je kontrolisao zapadni deo Rimskog carstva i Licinije koji je vladao Balkanom. Ovaj dokument je označio kraj progonstva hrišćana i dao podršku  vjerskoj slobodi za sve u Rimskom carstvu.
 
Podržan od strane Ministarstva inostranih poslova Kosova, Simpozijum se održava od 3. do 5. septembra, a počeo je izložbom istorijskih mapa, dajući uvid u staru kartografiju koja se odnosi na Konstantina i Milanski edikt, saopšteno je MIP-a Kosova. Izložbu je otvorio zamenik ministra spoljnih poslova Republike Kosovo, Petrit Selimi.
 
 
Najvažniji dio izložbe je Tabula Militaris Itineraria, takođe poznata kao Tabula Picta, na kojoj su prikazani stari putevi obilježeni u Rimskom carstvu u IV vijeku. Izložba će biti otvorena do 7. septembra u Narodnoj biblioteci u Prištini.
 
Don Lush Gjergji, generalni vikar katoličke crkve na Kosovu izjavio je da ovaj veoma specifičan i veoma rijedak prikaz kartografije, označava različite puteve u Rimskom carstvu sa tri poznata centra tog doba: Rim, Carigrad i Antiochia.
 
“Ova kartografija označava prelaz iz paganizma u hrišćanstvo nakon edikta Konstantina (313.godine), a bila je štampana prvi put 1793. godine na dvanaest folija papira dugom 8 metara, kao rijedak dokument tog istorijskog perioda, koji je takođe veoma dragocen za naš ilirsko – albanski svijet”, kazao je Don Lush Gjergji.
 
Arben Arifi iz Instituta za istoriju je rekao da je život Konstantina Velikog bio pozitivan u smislu da je on smatrao temelje hrišćanstva kao zvaničnu religiju Rimskog carstva i time je dramatično promijenio tok Zapadne civilizacije.
 
“Ovo je bila jedna od najmoćnijih transformacija istorije. Kao što možemo videti u Enciklopediji rimskih vladara, u delu “De Imperatoribus Romanis” Konstantin Veliki je s pravom nazivan najvažnij car kasne antike”, kazao je Arifi.
 
Tokom simpozijuma poznati istoričari i stručnjaci iz Italije, Hrvatske, Albanije i Francuske će održati predavanja o različitim temama kao što su istorijski značaj Milanskog edikta, kao i ličnost, dostignuća i nasleđa Konstantina Velikog.
 
Simpozijum se zatvara 5. septembra posetom staroj lokaciji drevnog rimskog grada Ulpijana, kraj Prištine, i svetom mesom i inauguracijom katedrale Blažene Majke Tereze u Prištini povodom 10. godišnjice beatifikacije Majke Tereze.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.