Kosovski stručnjaci: Opasnost od formiranja balkanskog ISIS-a


Ekstremistički i teroristički pokreti koji se baziraju na vjerske interpretacije mogu iskoristiti balkanske motive, uključujući i Kosovo, za stvaranje jedne terorističke grupe, ocjenjuju stručnjaci.

Burim Ramadani, bivši poslanik u Skupštini Kosova, govoreći o riziku od nasilnog ekstremizma, radikalizma i teorrizma, navodi da militantna grupa “Islamska država” može iskoristiti međuetničke motive s ekstremističkim, islamskim ideologijama, koji su prisutni na Balkanu.

„ISIS i ostale organizacije koje funkcionišu pod njim mogu iskoristiti ovu situaciju i tako kreirati, uslovno rečeno, balkanski ISIS. Balkan je sam po sebi podjeljen, postoje međuetničke i političke tenzije i međudržavni sukobi su i dalje otvoreni. Ovo je glavni rizik na Balkanu“, navodi Ramadani.

On dodaje da su države Zapadnog Balkana krhke, sa vlastima koje imaju i autokratske elemente, bez konsolidovane demokratije, ekonomskog razvoja i sa slabim kvalitetom obrazovanog sistema.

Slično mišljenje ima i Nuredin Ibishi, član skupštinskog Odbora za unutrašnja pitanja, navodeći da militantna grupa može da iskoristi trenutno stanje na Balkanu, a pogotovo na Kosovu.

„Smatram da se oni mogu infiltrirani i stvoriti svoj sistem“, naglašava Ibishi.

U posljednjem izvještaju Stejt Departmenta o borbi protiv terorizma u svijetu tokom 2014. Kosovo je ocjenjeno kao država sa rastućim prjetnjama od islamskog ekstremizma.

Skupština je nedavno usvojila zakon koji sankcioniše sve oni koji su učestvovali ili organizovali učešće na stranim ratištima.

Istovremeno, vladini zvaničnici poručuju da rade na Nacionalnoj strategiji za spriječavanje nasilnog ekstremizma i radikalizma koji dovode do terorizma, potvrdio je predsjedavajući te radne grupe Edon Myftari.

„Cilj je da se obuhvati cijeli spektar, bilo da se radi o državnim institucijama, o vjerskim zajednicama, nevladinim organizacijama, medijima, i mnogim drugim, koji bi doprinijeli njenoj implementaciji onda kada se strategija usvoji. Sad smo u završnoj fazi i za dvije nedjelje ona će se naći pred Vladom, pošto je razmotri Savjet bezbjednosti Kosova“, naveo je on.

Bivši poslanik, Ramadani, smatra da je ova strategija ipak zakasnela, te da je to dovelo sada do velike zabrinutosti u zemlji po ovom pitanju.

Inače, oko 300 osoba sa Kosova bilo je uključeno u rat u Siriji ili Iraku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.