Marketing u procvatu uprkos ekonomskoj krizi

Građani i eksperti dovode u pitanje efekte i transparentnost političkog marketinga na Kosovu. Milioni eura troše se na Kosovu na odnose s javnošću i na marketing — posebno od strane političkih partija — a eksperti i građani dovode u pitanje djelotvornost i transparentnost tih skupih napora.Prema podacima Kosovskog demokratskog instituta, koji radi na jačanju transparentnosti i odgovornosti u političkom procesu, stranke su tokom općih izbora 2010. potrošile više od tri miliona eura. Demokratska stranka premijera Hashima Thaçija potrošila je 1,04 miliona eura, dok je Demokratski savez Kosova potrošio 608.000 eura, a Alijansa za novo Kosovo 553.000 eura.

Demokratska stranka premašila je zakonsku granicu za potrošnju u okviru kampanje, ali jedina kazna za stranke je da one moraju vratiti sva sredstva koja su eventualno preko te granice. Stranke moraju Centralnoj izbornoj komisiji dostaviti izvještaje o potrošnji u okviru kampanje, ali Marita Mustafa, programska direktorica Instituta, kaže da ti izvještaji nisu dovoljni da bi se osigurala transparentnost.

“Uprkos ogromnim sumama novca potrošenim na kampanje, one još uvijek ne uspijevaju dokazati porijeklo svojih sredstava i načine na koje su ta sredstva korištena”, rekla je Mustafa.

Fehmi Ajvazi, glasnogovornik Centralne izborne komisije Kosova, izjavio je da izborni zakoni političkim strankama omogućavaju da potroše 50 centi po glasaču registriranom u okviru kampanje iz 2010. Za razliku od toga, tokom parlamentarnih izbora 2007, kad je strankama bilo dozvoljeno da potroše isti iznos, Demokratska stranka potrošila je 657.000 eura. Alijansa za novo Kosovo potrošio je 2010. godine 270.000 eura više nego u 2007.

To povećanje političke potrošnje dešava se tokom globalne finansijske krize, što je izvor ogorčenja kod građana. Dnevnik “Koha Ditore” izvijestio je ove sedmice da će budžet za parlamentarne partije iz džepova poreskih obveznika u 2013. godini iznositi 4,2 miliona eura, što je povećanje od 1,8 miliona eura u odnosu na 2012.

“Stranke uvijek potroše mnogo, one imaju donatore, ima ljudi, biznismena, koji su s njima povezani i hrane ih”, izjavila jed stanovnica Prištine Arta Begu.

“Političke stranke ne osjećaju krizu, nego je osjeća narod”.

Pitanja transparetnosti u oblasti marketinga nisu ograničena na politiku.

Fisnik Ismali, suosnivač i kreativni direktor najveće firme za odnose s javnošću i marketing na Kosovu, Ogilvy, izjavio je da ima malo transparentnosti u kampanji i u javnom i u privatnom sektoru.

Ismali je rekao da agencije mogu zaraditi 500.000 eura radeći na tri do četiri dugoročna ugovora, i streme ka tome da budu rentabilne.

“Te kompanije obično troše manje novaca a zarađuju više od oglašavanja, jer su to privatne kompanije i žele ostvariti koliko je više moguće koristi, a potrošiti što je manje moguće”, rekao je Ismaili.

Stanovnik Podujeva Butrint Idrizi izjavio je da oglašavanje ima efekata, posebno kad se radi o proizvodima, ali je dodao da oglašavanje političkih stranaka može imati suprotan efekat.

“Prije nekoliko godina mi se desilo da u zadnjem trenutku nisam glasao za partiju čiji sam simpatizer, jer sam vidio neke loše prezentacije njenih članova tokom kampanje”, izjavio je Idrizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.