Migranti će izlaz tražiti i kroz Bosnu i Hercegovinu


Evropska komisija danas u Briselu organizira samit EU i Turske koji bi, prema svim najavama, trebalo da donese velike promjene u dosadašnjoj politici prema migrantima i izbjeglicama.

Uvid u pripremljene dokumente imao je ugledni bečki “Standard”, koji je najavio da šefovi država i vlada EU planiraju okončanje ilegalne migracije u sklopu čega će kao prioritet postaviti zaustavljanje “politike propuštanja” od Grčke do Njemačke.

Nas najviše zanima kakve bi u tom smislu mogle da budu posljedice po situaciju u BiH, odnosno da li će sirijske i ostale izbjeglice sa Bliskog istoka nakon ukidanje dosadašnje – uspostaviti novu ilegalnu rutu i da li će jedan njen krak ovoga puta prolaziti i kroz BiH.

Pažljivo se prati razvoj događaja

Izet Nizam, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH, dan uoči samita, rekao je da ovo još nisu zvanične informacije, ali da Služba pažljivo prati razvoj događaja.

“Nešto se zaista čudno dešava. Unazad šest mjeseci Služba se intenzivno bavi ovom problematikom i ništa nije prepušteno slučaju”, navodi on.

Na pitanje kakva su predviđanja ukoliko na današnjem samitu bude donesena odluka o zatvaranju balkanske rute, Nizam odgovara da će migranti, nesumnjivo, tražiti novi izlaz. “Oni će se svakako nastojati dalje kretati prema zapadnoj Evropi, a da li i preko BiH – vidjećemo. Mi smo za to svakako spremni”, tvrdi Nizam.

Pojedine države regije, boreći se sa problemom migracije, u proteklom periodu angažirale su i vojsku na granicama, pa se stoga postavlja pitanje da li bi se slično postavila i BiH.

“Predsjedništvo BiH je nadležno za vojsku, kao vrhovni zapovjednik. A do sada od Predsjedništva nije bilo takvih zahtjeva”, potvrdila je juče za “Nezavisne” Marina Pendeš, državni ministar odbrane, zaključujući da BiH, ipak, ima veliki broj policijskih snaga.

Inače, bečki “Standard” predviđa da će, prema novom planu, Grčka morati odmah da napravi mjesta za 50.000 potencijalnih azilanata i da će dobiti pomoć EU, a migranti koji nemaju šanse da dobiju azil u tom slučaju bili bi premještani u Tursku.

Oglasila se i Angela Merkal, njemačka kancelarka, koja je zaključila da Grčka sada “mora brzo da ispuni obećanje”.

“Prvobitno je Grčka trebalo da obezbijedi smještaj za 50.000 izbjeglica do kraja 2015. Zaostatak se sada mora nadoknaditi brzinom svjetlosti, jer grčka vlada mora da obezbijedi pristojan smještaj”, rekla je Merkelova, koja je i sama pod pritiskom da smanji broj tražilaca azila nakon što je više od milion migranata i izbjeglica ušlo u Njemačku prošle godine.

Nadalje, novi plan predviđa i direktno preseljenje sirijskih izbjeglica iz Turske u države EU, a za kompletan hitni plan predviđeno je 700 miliona eura.

Današnjim samitom bave se i drugi vodeći evropski mediji i agencije, koji navode da će evropski lideri vršiti pritisak na Tursku da se usaglasi sa obimnijim deportacijama ekonomskih migranata iz Grčke.

Uoči samita je objavljena i vijest kako Austrija ne želi da učestvuje “u bilo kojem sistemu kvota za novu raspodjelu izbjeglica jer je učinila dovoljno”, što, predviđaju analitičari, prijeti da dodatno zakomplikuje današnji samit.

Na “ničijoj zemlji” 13.000 izbjeglica

Više od 13.000 izbjeglica danima je blokirano na granici između Grčke i Makedonije jer je na snazi odluka o ograničenju priliva migranata u evropske zemlje.

Agencije navode da se ovdje život odvija pod šatorima i u izuzetno teškim uslovima, na hladnoći i sa nedovoljno hrane i drugih potrepština. Inače, više od 20.000 migranata, najviše iz Sirije i Iraka, čeka na nastavak puta preko Grčke, Makedonije i dalje do zapadne Evrope, a zvaničnici upozoravaju da bi broj osoba koje su ovdje ostale “zaglavljene” mogao narasti na 70.000.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.