Opasan, ali uhvatljiv! Nevidljiv uzročnik neizlječive bolesti kojoj smo svi skloni

Neke bolesti lako je dijagnosticirati na vrijeme jer dolaze ‘najavljeno’, s lako prepoznatljivim simptomima, ali moramo obratiti pažnju na one tihe bolesti za koje nema znakova upozorenja

Svaki drugi četvrtak u mjesecu oktobar obilježava se Svjetski dan vida s ciljem podizanja svijesti o važnosti zdravlja očiju.

Oko je organ koji nam omogućuje vid i percepciju svih zbivanja u našoj okolini, a sklon je raznim problemima od kojih se najopasnijim pokazao očni pritisak.

Naime, povišeni očni prtisak uzrokuje glaukom. To je očna bolest koja može dovesti do trajnog oštećenja očnog živca i slijepila. Ne može se izliječiti, ali može se kontrolirati uz pomoć lijekova.

Najčešće se dijagnostikuje osobama starije životne dobi, ali glaukom zapravo ne bira pa od njega može oboljeti novorođenčad, djeca i mlade osobe.

Gubitak vida koji uzrokuje glaukom je trajan i zbog toga je važno redovito provjeravati očni tlak, a važno je napomenuti kako povišeni očni zapravo tlak nema nikakve simptome. Upravo zato mnogi ljudi ni ne znaju da imaju taj opasan zdravstveni problem.

Ako nosite naočale, imate genetsku predispoziciju za glaukom, patite od problema poput progresivne kratkovidnosti i urođene dalekovidnosti ili bilo kojeg drugog stanja štetnog za oko, redovito biste trebali odlaziti oftalmologu na mjerenje očnog pritiska.

Nemojte čekati pogoršanje vida tj. fizičku manifestaciju očnih problema jer tada već može biti prekasno. Ako ni vi ni vaši članovi obitelji nemate problema s vidom, trebali biste ga redovito mjeriti nakon 40. godine jer tada svi ulazimo u dobnu skupinu sklonu razvoju povišenog očnog pritiska i glaukoma.

Baš kao i kod mnogih drugih zdravstvenih problema, u prevenciji i liječenju očnog tlaka važnu ulogu ima zdrava prehrana i redovita tjelesna vježba. Prehrana bogata vitaminom C, E i A, zdravim masnim kiselinama i mineralima pogoduje zdravlju oka.

Potrebno je smanjiti unos industrijskih šećera, ugljikohidrata, procesirane brze hrane, a preporuča se prehrana bazirana na zelenom povrću i voću.

U svakodnevnu rutinu uključite minimalno 40 minuta tjelesne aktivnosti dnevno, pogotovo ako radite sjedilački posao koji uključuje svakodnevni boravak pred kompjuterom.

Fizička aktivnost i tjelesna vježba pomažu u smanjivanju krvnog, ali i očnog pritiska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.