Opasnost za ozon: Naučnici pronašli četiri nova štetna plina

Međunarodni tim naučnika pokušao je utvrditi porijeklo sićušnih tragova novih plinova pronađenih u uzorcima leda s Grenlanda i u uzorcima zraka s Tasmanije. Ti plinovi najvjerojatnije nastaju tokom proizvodnje pesticida, navodi se u studiji.

Ozonski sloj štiti planetu od štetnih ultraljubičastih zraka koje mogu izazvati rak kože. Ozonski sloj se počeo obnavljati pošto je Protokolom iz Montreala 1987., prihvaćenim pod pokroviteljstvom UN-a, zabranjena proizvodnja štetnih hemikalija.

“Ove koncentracije zasad nisu prijetnja ozonskom sloju”, rekao je jedan od autora studije Johannes Laube sa univerziteta East Anglia, dodajući da je riječ o tri plina iz skupine CFC-a, te jednom plinu iz grupe HCFC-a – ti su plinovi poznati kao freoni.

Naučnici procjenjuju da je u atmosferu oslobođeno više od 74 hiljada tona tih plinova, a nijedan od njih nije bio prisutan u uzorcima leda s Grenlanda prije 1960-tih godina, objavljeno je u magazinu Nature Geoscience.

Ta količina ipak je samo mali djelić od miliona tona CFC-a koji su svake godine ispuštani u atmosferu na vrhuncu proizvodnje osamdesetih godina prošlog vijeka, navodi tim naučnika.

Laube je rekao da nije poznato je li proizvodnja tih novih plinova ilegalna, budući da Protokol iz Montreala dopušta određene izuzetke.

“Nadajmo se da ćemo uspjeti zakrpati sve eventualne rupe u Protokolu”, rekao je Laube.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.