Položaj Bošnjaka u Srbiji izuzetno težak

Bošnjaci su lojalni građani Srbije, ali se čini da većinski dio naroda i vlasti to ne prepoznaje, poručio Sulejman Ugljanin

Ministar  u Vladi Srbije i lider SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin je na konfereciji o Sandžaku, koja se danas održava u Beogradu, izjavio da je položaj Bošnjaka u Srbiji izuzetno težak.

On je u obraćanju učesnicima konferencije pod nazivom “Otvoreno o Sandžaku”, koji organizuje Centar za spoljnu politiku, rekao da nema drugo objašnjenje za položaj Bošnjaka nego da je težak.

“Kad to kažem, mislim na odnos državnih organa i insticija prema Bošnjacima koji ide na njihovu štetu. Mislim prvenstveno na policiju, tužilaštvo, pravodusne i druge organe i institucije sa javnim ovlašćenjima. Dobar početak bi bio adekvatna zastupljenost Bošnjaka u tim institucijama”, rekao je Ugljanin i naglasio da su u Sandžaku teškoće tolike da zahtijevaju hitno rješavanje.

On je naveo da ovaj težak problem može da vodi ka kompromisnom i zadovoljavajućem rješenju ako se kod prosječnog građanina Srbije izgradi pozitivan stav prema Bošnjacima, a s druge strane, da se Bošnjacima vrati povjerenje u državu.

“Bošnjaci su lojalni građani Srbije sa svim problemima i kontraverzama koje ih prate. Čini mi se da većinski dio naroda i vlasti to ne prepoznaje ili nisu zadovoljni kvantitetom lojalnosti. Ona postoji ili ne sa svim pratećim pojavama i dobrim i zabrinjavajućim”, ocijenio je Ugljanin.

Govoreći o potrebi regionalizma u Srbiji, Ugljanin je podsjetio da Evropska unija (EU) nije samo udruženje država kojem se teži nego i velika porodica naroda čija matična domovina nije uvijek i nužno unutar ucrtanih granica i zbog toga je i nastala ideja o Evropi regija koja bez obzira na političke granice, dijeli zajedničku historiju, tradiciju, kulturu i ekonomiju.

“Prekogranična regija znači teritorijalnu jedinicu koja se se sastoji od više lokalnih i regionalnih vlasti koja su povezane  iako pripadaju drugim državama. Regija Sandžak je upravo to.

Zajednička teritorijalna jedinica podijeljena između dvije istorijski, jezički, etnički, kulturno, pa i vjerski povezane zemlje, Srbije i Crne Gore”, kazao je on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.