Regija u plamenu: Pomoć stiže Splitu i Tivtu

Širom regije Zapadnog Balkana traju borbe s velikim brojem požara.

Stotine vatrogasaca, dobrovoljaca te lokalno stanovništvo bore se s vatrenom stihijom u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Pomoć stiže iz raznih krajeva pogođenih država, regije, ali i šire.

Civilna zaštita (CZ) bh. općine Jablanica izvijestila je jutros kako je požar na planini Čvrsnici i dalje aktivan, gori borova i jelova šuma na nepristupačnom terenu. Stanje je nepromijenjeno u odnosu na prethodne dane, osim što je uočena veća koncentracija dima na većim kotama.

Iz CZ-a pretpostavljaju da se radi o požaru borove šume koji se približava prema platou Risovačkog dijela Čvrsnice u predjelu Sljemenjaci, te smatraju kako ima potrebe za angažiranjem helikoptera za zaustavljanje požara prema navedenom platou gdje se nalaze kompleksi crnogorične šume munike i jelke.

U protekla 24 sata na području Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) registrirano je još 26 požara i to 13 na području Mostara, sedam na području Čapljine, tri na području općine Neum, dva na području Čitluka i jedan požar na području općine Stolac.

Od 21:45 do 23:35 sati u Gabeli je gorjelo brdo, gdje su bili ugroženi stambeni objekti i materijalna imovina stanovnika. Požar je ugašen bez nastale štete.

Požar oko sela Podkula u općini Neum, koji je aktivan od 14. jula 2017. godine je lokaliziran, navodi se u saopćenju.

Požari koji su pogodili Dalmaciju i Crnu Goru proteklih dana napravili su tolike količine dima da ih je bilo moguće vidjeti iz svemira.

To pokazuju snimci Američke svemirske agencije NASA.

Na fotografiji se mogu vidjeti tri velika traga dima i pepela kako se kreću na jugozapad, prema obali Italije, ali i aktivna požarišta koja su označena crvenom bojom.

Ovaj prizor je uslikan jučer u trenutku dok su gorjeli požari pored Benkovca i Vranskog jezera, odakle se podizao gornji trag dima, dok je niži i veći trag nastao zbog požara na splitskom području.

 
 
Nakon jučerašnje intervencije helikoptera Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, situacija na požarima koji su zahvatili sela u Ljubinju danas je mnogo bolja, prenosi agencija Fena.

Helikopter OS BiH, koji je još jučer pomogao u gašenju požara u ljubinjskim selima, djelovao je ponovo u jutarnjim satima i nadgledat će požarnu liniju, u slučaju da se ponovo aktivira vatra.

Starješina Vatrogasne jedinice Ljubinje Miodrag Ilić potvrdio je danas Feni da su čitavu noć vatrenu stihiju držali pod kontrolom pripadnici vatrogasnih jedinica Ljubinje i Trebinje, Oružanih snaga BiH, šumskog gazdinstva, policija, mještani.

„Vatra je trenutno stavljena pod kontrolu i nadamo se da će u narednim satima sve biti ugašeno, ukoliko se požari na nekoj od linija ponovo ne aktiviraju“, precizirao je on.

Istakao je kako imaju pomoć kolega i iz drugih općina.

U Ljubinje je došla i ekipa dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Banje Luke sa značajnom opremom, naprtnjačama i automobilom Lada Niva sa pumpom visokog pritiska.

Vatra je jučer zahvatila sela Obzir i Pustipusi, a za četiri dana požara, nezvanično, izgorjelo je više od 2.000 hektara šume i niskog rastinja, kuća, više štala i pomoćnih objekata, desetine grla krupne i sitne stoke, te elektromreža.

U požaru koji od ponedjeljka bukti na više kilometara dugoj fronti od Omiša do Splita lakše je povrijeđeno 80 osoba, uglavnom vatrogasaca, doznaje se od direktora županijske Hitne medicinske pomoći Lea Luetića.

On je u utorak ujutro za agenciju Hina izjavio kako je Hitna u posljednja 24 sata pružila pomoć 80 osoba, od kojih su većina vatrogasci s terena, ističući kako je prava sreća da niko od njih nije teže povrijeđen.

„Svi ti ozlijeđeni su većinom vatrogasci, nešto malo ima i civila. Uglavnom se radilo o reakcijskom konjuktivitisu, prekomjernom udisanju dima i lakšim opeklinama ruku i nogu. Na požarištu se i dalje nalaze naša tri tima liječnika, tehničara i vozača koji gasiteljima pružaju pomoć u slučaju da im ona zatreba“, kazao je Luetić i dodao da prate situaciju kako će se odvijati.

Stanje na požarištu oko Splita i dalje je nepromijenjeno – na stotine vatrogasaca iz gotovo svih dijelova Hrvatske bori se s vatrom, a u pomoć su im jutros oko 7 sati stigli i kanaderi.

Požar je do sada poharao i uništio 4.500 hektara borove šume, maslinika, niskog raslinja, trave i makije, ali i u kojemu su gorjela vozila, kuće, poslovni objekti.

Iz tog saveza kazali su kako su crnogorske vlasti jučer uputile zahtjev za pomoć NATO-u, tražeći od Alijanse i saveznika jedan avion, kanader, u znak podrške nastojanjima Crne Gore da se izbori sa požarima koji bukte u državi, prenosi RTCG.

Na području tivatske općine, zbog požara u Zabrđu kod Obosnika, postoji mogućnost ponovne evakuacije, saopštio je Direktorat za vanredne situacije.

„Od ponoći je aktivan požar u Zabrđu, kod Obosnika. Trenutno nisu ugroženi stambeni objekti i stanovništvo, ali se situacija mijenja iz sata u sat. Nemaju informaciju o trenutnom broju vozila i službenika na terenu. Postoji mogućnost da će ponovo biti potrebna evakuacija stanovništva“, saopštio je Direktorat.

Kako se navodi, aktivni su požari na Rosama i Rtu Veslo kod Herceg Novog pod kontrolom.

„Aktivan je od ponoći požar na Obosniku. Požar je zahvatio šumu. Nisu ugroženi stambeni objekti ni stanovništvo. Službi zaštite i spašavanja Herceg Novi asistiraju kolege iz Službe zaštite i spašavanja Tivat i DVD Krtoli“, navode iz Direktorata.

Kada je riječ o barskom području, trenutno je aktivan požar u Sutomoru na Golom brdu.

„Požar je lokalizovan. Nisu ugroženi stambeni objekti i stanovništvo. Prijavljen je i jedan požar ka Paštrovićima. Nije ugroženo stanovništvo niti stambeni objekti“, navode iz Direktorata, te ističu kako nema trenutno nema aktivnih požara u Ulcinju.

Na teritoriji budvanske općine trenutno je aktivan požar na Paštrovskoj Gori, ali je pod kontrolom, nema aktivnih požara na području Kotora, dok ekipe i dalje dežuraju u Bigovi. Na Cetinju su aktivni požari u Markovini, Lastvi Čevskoj i Gospoštini, kao i u Nikšiću i okolini i Danilovgradu.

„Nije ugroženo stanovništvo ni stambeni objekti“, navode iz Direktorata.

Na požarištima u Srinjinama, Žrnovnici, Podstrani, Strožancu i Splitu prisutna je 21 vatrogasna jedinica sa 384 gasitelja i 102 vozila, doznaje agencija Hina u utorak rano ujutro od Županijskog vatrogasno-operativnog centra Split, te dodaje kako se s vatrom bori i veliki broj dobrovoljaca.

Kako se saznaje u Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Splita, u 6:30 sati iz baze Zemunik uzletio je jedan kanader, a nešto kasnije krenut će još dva aviona na šire splitsko područje.

Osim brojnih vatrogasaca, sezonaca, vojnika i građana, vatru u Splitu i okolici od ponedjeljka gase i pripadnici navijačke grupe Torcida, kojima bi se u utorak trebali pridružiti navijači iz Zagreba, Rijeke i Osijeka.

Na požarištima su izgorjele brojne kuće, neke su nagorjele, kao i privredni objekti i automobili.

Dio stanovništva noćas je napustio domove u ugroženim područjima, a smještaj su im pružili brojni Splićani.

Najveći požar u novije vrijeme buknuo je u ponedjeljak 42 minute nakon ponoći u Tugarama.

Potpomognut jakim vjetrom, zahvatio je Srinjine, potom Podstranu, Jesenice i Strožanac, a dolaskom noći je preko tri gradske četvrti – Karepovca, Kile i Mejaša, napao i Split.

Vatrogasci su nadljudskim naporima tokom noći u Strožancu i Podstrani odbijali vatru od kuća.

Vjetar više ne puše, pa bi, u saradnji s kanaderima, požar uskoro mogao biti stavljen pod kontrolu.

Prije podne u Split će stići premijer Hrvatske Andrej Plenković, koji će s ministrom odbrane Damirom Krstičevićem i ministrom unutrašnjih poslova Davorom Božinovićem održati radni sastanak.

Dolazak u Split najavila je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja će skratiti posjetu Salzburgu zbog požara koji haraju Dalmacijom.

Hrvatski autoklub javlja kako je autoput A1 Zagreb – Split – Ploče u potpunosti otvoren za sve grupe vozila, no zbog požara su zatvorene brza cesta Solin – Klis u oba smjera, županijska cesta Žrnovnica – Srinjine i županijska cesta Mravinci – Žrnovnica.

Na Jadranskoj magistrali između Lovrinca i Strožanca zbog požara se vozi naizmjence jednim trakom.

Prema gruboj procjeni, u požarima na potezu od Omiša do Splita progutano je 4.500 hektara guste borove šume, makije, trave, niskog rastinja i maslinika.

Vatrogasci su tokom ponedjeljka zaprimili više od 5.000 poziva uznemirenih građana, doznaje se u Županijskom vatrogasno-operativnom centru Split.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.