Skandali na kojima “odrasta” društvo

Njemačka štampa komentira skandal oko konjskog mesa, te susret predsjednika Joachima Gaucka sa porodicama žrtava neonacističke grupe NSU.

“Nažalost za strahovati je da na koncu – kada se oblak dima oko skandala raziđe – neće preostati ništa više nego vreo zrak. Na saveznom i pokrajinskom nivou svi govore kako će ispitati sve moguće. Kao primjerice obavezu proizvođača na davanje informacija nadležnim vlastima. Ili pak sisteme kontrole na pokrajinskom nivou. To signalizira aktivnost, ali nije garancija da će bilo šta biti provedeno. Tvrdokorni posao lobista velikih koncerna je već spriječio takve pokušaje,“ piše Freie Presse.

„Ministri za zaštitu potrošača na saveznom nivou i na nivou pokrajina izgubili su pregled,“ piše Neue Westfaelische iz Bielefelda: „Industrija prehrambenih proizvoda i distribucija je postala previše razgranata. Ako proizvođač nekog proizvoda nije prisiljen na to da dokumentira sastavne dijelove tog proizvoda onda je put za kriminalno varanje programiran.”

Nordwest Zeitung navodi koje bi to bile konkretne mjere: „Neophodan je strožiji sistem kontrole kao i da na ambalaži budu jasno navedeni svi sastojci, porijeklo proizvoda, distributeri, proizvođači i prekupci. To posebice važi za navode o proizvodima životinjskog porijekla, odnosno o tome gdje su životinje rođene, uzgajane i zaklane,“ naglašava Nordwest Zeitung iz Oldenburga.

Die Welt piše: „Društvo postaje „zrelije“ zahvaljujući skandalima. To se nakon kravljeg ludila i skandala sa pokvarenim mesom odnosi i na sadašnje uzbuđenje oko konjskog mesa u gotovim proizvodima. Onaj ko traži, taj i nađe: Šokantan je ishod pronalazak konjskog mesa u kobasicama i svinjskog mesa u donerima u Njemačkoj. Kontrola će sada ponovo postati oštrija i preciznija, pri čemu je Njemačka već sada veoma sigurna zemlja kada je riječ o kontroli životnih namirnica. Sigurno je da će širom Europe putevi porijekla, transporta i prodaje mesa postati još transparentniji,“ smatra komentator Welta.

Dobar, ali nedovoljan signal

Njemačka štampa komentira sastanak porodica žrtava koje su ubili pripadnici neonacističke grupe „Nacionalsocijalističko podzemlje“ sa njemačkim predsjednikom Joachimom Gauckom. Tagesspiegel piše:

„Joachim Gauck poduzima neke stvari kako bi sebe doveo u određenu poziciju. On će ubuduće učestvovati u razgovoru kada je riječ o rasvjetljavanju serije neonacističkih ubojstava i nepojmljivih grešaka počinjenih prilikom istrage o tome. To je možda i najvažniji signal koji je on poslao svojim susretom sa porodicama žrtava. Naravno on je u svom govoru, koji nije bio otvoren za javnost, postavio više pitanja, nego što je mogao dati odgovora. To u principu također nije pogrešno, u cijeloj debati o tome do sada nedostaje navođenje poveznica i formuliranje konsekvenci.“

„Prijem porodica žrtava je važan simbol, ali on ne može zamijeniti pomoć i konsekventno rasvjetljavanje ubistava. Žrtve i njihovi najbliži imaju pravo na to,“ piše Koelner Stad Anzeiger.

„Zakazivanje njemačke države i priznanje vlastitog zakazivanja kada je riječ o istrazi o NSU i povlačenje konsekvenci imaju ozbiljne posljedice. To potkopava povjerenje koje useljenici mogu imati u njemačku pravnu državu. Na podjednak način su dramatične i posljedice za samu demokratiju. Tamo, gdje se parlament i vlada pokažu kao nemoćni u odnosu na birokratiju, ostaje pravosuđe kao posljednja državna instanca koja može spasiti pravnu državu. 17. aprila počinje sudski proces protiv Beate Zschaepe, jedine preživjele iz nacističkog trija. Da li će sucima uspjeti da pronađu istinu? U to se moramo ozbiljno nadati,“ piše Frankfurter Rundschau.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.