Slovački parlament raspravlja o narko-bosu sa Kosova

Na dnevni red zasjedanja Odbora Parlamenta Slovačke za odbranu i bezbjednost stavljeno je razmatranje odluke da se u Slovačkoj ponovo sudi šefu tamošnje mafije, Bakiju Sadikiju.

Sadiki je već osuđenom u odsustvu na 22 godine zatvora, a Kosovo ga je izručilo na izdržavanje kazne.

Međutim, sud u Prešovu ukinuo je 3. septembra kaznu zatvora Sadikiju i naredio obnovu procesa ispočetka s obrazloženjem da je Kosovo Sadikija izručilo krajem prošle godine isključivo pod uslovom da mu se ponovo sudi.

Kada se slovačka opozicija pobunila kako to da država koju Slovačka ne priznaje, može da uslovljava izručenje, Ministarstvo pravde je saopštilo da u odluci o izručenju s Kosova takvog uslova nema.

“Regionalni sud je obrazložio ukidanje prvobitne presude apsurdnim argumentima. Pozivao se na nepostojeći uslov države koju Slovačka ne priznaje. Izgleda da neko na svaki način nastoji da pusti osuđenog narko-dilera na slobodu što donosi višestruke rizike po bezbjednost”, kazao je bivši ministar unutrašnjih poslova Danijel Lipšic.

Lipšic je zatražio hitno zasjedanje Odbora za odbranu i bezbjednost, da ministar pravde objasni poslanicima radnje oko Sadikija, što je prihvatio predsjednik Odbora iz vladajuće stranke SMER, Jaroslav Baška.

“Sadiki je na sličan način već umakao pravdi još 1990-tih godina kada su ključni svjedoci neočekivano umrli pod nerazjašnjenim okolnostima”, rekao je Lipšic.

Baki Sadiki je poznat po dobrim vezama s predsjednikom Vrhovnog suda Štefanom Harabinom, na šta Lipšic upozorio sada, povodom afere s novim suđenjem Sadikiju.

Sadiki je iz Slovačke pobjegao početkom 2010. godine, neposredno pred raciju u njegovom pansionu i kući, i sakrio se na Kosovu.

Suđeno mu je u Prešovu u odsustvu za šverc najmanje 120 kilograma heroina u šest isporuka jeftine sportske odjeće iz Turske 2007. i 2008. godine. Osuđen je na 22 godine zatvora.

U saradnji sa Euleksom i Interpolom otkriven je na Kosovu i uhapšen prošle godine u Gjnilanu, a kosovske vlasti su zatim pristale da ga izruče.

Pošto Slovačka ne priznaje Kosovo, kontakti ministara bili su nezvanični, a posrednik je bio Euleks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.