Slučajno otkriće: Japanac izmislio samoobnavljajuće staklo (VIDEO)

Japanski naučnik otkrio je slučajno novi tip stakla koje se može popraviti jednostavno pritišćući slomljene dijelove zajedno ali trebat će, nesumnjivo, čekati još godinama prije nego se ta inovacija nametne u industriji.

Yu Yanagisawa, naučnik s Tokijskog Univerziteta, kazao je da je otkrio novi materijal slučajno dok je proučavao ljepila sposobna za djelovanje na vlažnim površinama.

U laboratorijskom eksperimentu 33-godišnji Yanagisawa lomi na pola mali komad stakla u vlastitoj proizvodnji. Pritišće potom dva dijela jedan uz drugi tokom 30 sekundi na ambijentalnoj temperaturi prije nego se dogodi “čudo”: staklo je ponovno u jednom komadu. Komad rekonstruiranog stakla čini se otporan.

To organsko staklo, slično akrilskom staklu, proizvodi se iz kombinacije polimera, polietera i tioureje ili tiokarbamida, čija hidrogena povezanost daje staklu samoobnavljajuću sposobnost, po istraživanju Yanagisawe.

Drugi naučnici pokazali su slična svojstva s kaučukom ili gelom, ali je japanski istraživač prvi koji je do njih došao s jednim tipom stakla, a da ga nije morao prethodno otopiti.

Ta bi inovacija mogla omogućiti udvostručen ili čak utrostručen rok trajanja brojnih predmeta od stakla, poput automobilskog vjetrobranskog stakla ili građevinskog materijala, po Yanagisawi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.