Šta učiniti kada dijete grize i udara?

Djeci je vrlo teško naći prave riječi koje bi izrazile što žele i osjećaju u trenutku kada su povrijeđeni, pa pokušavaju dobiti ono što žele udarcem, guranjem ili ugrizom. Većina djece u nekom periodu svog života na ružan način poželi riješiti problem. Dobro je što postoji mnogo načina kojima možete spriječiti da se to ponovi.

Smirena reakcija

Umjesto vikanja na dijete i spominjanjem kazni pokušajte ostati smireni. Nekoliko puta duboko udahnite i odmaknite dijete od situacije u kojoj se nalazi. Djetetu u prvom trenu savjetujte isto. Duboko disanje ili malo trčanja ako je dijete jako ljuto. I objasnite mu da ćete kasnije razgovarati. Toga se i pridržavajte te objasnite djetetu da je takvo ponašanje ružno, ali tek kad i vi i dijete budete smireni.

Ne prisiljavajte dijete na ispriku

Sigurno ćete u istom trenu poželjeti da se dijete ispriča, no dokazano je kako prisilna isprika djeci zapravo ništa ne znači i neće iz nje uspjeti ništa naučiti. I druga strana je vjerojatno ljuta, tužna ili povrijeđena pa u tom trenu ionako ispriku ne bi ni doživjela. Neka se dijete ispriča tek kada se tenzije smire, piše “Index“.

Učite dijete empatiji

Empatija je temelj moralnog rasuđivanja, no djeca se s njom ne rađaju već ih vi tome morate podučiti. Važno je djetetu objasniti kada i što je krivo učinilo. Nije dovoljno reći djetetu da nije lijepo udariti ( gurnuti ili ugristi ) nekoga jer to boli. Koliko god se nama činilo da je argument dobar, nažalost djeci to nije dovoljno. Pomognite djetetu prepoznati što je zapravo htjelo udarcem ili ugrizom postići. Ako je željelo svoju igračku koju je drugo dijete posudilo objasnite djetetu kako je trebalo lijepo zamoliti da mu igračku vrati. Potaknite djecu da komuniciraju međusobno i potaknu jedno drugo da se zajednički dogovore kada će se tko igrati kojom igračkom.

Planirajte unaprijed

Ako primjećujete da se agresija kod djeteta javlja u specifičnim situacijama važno je da reagirate na vrijeme. Najčešće je to kada dijete mora dijeliti svoje igračke. Rješenje je jednostavno. Unaprijed dogovorite s djetetom koje igračke će pospremiti ako ne želi da se netko drugi igra njima. Ako ni to ne upali učinite igru zabavnijom jednim pješčanim satom. Djeca će tako uz igru pratiti i sat koji će pokazivati koliko vremena im još preostaje prije zamjene igračaka.

Spriječite stresne situacije

Ako vaše dijete reagira agresivnošću samo u velikim gužvama, pokušajte iz izbjeći. Kod predškolske djece agresija se javlja nešto češće, no vrlo brzo nestaje jer je tek kratkotrajan dio odrastanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.