Štetne namirnice imaju svoje zdrave zamjene: Šećer zamijenite medom, a margarin maslacem

Isto tako je općepoznato kako je previše bijelog šećera loša stvar, a zbog čega margarin treba zamijeniti maslacem, ili  suncokretovo ulje maslinovim, za Faktor.ba pojašnjava nutricionista Tarik Zolotić.

1. Zbog čega je maslinovo ulje zdravije od suncokretovog

Za dobivanje suncokretovog ulja u proizvodnji koriste se visoke temperature, pri čemu se gube sve nutritivne supstance iz namirnice. Tokom proizvodnje dodaju se razni hemijski dodaci, aditivi, konzervansi koji štetno djeluju na organizam. Maslinovo ulje se dobiva hladnim presovanjem, tako da ne gubi nutritivni kvalitet, zadržava vitamine, minerale i antioksidanse. Bogato je omega 3 masnim kiselinama, koje utječu na regulisanje povišenog holesterola i triglicerida u krvi.

2. Margarin ili maslac

Margarin se dobiva od biljnih ulja, ekstrakcijom iz zrna i sjemena suncokreta, soje i kukuruza. Ekstrakcija je hemijsko odvajanje ulja uz pomoć hemijskih otapala. Visoka temperatura uništava sve vitamine i minerale, antioksidanse te nastaju slobodni radikali koji mogu izazvati oštećenja u ćelijama organizma i tako povećati rizik od raka. Maslac, za razliku od margarina, sadrži kvalitetne zasićene masti. Odličan je izvor liposolubilnih vitamina, joda i lecitina, koji je važan za metabolizam holesterola.

3. Prirodni med umjesto bijelog šećera

Šećer se sastoji od približno istih postotaka glukoze i fruktoze, brzo se vari i apsorbira u vidu glukoze u krvi. Ne sadrži ništa što je našem organizmu esencijalno potrebno, a izaziva dijabetes, gojaznost, metabolički sindrom, kardiovaskularne probleme. Med, za razliku od bijelog šećera, sadrži manje glukoze i fruktoze, ima dosta različitih šećera, koji su složeniji i koji se sporije razgrađuju, a samim tim se manje akumuliraju u mastima i bolje iskorištavaju. Bogat je nutrijentima, cinkom, matičnom mliječi, organskim kiselinama. Bez obzira na to što je zdraviji od bijelog šećera, med ipak, treba konzumirati u umjerenim količinama.

4. Bijelo brašno zamijenite onim od integralnih žitarica

Bijelo brašno se dobiva mljevenjem zrna pšenice, ali ne cjelovitog zrna, nego samo endosperma, koji čini glavninu zrna. Endosperm je energetski vrlo bogat, ali nutritivno veoma siromašan. Njegovu osnovu čine gluten i škrob, a prilikom proizvodnje se izbjeljuje hemikalijama. Crno brašno se za razliku od bijelog dobiva mljevenjem cjelovitog zrna. Melje se vanjski sloj-omotač i klica zrna, gdje se nalaze nutritivne komponente žitarica. Nutritivno je daleko kvalitetnije od bijelog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.