Svjetska populacija dostići će 8 milijardi 15. novembra 2022

Usred pada stopa rasta, predviđa se da će globalna populacija dostići vrhunac od oko 10,4 milijarde 2080-ih

Predviđa se da će globalna populacija dostići 8 milijardi 15. novembra 2022., a predviđa se da će Indija nadmašiti Kinu kao najmnogoljudnija zemlja na svijetu 2023. godine, prema World Population Prospects 2022 , objavljenom danas na Svjetski dan stanovništva.

“Ovogodišnji Svjetski dan stanovništva pada u prekretnicu u godini, kada očekujemo rođenje osmomilijarditog stanovnika Zemlje. Ovo je prilika da proslavimo našu različitost, prepoznamo našu zajedničku ljudskost i zadivimo se napretku u zdravlju koji je produžio životni vijek i dramatično smanjio stopu smrtnosti majki i djece”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres. “U isto vrijeme, to je podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da brinemo o našoj planeti i trenutak za razmišljanje o tome gdje još uvijek ne ispunjavamo naše obaveze jedni prema drugima”, dodao je.

Svjetska populacija raste najsporijom stopom od 1950. godine, pala je ispod 1 posto u 2020. Najnovije projekcije Ujedinjenih naroda sugeriraju da bi svjetska populacija mogla porasti na oko 8,5 milijardi 2030. i 9,7 milijardi 2050. godine. dostići vrhunac od oko 10,4 milijarde ljudi tokom 2080-ih i ostati na tom nivou do 2100.

World Population Prospects 2022 takođe navodi da je plodnost značajno opala u posljednjih nekoliko decenija u mnogim zemljama. Danas dvije trećine globalne populacije živi u zemlji ili području gdje je životni fertilitet ispod 2,1 rođenja po ženi, što je otprilike nivo potrebno za nulti rast na duge staze za populaciju sa niskim mortalitetom. Predviđa se da će se stanovništvo 61 zemlje ili područja smanjiti za 1 posto ili više između 2022. i 2050. godine, zbog trajno niskog nivoa plodnosti i, u nekim slučajevima, povišenih stopa emigracije.

Više od polovine predviđenog povećanja globalne populacije do 2050. godine bit će koncentrisano u osam zemalja: Demokratskoj Republici Kongo, Egiptu, Etiopiji, Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Filipinima i Ujedinjenoj Republici Tanzaniji. Očekuje se da će zemlje subsaharske Afrike doprinijeti više od polovine očekivanog povećanja do 2050. godine.

„Odnos između rasta stanovništva i održivog razvoja je složen i višedimenzionalan“, rekao je Liu Zhenmin, podsekretar UN-a za ekonomska i socijalna pitanja. „Brzi rast stanovništva otežava iskorjenjivanje siromaštva, borbu protiv gladi i neuhranjenosti, te povećanje pokrivenosti zdravstvenim i obrazovnim sistemima.

S druge strane, postizanje ciljeva održivog razvoja, posebno onih koji se odnose na zdravstvo, obrazovanje i rodnu ravnopravnost, doprinijet će smanjenju nivoa plodnosti i usporavanju rasta globalne populacije.”

U većini zemalja podsaharske Afrike, kao iu dijelovima Azije i Latinske Amerike i Kariba, udio stanovništva u radnoj dobi (između 25 i 64 godine) raste zahvaljujući nedavnom smanjenju fertiliteta. Ova promjena u dobnoj distribuciji pruža vremenski ograničenu priliku za ubrzani ekonomski rast po glavi stanovnika, poznat kao „demografska dividenda“. Kako bi maksimizirale potencijalne koristi od povoljne starosne distribucije, zemlje bi trebale ulagati u dalji razvoj svog ljudskog kapitala osiguravanjem pristupa zdravstvenoj zaštiti i kvalitetnom obrazovanju za sve uzraste i promoviranjem mogućnosti za produktivno zapošljavanje i dostojanstven rad.

Predviđa se da će udio globalne populacije u dobi od 65 i više godina porasti sa 10 posto u 2022. na 16 posto u 2050. godini. U tom trenutku se očekuje da će broj osoba starih 65 godina ili više širom svijeta biti više od dva puta. broj djece mlađe od 5 godina i približno isti kao i broj mlađe od 12 godina. Zemlje sa starim stanovništvom trebale bi poduzeti korake da prilagode javne programe rastućem broju starijih osoba, uključujući uspostavljanje univerzalne zdravstvene zaštite i sistema dugotrajne njege i poboljšanjem održivosti sistema socijalne sigurnosti i penzionog osiguranja.

Globalni očekivani životni vek pri rođenju dostigao je 72,8 godina u 2019., što je poboljšanje od skoro 9 godina u odnosu na 1990. Predviđa se da će dalje smanjenje smrtnosti dovesti do prosečne globalne dugovečnosti od oko 77,2 godine u 2050. Ipak, 2021., očekivani životni vek za najmanje razvijene zemlje su zaostajale 7 godina za globalnim prosjekom.

Pandemija COVID-19 utjecala je na sve tri komponente promjene stanovništva. Globalni očekivani životni vek pri rođenju pao je na 71,0 godinu u 2021. U nekim zemljama, uzastopni talasi pandemije su možda doveli do kratkoročnog smanjenja broja trudnoća i porođaja, dok u mnogim drugim zemljama postoji malo dokaza o uticaju na plodnost nivoa ili trendova. Pandemija je ozbiljno ograničila sve oblike ljudske mobilnosti, uključujući međunarodnu migraciju.

“Dalje akcije vlada usmjerene na smanjenje fertiliteta imale bi mali utjecaj na tempo rasta stanovništva od sada do sredine stoljeća, zbog mladenačke starosne strukture današnje globalne populacije. Ipak, kumulativni efekat nižeg fertiliteta, ako se održi tokom nekoliko decenija, mogao bi biti znatno usporavanje rasta globalne populacije u drugoj polovini veka”, dodao je Džon Vilmot, direktor Odeljenja za populaciju Odjela za ekonomiju Ujedinjenih nacija. i socijalna pitanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.