Vežite se! To vozači rade već punih 50 godina

Prvi sigurnosni pojas koji je vezao vozača u području krila star je gotovo koliko i automobil, no samo je sprečavao vozača da ne ispadne iz automobila. Dijagonalni pojas koji se vezao u dvije tačke koristi se još u pedesetim godinama, a nakon patenta 1959. godine u automobile stiže Bohlinov moderan, prilagodljiv pojas s vezanjem u tri tačke.

Spasiti vlastiti život u automobilu vrlo je jednostavno – uzmi, povuci, veži i gotovo! Ako ste vezani sigurnosnim pojasom, šanse za preživljavanje u sudaru automatski vam se povećavaju za 50 posto. Uz sve moguće napredne sigurnosne sastave u automobilu, sigurnosni pojas koji se veže u tri tačke i dalje je ključni sigurnosni element u vozilu. Njegova je prijednost u tome što jednako čuva sve putnike u automobilu, i to u gotovo svim vrstama sudara.

Najčešće se o njemu govori kod frontalnih sudara, no sigurnosni pojas spriječava ispadanje putnika iz automobila i čuva ih prilikom okretanja. Možda je najvažnija njegova sposobnost da zadrži putnike u vozilu – čak 75% ljudi koji su izbačeni iz automobila u sudaru pogiba.

Ukupno, sigurnosni pojas smanjuje rizik od ozbiljnih povreda u sudaru za najmanje 50%. Sigurnosni pojas s tri tačke postoji još od šezdesetih godina prošlog stoljeća, tačnije prije 50 godina postao je serijska oprema u svim automobilima. Također, prije 20 godina u EU je uvedena zakonska obaveza vezivanja sigurnosnog pojasa.

Pojas kakav poznajemo razvio je Nils Bohlin, prvi inženjer švedskog Volva koji je bio zadužen za sigurnost. Prije Volva Bohlin je radio u Saabu u odjelu avijacije i ondje je bio zadužen za razvoj sjedišta za katapultiranje i ostalih sastava koji su trebali pilotima spasiti život.

Za Bohlina je to bio dramatičan zaokret – nakon što je u Saabu njegov zadatak bio izbacivati ljude iz aviona, u Volvu ih je trebao zadržati u vozilu. Već 1958. patentirao je sigurnosni pojas s tri tačke, koji je imao četiri ključne značajke. Prvo, ujedinjavao je pojas koji prelazi preko prsa i preko krila. Drugo, priključne tačke bile su ispod sjedišta.

Treće, geometrija pojasa adekvatno je zadržavala tijelo u svim sudarima. Četvrto, pojas nije mogao pasti s tijela, odnosno ostao bi na mjestu bez obzira na udarac. Tajna uspjeha njegova pojasa je više u geometrijskoj perfekciji nego u tehničkim izumima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.